Facebook

CosiTherm – sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem płaszczyznowym

SI_02_2015Możliwość sterowania ogrzewaniem/chłodzeniem w wielu pomieszczeniach jednocześnie przy pomocy jednej jednostki centralnej jest nie tylko bardzo wygodne dla użytkownika końcowego, ale pozwala również na efektywne i rozsądne zużywanie zasobów energetycznych. Taką funkcjonalność oferuje rozwiązanie firmy Afriso – system CosiTherm.

CosiTherm firmy Afriso pozwala na zaprogramowanie różnych temperatur czy czasu pracy ogrzewania/chłodzenia w wielu pomieszczeniach przy użyciu tylko jednego urządzenia. Ponadto – dzięki zastosowaniu technologii EnOcean – temperaturą można sterować bezprzewodowo. Rozwiązanie zapewnia wysoki komfort, łatwą modernizację, zmniejszenie kosztów samej instalacji oraz zwiększenie efektywności wykorzystania energii.

Elementy składowe

Nowa seria Afriso CosiTherm sterowania ogrzewaniem/chłodzeniem płaszczyznowym jest w stanie kontrolować pracę instalacji w różnych pomieszczeniach. Wersja podstawowa składa się z modułu podstawowego BM CosiTherm, co najmniej jednego modułu sterującego – bezprzewodowego lub przewodowego – wyposażonego w dwa lub sześć obwodów sterowania oraz odpowiedniej liczby czujników temperatury w pomieszczeniach.

Rys. 1. Moduł podstawowy i czujniki pokojowe systemu CosiTherm

Rys. 1. Moduł podstawowy i czujniki pokojowe systemu CosiTherm

Moduł podstawowy BM
Do modułu podstawowego BM (rys. 1) można podłączyć bezprzewodowe lub przewodowe moduły sterujące RM. Liczba modułów sterujących jest określona maksymalną liczbą czujników temperatury, którą można wykorzystać. W ramach jednego systemu może działać aż 18 czujników.

Rys. 2. Moduły sterujące RM

Rys. 2. Moduły sterujące RM

Moduły sterujące RM – rys. 2
Model przewodowy D2 umożliwia podłączenie dwóch czujników przewodowych, model przewodowy D6 – do sześciu czujników przewodowych. Moduł sterujący bezprzewodowy F2 pozwala na podłączenie dwóch czujników bezprzewodowych, natomiast model F6 obsługuje do sześciu czujników bezprzewodowych.

Rys. 3. Moduł czasowy UM

Rys. 3. Moduł czasowy UM

Czujniki pokojowe
Smukłe czujniki pokojowe (12,5 mm) występują w wersji przewodowej R D i bezprzewodowej (R FT i R FTF) – rys. 1. Wersje bezprzewodowe są wyposażone w technologię EnOcean, nie wymagają użycia kabli ani baterii. Są praktycznie bezobsługowe i bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku modernizacji posiadanej instalacji.

Rys. 4. Rozdzielacz poliamidowy ProCalida EF1

Rys. 4. Rozdzielacz poliamidowy ProCalida EF1

Moduł czasowy UM
Moduł czasowy UM pozwala zaprogramować obniżanie temperatury oraz funkcje ochronne, takie jak czas opóźnienia wyłączenia pompy obiegowej oraz włączenia wszystkich obiegów.

Rys. 5.  Zestaw startowy do bezprzewodowej detekcji wycieku

Rys. 5. Zestaw startowy do bezprzewodowej detekcji wycieku

Właściwości

Moduły sterujące oraz czujniki występują w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej. Można je ze sobą łączyć w zależności od możliwości instalacji w budynku. W przypadku czujników bezprzewodowych informacja o temperaturze jest przekazywana przy pomocy technologii EnOcean.
Moduł podstawowy BM może sterować pompą obiegu grzewczego, osobną pompą obiegu chłodzącego oraz dodatkowo dowolnym urządzeniem poprzez zestyk bezpotencjałowy (przełączany w momencie wyboru pomiędzy grzaniem a chłodzeniem). Podstawowy moduł BM może pracować w temperaturze otoczenia od -10 do + 60oC i jest zasilany napięciem 230 V AC. Opcjonalny moduł czasowy UM pozwala na łatwe programowanie obniżenia temperatury, czasu pracy wybiegu pompy obiegowej oraz włączenia wszystkich obiegów. Moduł posiada wbudowany zegar i kalendarz wyświetlający aktualną datę i godzinę. Moduły sterujące RM występują w wersji przewodowej oraz bezprzewodowej, w wersji umożliwiającej podłączenie dwóch termostatów i ośmiu siłowników termoelektrycznych lub w wersji umożliwiającej podłączenie sześciu termostatów i 24 siłowników termoelektrycznych. Do modułu podstawowego można podłączyć, w dowolnej konfiguracji, wszystkie rodzaje modułów sterujących, uzyskując maksymalnie 18 stref, do których można podłączyć aż 72 siłowniki termoelektryczne. Zaciski modułów sterujących są oznaczone kolorami, co ułatwia przyporządkowanie przewodów kabli i zapewnia szybki oraz łatwy montaż. Płaskie (12,5 mm) czujniki temperatury R D (przewodowy), R FT (bezprzewodowy) i R FTF (z pomiarem wilgotności w pomieszczeniu w zakresie od 0 do 100%) mierzą aktualną temperaturę w pomieszczeniu porównując ją do temperatury odniesienia i kontrolują przepływ wody ciepłej/zimnej za pomocą siłowników termoelektrycznych zamontowanych na rozdzielaczu.
Czujniki pokojowe bezprzewodowe korzystają z technologii EnOcean, która nie wymaga kabli ani baterii, nie wymagają konserwacji. Wzornictwo produktu zostało nagrodzone w konkursie RedDotAward w 2014 roku. Czujniki temperatury mogą być zamontowane praktycznie na każdym rodzaju ściany (wszystkie rodzaje tapet, w tym tkaniny, drewno itp.) oraz tynku, betonie, kamieniu lub cegle. Wyposażenie pomieszczeń w sterowanie systemem CosiThermw znaczny sposób przyczynia się do zmniejszenia kosztów energii i emisji CO2.

Rodzaje sterowania – przykłady

Sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem podłogowym w wersji przewodowej (rys. 6)
Sterownik temperatury pokojowej CosiTherm z modułem sterującym przewodowym RM D6 oraz sześcioma czujnikami temperatury pokojowej R D i sześcioma siłownikami termoelektrycznymi TSA steruje przepływem medium w instalacji ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego na rozdzielaczu. Po ustawieniu żądanej temperatury na termostacie, termostat poprzez system 4-przewodowy łączy się z modułem sterującym i tak reguluje stopień otwarcia siłowników termoelektrycznych, by jak najszybciej osiągnąć żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Osobne pompy grzania i chłodzenia mogą być sterowane z modułu podstawowego.
Rozszerzenie modułu podstawowego o moduł czasowy daje możliwość czasowego obniżania temperatury (dziennie/tygodniowo) i stosowania funkcji ochronnych.

Rys. 6. Sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem podłogowym  w wersji przewodowej

Rys. 6. Sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem podłogowym w wersji przewodowej

Sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem podłogowym w wersji bezprzewodowej (rys. 7)
Sterownik temperatury pokojowej CosiTherm z modułem sterującym bezprzewodowym RM F6 oraz sześcioma czujnikami temperatury pokojowej R FT i sześcioma siłownikami termoelektrycznymi TSA steruje przepływem medium w instalacji ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego na rozdzielaczu. Po ustawieniu żądanej temperatury na termostacie, termostat poprzez system bezprzewodowy EnOcean łączy się z modułem sterującym i tak reguluje stopień otwarcia siłowników termoelektrycznych, by jak najszybciej osiągnąć żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Osobne pompy grzania i chłodzenia mogą być sterowane z modułu podstawowego. Rozszerzenie modułu podstawowego o moduł czasowy daje możliwość czasowego obniżania temperatury (dziennie/tygodniowo) i stosowania funkcji ochronnych.

Rys. 7. Sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem podłogowym  w wersji bezprzewodowej

Rys. 7. Sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem podłogowym w wersji bezprzewodowej

Błażej Wojciechowski
Autor jest dyrektorem technicznym
firmy Afriso

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas