Facebook

Kurtyny powietrzne Minibel firmy Rosenberg

Kurtyny powietrzne skutecznie oddzielają obszary o różnych warunkach klimatycznych, chronią przed zimnem i ciepłem z zewnątrz, zapobiegają przeciągom oraz minimalizują przedostawanie się kurzu, spalin, zanieczyszczeń i insektów do pomieszczeń. Urządzenia te mogą być wykorzystywane nie tylko w dużych obiektach o dużym natężeniu ruchu, ale również dla zabezpieczenia okienek kasowych, kiosków, lodziarni, cukierni, butików czy obiektów typu drive-through.

Kurtyny powietrzne to urządzenia pozwalające utrzymać komfortowy klimat w pomieszczeniach handlowych i budynkach publicznych. Wytwarzany przez nie laminarny strumień powietrza tworzy niewidzialną barierę, skutecznie rozdzielającą dwa różne środowiska, bez ograniczenia dostępu osób lub pojazdów.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2015 poz. 1422), stosowanie kurtyn powietrznych ze strony prawnej jest rozwiązaniem opcjonalnym. Wszelkie badania i testy pokazują jednak, że kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne i pozwalają zaoszczędzić ponad 80% energii cieplnej.

Rys. 1. Kurtyna powietrzna Minibel o zasięgu do 1,8 mRys. 1. Kurtyna powietrzna Minibel o zasięgu do 1,8 m

Ochrona małych obiektów

Kurtyny pomagają kontrolować lub całkowicie eliminują nieprzyjemne uczucie nawiewanego powietrza, które często ma miejsce podczas otwierania i zamykania drzwi.
W kłopotliwej sytuacji są kioski, okienka kasowe i obiekty typu drive-through, w których zachowanie komfortu cieplnego jest bardzo trudne. Są to obiekty o dużym natężeniu ruchu, w których okienka podawcze, choć niewielkich rozmiarów, muszą być niemal nieustannie otwarte.

Rys. 2. Minibel – zasięg kurtyny, odległości montażoweRys. 2. Minibel – zasięg kurtyny, odległości montażowe

Ochrona zdrowia
O ile w przypadku kiosków czy okienek kasowych pojawia się głównie problem z utrzymaniem komfortu cieplnego lokalu i wzrostem kosztów eksploatacyjnych, o tyle w przypadku obiektów drive-through dochodzi jeszcze ekspozycja na zmianę temperatur. Nadmierne nagrzanie/wychłodzenie lokalu, przeciągi i zderzenia temperatur nie pozostają bez wpływu na zdrowie personelu. Zastosowanie kurtyn powietrznych pozwala wyeliminować te problemy.

Rys. 3. Kurtyna powietrzna Minibel – zastosowanie w niewielkim sklepieRys. 3. Kurtyna powietrzna Minibel – zastosowanie w niewielkim sklepie

Ochrona przed owadami
W okresie wiosennym i letnim otwieranych jest wiele niewielkich rozmiarów lokali o charakterze ciastkarni/cukierni. W punktach tego typu personel często musi się zmagać z uciążliwymi owadami, wabionymi przez słodkie artykuły spożywcze. Stosowane w tym celu metody bywają bardzo drastyczne i często nieprzyjemne w odbiorze przez klientów, przy jednocześnie niewielkiej skuteczności. Tego rodzaju obiekty można w łatwy sposób ochronić przed napływem insektów wykorzystując kurtyny powietrzne. Strumień powietrza wytwarzany przez urządzenia stanowi skuteczną barierę dla owadów.
Z kurtyn mogą też korzystać deptakowe piwiarnie i kawiarnie, w których, w godzinach wieczornych dużą uciążliwością jest obecność komarów i ciem.

Rys. 4. Kurtyna powietrzna Minibel – zastosowanie w okienku podawczymRys. 4. Kurtyna powietrzna Minibel – zastosowanie w okienku podawczym

Ochrona przed zanieczyszczeniami
Kurtyny powietrzne montowane w otworach drzwiowych i okiennych pozwalają także zabezpieczyć pomieszczenia przed przedostawaniem się do wewnątrz kurzu, spalin i zanieczyszczeń. O ile w przypadku galerii handlowych kwestia ta ma mniejsze znaczenia, to dla działających przy ulicach lokali typu lodziarnie, warzywniaki itp. wyeliminowanie tego typu zanieczyszczeń może być kluczowe, pozwalając chronić zdrowie zarówno personelu, jak i klientów.


Kurtyny powietrzne Minibel

Na rynku istnieje wiele kurtyn powietrznych, jednak większość z nich jest przeznaczona dla dużych lokali o średnim lub dużym natężeniu ruchu. Grupa Rosenberg opracowała typoszereg kurtyn powietrznych Minibel (rys. 1) o niewielkim zasięgu (do 1,8 m – rys. 2), przeznaczonych do omawianych obiektów o niewielkich rozmiarach.
Urządzenie Minibel może zostać wykorzystane w kioskach i okienkach kasowych, lodziarniach, warzywniakach, kawiarniach, barach szybkiej obsługi, obiektach drive-through oraz w małych sklepach, restauracjach i lokalach z zamkniętymi drzwiami wejściowymi lub drzwiami automatycznymi. Tworzy skuteczną barierę chroniącą wnętrze pomieszczenia przed niepożądanymi czynnikami z zewnątrz (rys. 3 i 4).

Właściwości

Kurtyna powietrzna Minibel to niewielkie (do 1 m długości) i lekkie (do 13,5 kg) oraz proste w obsłudze urządzenie. Dostarczana jest z uchwytami do montażu ściennego i kablem zasilającym o długości 1,5 m (bez wtyczki), gotowym do wpięcia do skrzynki podłączeniowej. Kabel może być również podłączony do gniazdka. W celu przyłączenia urządzenia nie ma potrzeby otwierania pokrywy serwisowej, ponieważ wszystkie niezbędne elementy są zlokalizowane na zewnątrz obudowy. Kurtyna została zaprojektowana do montażu poziomego. Model oferowany jest w dwóch wersjach: A – bez nagrzewnicy – zimna oraz E – z nagrzewnicą elektryczną (jednostopniową).

Rys. 5. Minibel – przełącznik z dwiema pozycjami
Rys. 5. Minibel – przełącznik z dwiema pozycjami

Rys. 6. Minibel – przełącznik z trzema pozycjami
Rys. 6. Minibel – przełącznik z trzema pozycjami

Sterowanie
Kurtyna Minibel jest wyposażona w zintegrowany przełącznik C-Min do włączania wentylatorów i/lub funkcji ogrzewania. Na obudowie kurtyny w wersji A (bez nagrzewnicy) znajduje się przełącznik z dwiema pozycjami:
• 1 włącz wentylatory – On,
• 2 wyłącz wentylatory – Off (rys. 5)
Wersja Minibel E (z nagrzewnicą) jest wyposażona w przełącznik z trzema pozycjami:
• 1 włącz wentylatory – On,
• 2 wyłącz – Off,
• 3 włącz wentylatory i nagrzewnicę (rys. 6).
Kurtyna posiada wbudowany regulator powietrza i mocy grzewczej oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem: w chwili przekroczenia temperatury 100oC wewnątrz urządzenia proces ogrzewania zostaje zatrzymany.

Dobór wersji A / E
Funkcjonowanie bariery ochronnej w postaci kurtyny powietrznej bazuje na wysokiej prędkości strumienia powietrza, który osłania cały otwór. Zastosowanie nagrzewnicy do ogrzewania powietrza ma na celu głównie zwiększenie komfortu w kontakcie ze strugą i pomaga w utrzymaniu temperatury w obszarze chronionego otworu. Zatem w przypadku okienek podawczych o dużym natężeniu ruchu zaleca się zastosowanie kurtyny powietrznej z elementem grzewczym.

Rys. 7. Minibel – widok na wentylatory osioweRys. 7. Minibel – widok na wentylatory osiowe

Elementy konstrukcji
W kurtynie Minibel zastosowano wentylatory osiowe o budowie kompaktowej, zapewniające cichą pracę. Jest to szczególnie ważne w niewielkich pomieszczeniach, gdyż zapewnia komfort pracownikom i nie zakłóca kontaktu z klientem. Obudowa urządzenia jest wykonana jako samonośna, z galwanizowanej blachy stalowej malowanej proszkowo (na bazie żywic epoksydowo-poliestrowych) na kolor RAL 9016. Na specjalne życzenie można zamówić inny kolor z palety RAL.
Kurtyny powietrzne Minibel firmy Rosenberg są produkowane w Unii Europejskiej i spełniają wszystkie obowiązujące normy i przepisy, w tym wymagania Dyrektywy ErP (2009/125/WE).

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Rosenberg

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas