Facebook

Ponad 300 wystawców na targach Wod-Kan 2018

XXVI edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji Wod-Kan odbyła się w dniach 5-7 czerwca 2018 roku. Ponad 300 wystawców z Polski i wielu krajów Europy spotkało się w nowoczesnym obiekcie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego, aby przez trzy czerwcowe dni prezentować swoją ofertę, nawiązywać kontakty z nowymi klientami oraz spotykać się z dotychczasowymi kontrahentami.

Podczas tegorocznych Targów pojawiła się Strefa Nowych Technologii, będąca miejscem prezentacji najnowszych rozwiązań w branży wod-kan, przedstawionych przez wystawców, którzy zgłosili swoje produkty do nagrody Grand Prix Targów Wod-Kan 2018. Zainteresowani mogli pozyskać szeroką wiedzę o najnowocześniejszych rozwiązaniach bezpośrednio od producentów oraz dostawców.

Drugą targową nowością była Strefa Zarządzania Wod-Kan. Prelegentami byli doświadczeni, wieloletni przedstawiciele zarządów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Poruszano tematy zarządzania przedsiębiorstwem wod-kan w kontekście modeli zarządzania publicznego, benchmarkingu jako narzędzia zarządzania, finansowania kapitałowego w samorządzie lokalnym i branży komunalnej oraz dostępności cenowej wody. Rozmawiano również o zarządzaniu przedsiębiorstwami wod-kan z punktu widzenia partnera biznesowego.

W ostatnim dniu Targów Prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” oraz Przewodniczący Rady Izby, a także obecni na Targach Członkowie Rady Izby zaprosili wystawców na rozmowę o targach i aktualnej sytuacji branży.

Grand Prix

W targowym konkursie Grand Prix nagrody otrzymały produkty: prasa ślimakowa IEA „High Flow” firmy Eurotech Bielsko-Biała, przepływomierz Prosonic Flow B200 firmy Endress+Hauser Polska Wrocław oraz aplikacja zarządzająca siecią wodociągową Smart Flow przedstawiona przez Future Processing Gliwice. W tym roku komisja konkursowa postanowiła również uhonorować Wodociągi Warszawskie i Krakowskie, będące przykładem wzorowej współpracy branżowej.

W konkursie na najciekawszą ekspozycję nagrody otrzymały: Amiblu Gdańsk, Topserw Zielonka, Steinzeug-Keramo Piekary Śląskie.

Kongres Envicon Water

Bydgoskim Targom towarzyszyła III edycja Międzynarodowego Kongresu Envicon Water, który jest spotkaniem przedstawicieli branży, świata nauki, polityki i biznesu, mających wpływ na gospodarkę i sektor wodociągowo-kanalizacyjny oraz dbających o jego rozwój. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Instytutu Ochrony Środowiska oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także przedstawiciele nauki reprezentujący Politechnikę Warszawską oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Gala Targów i targowa biesiada

Pierwszy dzień kongresu zakończyła uroczysta Gala w bydgoskiej Operze Nova. W tym roku w uznaniu zasług, kompetencji i wiedzy oraz zaangażowania na rzecz branży, statuetkę Summa cum laude wręczono Wojciechowi Jassakowi, prezesowi PWiK Sp. z o.o. w Ełku. Prezes Dorota Jakuta otrzymała nagrodę Wodoskar 2018 za wieloletnie zaangażowanie w działalność na rzecz branży, za godne reprezentowanie spraw branży i zabieganie o jak najlepsze warunki działalności. Statuetka została przyznana przez Stowarzyszenie Wodociągi Podlaskie, Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe i Regionalne Stowarzyszenie Wodociągowe w Olsztynie.

Podczas uroczystej gali nagrodzono również zwycięzców konkursów Manager Roku 2017 Wod-Kan i Inwestycja Roku 2017 Wod-Kan. Nagrody przyznano następującym managerom:

  • w kategorii do 30 tys. mieszkańców: Andrzej Byrwa, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej przy Gminie Przeworsk;
  • w kategorii od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców: Mieczysław Kostyra, prezes Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji;
  • w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: Andrzej Wójtowicz, prezes „Wodociągi Słupsk”.

Za najlepsze inwestycje roku 2017 uznano:

  • w kategorii do 30 tys. mieszkańców: modernizacja oczyszczalni ścieków ,,Leśna” pod kątem przystosowania do usuwania związków biogennych zrealizowane przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach;
  • w kategorii od 30 do 100 tys. mieszkańców: przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Otwocku – zadanie II, III i IV, zrealizowane przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji;
  • w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: wysokoefektywne przetwarzanie osadów ściekowych w procesie termicznej hydrolizy i głębokiej fermentacji na oczyszczalni w Tarnowie zrealizowane przez Tarnowskie Wodociągi.

Drugi targowy dzień zakończyło mniej formalne spotkanie reprezentantów IGWP, wystawców oraz targowych gości na tradycyjnej biesiadzie. Tym razem goście zabrani zostali w podróż dookoła świata na pokładzie samolotu. Biesiadnicy brali udział w konkursach i zabawach. Parkiet był pełen, a najnowsze hity z list przebojów, proponowane przez profesjonalnego DJ-a zachęcały do zabawy.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas