Facebook

System Profipress w instalacji solarnej

SI_10_2015W Gimnazjum w Kosakowie przy budowie dużej instalacji solarnej opartej na kolektorach płaskich zastosowano system połączeń zaprasowywanych z miedzi Profipress firmy Viega. Technika zaprasowywania na zimno pozwala skrócić czas montażu nawet o 50% i eliminuje ryzyko wyrządzenia szkód związanych np. z zaprószeniem ognia.

Kompleks dydaktyczno-sportowy w Kosakowie został oddany do użytku we wrześniu 2014 roku. W jego skład wchodzi budynek gimnazjum, biblioteka z czytelnią, stołówka dla 150 uczniów, świetlica, a także liczne gabinety specjalistów, m.in. pedagoga szkolnego. W tym roku ukończone zostaną: sala gimnastyczna, boisko do piłki ręcznej, koszykowej, siatkowej, tenisa ziemnego i badmintona. Powstanie również pływalnia z kompletnym zapleczem sanitarnym. Energia cieplna na potrzeby obiektu będzie pochodzić z kolektorów słonecznych.

Rys. 1. System Profipress wykorzystano w instalacji solarnej w nowo wybudowanym, spełniającym wysokie standardy kompleksie dydaktyczno-sportowym w Kosakowie

Rys. 1. System Profipress wykorzystano w instalacji solarnej w nowo wybudowanym, spełniającym wysokie standardy kompleksie dydaktyczno-sportowym w Kosakowie

Bezpieczny i szybki montaż

Instalacja solarna w Kosakowie składa się ze 155 kolektorów płaskich. Do ich podłączenia zastosowano uniwersalny system połączeń zaprasowywanych z miedzi – Profipress. W instalacji wykorzystane zostały rury i złączki o średnicach od 15 do 54 mm. O wyborze systemu Viega przez generalnego wykonawcę inwestycji, firmę Hartuna, zdecydowała technika zaprasowywania. Podczas montażu instalatorzy nie pracują z otwartym ogniem, co wpływa na bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko wyrządzenia szkód w gotowym już obiekcie. Dodatkowo nie ma konieczności pracy z ciężkim i niewygodnym sprzętem, takim jak butle czy palniki. Technika zaprasowywania firmy Viega pozwala również zaoszczędzić nawet do 50% czasu w porównaniu z innymi sposobami wykonywania połączeń.

Rys. 2.  Fragment  instalacji w systemie Profipress w jednym z pomieszczeń  technicznych

Rys. 2. Fragment instalacji w systemie Profipress w jednym z pomieszczeń technicznych

Parametry pracy

System Profipress wytrzymuje pracę ciągłą w zakresie temperatur do 110oC i ciśnienia do 16 barów oraz pracę chwilową w temperaturze nawet powyżej 200oC. Przy instalacji kolektorów płaskich, jak miało to miejsce w Gimnazjum w Kosakowie, nie było więc potrzeby stosowania systemu Profipress S, którego złączki wyposażone są w specjalną uszczelkę z FKM, dzięki czemu nadają się do temperatur nawet do 140oC. Taka konieczność pojawia się natomiast w przypadku instalacji na bazie kolektorów próżniowych.

Rys. 3. Miedziane złączki Profipress zapewniają długotrwałą i bezpieczną eksploatację instalacji

Rys. 3. Miedziane złączki Profipress zapewniają długotrwałą i bezpieczną eksploatację instalacji

System Profipress

Profipress to system kształtek zaprasowywanych z miedzi i brązu przeznaczonych do łączenia klasycznych rur miedzianych zgodnych z normą PN-EN 1057. Technologia zaprasowywania na zimno skraca czas montażu nawet o 50% w porównaniu z innymi sposobami łączenia rur, takimi jak lutowanie.
Opatentowany przez firmę Viega profil SC-Contur zapewnia maksimum bezpieczeństwa, pozwalając na natychmiastowe wykrycie omyłkowo niezaprasowanego połączenia podczas próby szczelności.
Asortyment Profipress obejmuje ponad 800 elementów o rozmiarach od 12 do 108 mm, do różnorodnych zastosowań. Złączki z elementem uszczelniającym z EPDM wytrzymują nawet bardzo długą eksploatację.
Cechy technologii oraz materiału (miedź) powodują, że system Profipress może być stosowany niemal do każdego rodzaju instalacji: od wody użytkowej i ogrzewania, przez kolektory słoneczne, instalacje przeciwpożarowe, sprężonego powietrza, gazów obojętnych, parowe niskoprężne, przewody wody chłodzącej, aż po instalacje przemysłowe, okrętowe i samochodowe.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Viega

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas