Facebook

Agregaty do ścieków Wilo-HiDrainlift i Wilo-HiSewlift

SI_05_2015Wilo-HiSewlift oraz Wilo-HiDrainlift to nowe urządzenia firmy Wilo służące do odprowadzania wody zanieczyszczonej i ścieków sanitarnych. Rozwiązania mogą być wykorzystywane w domach jedno- czy wielorodzinnych, domkach letniskowych oraz tych instalacjach, gdzie odpływ ścieków z miejsca wypływu nie może być realizowany grawitacyjnie.

Pojęcie ścieków obejmuje wszelkie rodzaje zanieczyszczonej wody, jaka pojawia się w obrębie gospodarstw domowych i obiektów przemysłowych, jak również wodę deszczową. Najnowszą generację urządzeń przeznaczonych do zbierania oraz odprowadzania ścieków firma Wilo podzieliła na dwa typoszeregi, pod względem aplikacji, w których mogą być one stosowane. Głównym celem wprowadzenia nowych produktów było stworzenie małych, cichych i atrakcyjnych wzorniczo urządzeń pozwalających na szybki montaż oraz bezawaryjną eksploatację.

Rys. 1. Agregat Wilo-HiSewlift do odprowadzania ścieków sanitarnych

Rys. 1. Agregat Wilo-HiSewlift do odprowadzania ścieków sanitarnych

wilo_tab_1
Wilo-HiSewlift do odprowadzania ścieków sanitarnych

Kompaktowe agregaty Wilo-HiSewlift są wyposażone w urządzenie do rozdrabniania większych frakcji. Dzięki temu zarówno instalacja jak i agregaty są skutecznie chronione przez zapchaniem. Zgodnie z przepisami i obowiązującymi normami (PN-EN 12050-1), przy wykorzystaniu urządzeń bez rozdrabniacza należy stosować rurę o minimalnej średnicy DN80 do odprowadzania ścieków sanitarnych zawierających fekalia. Użycie przepompowni wyposażonej w rozdrabniacz, potocznie nazywany „młynkiem”, pozwala na zmniejszenie średnicy rurociągu do DN32. Agregat posiada wbudowany filtr węglowy chroniący przed wydobywaniem się nieprzyjemnych zapachów. Konstrukcja została zaprojektowana tak, aby maksymalnie ograniczyć wymiary i głośność pracy urządzenia (głośność pracy podczas załączenia wynosi poniżej 57 dB).
Wilo-HiSewlift jest dostępny w trzech wariantach montażowych:
• bezpośrednio za misą ustępową, z przyłączem tłocznym DN100 i dwoma dodatkowymi przyłączami (np. prysznic, umywalka),
• bezpośrednio za misą ustępową, z przyłączem tłocznym DN100 i trzema dodatkowymi przyłączami (np. prysznic, umywalka, bidet),
• do montażu na ścianie, we współpracy ze stelażem podtynkowym.
Podstawowe parametry urządzeń przedstawia tabela 1.
Kompaktowa konstrukcja oraz zmniejszona pojemność zbiornika pozwalają na wkomponowanie urządzenia w zabudowę łazienki oraz szybkie opróżnianie zbiornika bez stagnacji ścieków. Dostępne warianty zabudowy umożliwiają dopasowanie agregatu do wybranego rodzaju wykończenie łazienki.

Rys. 2. Agregat Wilo-HiDrainlift do ścieków szarych

Rys. 2. Agregat Wilo-HiDrainlift do ścieków szarych

wilo_tab_2
Agregaty Wilo-HiDrainlift do ścieków szarych

Drugim typoszeregiem nowych agregatów jest Wilo-HiDrainlift. Urządzenia te są polecane do odprowadzania wody z pryszniców, umywalek czy bidetów, w sytuacji kiedy nie jest możliwe grawitacyjne odprowadzenie wody zanieczyszczonej bezpośrednio do kanalizacji zbiorczej. Funkcjonalność oraz zalety tych przepompowni są zbliżone do opisanych powyżej agregatów Wilo-HiSewlift, z tą różnicą, że urządzenia nie są wyposażone w rozdrabniacz – są przeznaczone do przetłaczania wody zanieczyszczonej wolnej od fekaliów (tzw. ścieków szarych). Typoszereg ten również został zaprojektowany ze zwróceniem uwagi na optymalizację wielkości i konstrukcji, tak aby możliwe było idealne wkomponowanie urządzenia w wystrój toalety. Ważną cechą modeli Wilo-HiDrainlift jest bardzo cicha praca (<54 dB w wersji HiDrainlift 3-24), pozwalająca na montaż urządzenia np. pod kabiną prysznicową. Każda z wersji wyposażona jest w filtr z węglem aktywnym oraz zawór zwrotny. Podstawowe parametry urządzeń przedstawia tabela 2.

Bartosz Tywonek
Autor jest specjalistą
ds. technicznych
w firmie Wilo

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas