Facebook

Targi Instalacje 2018 odwiedziło 30 tysięcy osób

Trwający cztery dni – od 23 do 26 kwietnia 2018 roku – blok targów Instalacje, Expopower, Greenpower, Securex i Sawo odwiedziło prawie 30 000 profesjonalistów. Zakres tematyczny Targów Instalacje obejmował m.in. technikę grzewczą, wentylację, klimatyzację, chłodnictwo, technikę sanitarną, technikę gazowniczą.

Targi Instalacje odbywają się w cyklu dwuletnim – w lata parzyste. Natomiast w lata nieparzyste, na terenie całej Polski, realizowany jest projekt Instalacje On Tour, podczas którego przeprowadzane są eliminacje terenowe do Mistrzostw Polski Instalatorów (MPI). Ich finał organizowany jest w czasie trwania imprezy.

Producenci podczas Targów Instalacje zaprezentowali całą gamę swoich najnowsze produktów. W targowym Klubie Premier, czyli pierwszy raz na polskim rynku, zaprezentowano aż 47 nowości.
Natomiast najbardziej innowacyjne i nowoczesne produkty pokazane podczas Targów zostały nagrodzone Złotym Medalem MTP.

W tym roku przyznano ich 22. Dzięki współpracy ze stowarzyszeniami branżowymi i partnerami podczas targów odbył się szereg spotkań i konferencji dotyczących aktualnych trendów oraz wyzwań stojących przed branżą instalacyjną m. in.: IV Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych, Sanitarnych, Instalacji, Wentylacji i Klimatyzacji zorganizowana przez ZHI, SPIUG i MTP.
PORT PC przedstawił nowe wytyczne branżowe skierowane do instalatorów i projektantów instalacji grzewczych i chłodzących podczas konferencji „Standardy jutra w technice grzewczej”.

Krajowe Forum Chłodnictwa zaprosiło na konferencję: „Branża chłodnicza w obliczu obecnych uregulowań prawnych”, natomiast temat „Obowiązujące wymagania stawiane urządzeniom wentylacyjnym i klimatyzacyjnym. Wspomaganie projektowania programem BIM” przedstawiła Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Odbyło się również forum Łazienka Pro – nowy cykl spotkań dla profesjonalistów z branży łazienkowej oraz wystawa produktów pokazujących rozwój tego sektora.

Mistrzostwa Polski Instalatorów

Po raz szósty w Poznaniu spotkali się mistrzowie instalacji, aby skorzystać z jedynej w Polsce okazji zmierzenia się w zaciętej rywalizacji i zdobycia tytułu Mistrza Polski Instalatorów 2018.

Na zwycięzcę czekała nagroda główna – nowy Citroen Berlingo.
Po wielu godzinach emocjonujących zmagań najlepszym instalatorem okazał się Dariusz Piotrowski z czasem 00:03:52,12; drugie miejsce zajął Wojciech Matowicki z czasem 00:03:59,64; na miejscu trzecim uplasował się Jakub Banasiak osiągając czas 00:04:07,09.

Finał Mistrzostw Polski Instalatorów poprzedziły eliminacje, które w wyjazdowej formie „Instalacji On Tour”, rozegrane zostały w 2017 roku w piętnastu miastach Polski. Chętni do udziału w finale MPI mogli także skorzystać z eliminacji uzupełniających – pierwszego i drugiego dnia targów Instalacje.

Ostatniego dnia targów odbyły się też Mistrzostwa Polski Instalatorów dla Szkół, w których sił mogli spróbować uczniowie. Najlepiej rokującym młodym instalatorem okazał się Mateusz Mikulski, który wszystkie czynności konkursowe wykonał w czasie 5:36,26.
Mistrzostwa odbyły się dzięki firmom: Afriso, Brötje, Grundfos, Tece oraz Vogel&Noot. Sponsorami wspierającymi były firmy: Lechma i Citroen Labijak Auto Lama, Snicers oraz Topex.

W pawilonie czwartym obecny był również Klub Instalatora. Już po raz piąty goście mogli skorzystać ze stworzonego przez firmę SBS miejsca spotkań i rozmów branżowych, a także strefy odpoczynku, w której targowi goście mogli skorzystać z różnych atrakcji.

Partnerem Strategicznym wydarzenia był Polski Związek Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI. Patronat nad tegorocznymi targami objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz najważniejsze izby, stowarzyszenia i media branżowe.

Kwietniowym Targom Instalacje towarzyszyły Międzynarodowe Targi Energetyki Expopower, Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GreenPOWER, Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń Securex oraz Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa Sawo.

Lista produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP na Międzynarodowych Targach Instalacyjnych Instalacje 2018

 1. Automatyczny odpowietrzacz próżniowy Reflex Servitec Mini,
  Reflex Polska Sp. z o.o. Sp. k., Wąbrzeźno
  2. Dwufunkcyjna grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego z pompą elektroniczną GPA II,
  Ferro S.A., Skawina
  3. Gazowy kocioł kondensacyjny o dużej mocy Ecocondens
  Crystal 100,
  Termet S.A., Świebodzice
  4. Elektroniczny zawór
  podtynkowy 430PBOX-430006 Tempomatic 4,
  Delabie Sp. z o.o., Warszawa
  5. Gazowe kotły kondensacyjne ATAG i28EC, i36EC,
  ATAG Verwarming Nederland B. V., Holandia
  6. Grupa pompowa W – Block,
  Leszczyńska Fabryka Pomp Sp. z o.o., Leszno
  7. Hybrydowe wentylatory
  dachowe FEN,
  Uniwersal Sp. z o.o., Katowice
  8. System ProClick zastosowany w zaworach mieszających ARV ProClick i siłownikach ARM
  ProClick firmy Afriso
  Afriso Sp. z o.o., Czekanów
  9. Inteligentny System Grzewczy Nibe –100% energii odnawialnej,
  Nibe-Biawar Sp. z o.o., Białystok
  10. Kocioł na pellet
  Genesis Plus KPP o mocy
  znamionowej 10, 15, 20 kW
  Galmet Sp. z o.o. Sp. k.,
  Głubczyce
  11. Kocioł ONE o mocy 8 kW
  Przedsiębiorstwo Produkcyjne Heiztechnik Sp. z o.o. Sp. k., Skarszewy
  12. Kompaktowe urządzenie hydroforowe Grundfos SCALA2,
  Grundfos Pompy Sp. z o.o., Przeźmierowo
  13. Leo Twist,
  Leovac Michał Czechowicz,
  Lubochnia
  14. Palnik do spalania pellet Grupa M Mini
  (Model M 26 i M 35)
  Pellasx Sp. z o.o. Sp.k., Piła
  15. Podwójny zawór czerpalny Calido seria Ogród BIS
  Arka Sp. z o.o. Sp.k., Koszalin
  16. Pompa ciepła powietrze-woda Bosch Compress 7000i AW 9 ORM-S,
  Bosch Thermotechnik, Niemcy
  17. Powietrzna pompa ciepła
  Vitocal 200-S,
  Viessmann Sp. z o.o., Wrocław
  18. Przenośny detektor gazu ziemnego i LPG typ GD-8 EX
  Alter S. A., Tarnowo Podgórne
  19. Rekuperator ścienny
  Prana – 150 Premium
  „Prana Platinum” TzOV, Ukraina
  20. Rurowy gruntowy
  wymiennik ciepła Global
  P. H. U. Global-Tech Renata Nowak-Mucha, Dąbrowa Górnicza
  21. System Rurowy
  Cleverfit Axial,
  Rettig Heating Sp. z o.o., Rybnik
  22. Zawór Energy Valve,
  Belimo Siłowniki S.A., WarszawaWszystkie przyznane Złote Medale MTP są równoważne. Lista ułożona alfabetycznie według produktów.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas