FacebookGoogle+

Koniunktura w branży: WRZESIEŃ 2018

Koniunktura w branży rośnie coraz szybciej 

Lipiec i sierpień – mimo trwającego w tym czasie sezonu urlopowego – przyniosły dalsze zwyżki koniunktury w branży instalacyjnej. Wpływ na taki stan rzeczy miała ogólna sytuacja gospodarcza oraz dobra koniunktura w budownictwie.    

Koniunktura w branży instalacyjnej od wielu miesięcy pozostaje w trendzie wzrostowym. W lipcu i sierpniu ta pozytywna tendencja była kontynuowana. W lipcu wskaźnik koniunktury zanotował wzrost o 1,2% do poziomu 5367 oczek. W sierpniu zyskał kolejne 1,5%, a jego wartość urosła do 5448 punktów.

Rozkład opinii w sierpniu

W sierpniu – w porównaniu z miesiącem wcześniejszym – sytuację w swoich przedsiębiorstwach oceniało lepiej 45% ankietowanych. Spośród nich 9% odnotowało znaczącą poprawę, zaś niewielką 36%. Tylko 13% respondentów uznało, że sierpień przyniósł pogorszenie (nieznaczne w 10%, a duże w 3% przypadków). Zdaniem pozostałej grupy ankietowanych, tj. 42%, omawiany miesiąc nie różnił się od lipca.

Czynniki wzrostu

Rosnąca koniunktura w branży instalacji w okresie wakacyjnym to m.in. efekt korzystnej sytuacji w budownictwie i całej gospodarce Polski.
Pozytywny wpływ miała także duża liczba realizowanych inwestycji przy wsparciu środków z Unii Europejskiej oraz projektów samorządowych (efekt roku wyborczego), na czym korzystają przedsiębiorstwa ze wszystkich segmentów instalacji. W przypadku branży klimatyzacyjnej dodatkowym czynnikiem in plus było upalne lato, przez co wzrósł popyt na urządzenia do klimatyzacji.

Budowlanka się przegrzewa

W najbliższym czasie dobra koniunktura w branży instalacji powinna się utrzymać, choć niewiadomo, jak długo taki stan rzeczy potrwa. Coraz częściej z rynku płyną sygnały o przegrzewaniu się budowlanki. Powodem jest kumulacja inwestycji – zarówno publicznych, jak i prywatnych – co nieustannie zwiększa popyt, prowadząc do znacznego wzrostu cen surowców i materiałów budowlanych, a także pogłębiającego się niedoboru pracowników i rosnących kosztów zatrudnienia. W efekcie powyższych czynników część z dużych firm budowlanych zakończyło pierwsze półrocze dużymi stratami.

 

ROZKŁAD OPINII W SIERPNIU

ROZKŁAD OPINII W SIERPNIU

 

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas