Facebook

Przepływomierze elektromagnetyczne Proline Promag

SI_09_2012Dotrzymanie terminu montażu instalacji technologicznej jest często kluczowe z punktu widzenia opłacalności zadania. Przemyślana konstrukcja przepływomierzy Proline Promag L pozwala uniknąć opóźnień spowodowanych błędami w montażu kołnierzy na rurociągu.

Przepływomierze elektromagnetyczne serii Proline Promag powstały w ścisłej współpracy z branżą wodno-ściekową, na bazie wieloletniego doświadczenia firmy Endress+Hauser w wytwarzaniu tego typu urządzeń. Dzięki temu charakteryzują się one szeregiem cech adekwatnych do oczekiwań branży.

Rys. 1. Rodzina przepływomierzy  Proline Promag. Czujniki: 1 – Promag W, 2 – Promag L, 3 – Promag D, przetworniki: A – Promag 400, B – bateryjnie zasilany Promag 800

Rys. 1. Rodzina przepływomierzy Proline Promag.
Czujniki:
1 – Promag W,
2 – Promag L,
3 – Promag D,
przetworniki:
A – Promag 400,
B – bateryjnie zasilany Promag 800

Czujnik i przetwornik

W wielu przypadkach największy wpływ na wybór przepływomierza elektromagnetycznego mają parametry techniczne przetwornika. Jednak elementem decydującym o stabilności pomiaru, odporności mechanicznej oraz niezawodności przepływomierza jest czujnik i jego konstrukcja. To właśnie czujnik ma bezpośredni kontakt z mierzonym medium, często pracując w bardzo trudnych warunkach środowiskowych. Z tego też względu firma Endress+Hauser oferuje przepływomierze w wersjach rozdzielnych, w których przetwornik nie jest mechanicznie połączony z czujnikiem. Dzięki temu zawsze istnieje możliwość umieszczenia przetwornika w miejscu wygodnym dla obsługi oraz bezpiecznym dla niego samego. Czujniki wersji rozdzielnych są też zazwyczaj dostępne w wykonaniach o wyższym stopniu ochrony oraz lepszym zabezpieczeniu antykorozyjnym.

Rys. 2. Promag L pracujący w studni pomiarowej

Rys. 2. Promag L pracujący w studni pomiarowej

Przepływomierze

Endress+Hauser oferuje szeroką gamę wysokiej klasy przepływomierzy elektromagnetycznych. Każde urządzenie posiada szereg międzynarodowych dopuszczeń do kontaktu z wodą pitną, takich jak PZH, NSF 61, ACS, WRAS BS 6920 lub KTW/W270.

Promag W
Model Promag W posiada dopuszczenie do pomiarów rozliczeniowych zgodnie z wymaganiami MID MI-001 oraz OIML R49. W urządzeniu zastosowano certyfikowane zabezpieczenie antykorozyjne oraz stopień ochrony IP68 – do ciągłej pracy pod wodą, pod ziemią (spełnia wymogi Im3 wg EN ISO12944) oraz w środowiskach agresywnych chemicznie (spełnia wymogi C5-M wg EN ISO 12944). Przepływomierz jest dostępny w wersjach o średnicach nominalnych DN 25 – 2000.

Rys. 3. Czujnik Promag W, w którym użytkownik wywiercił w kołnierzach dodatkowe otwory

Rys. 3. Czujnik Promag W, w którym użytkownik wywiercił w kołnierzach dodatkowe otwory

Promag L
Model Promag L jest wyposażony w luźne kołnierze (DN Ł 300), które pozwalają na łatwy montaż, niezależnie od orientacji otworów pod śruby w przeciwkołnierzach. Urządzenie ma niewielką masę i długość zabudowy zgodną z normą ISO oraz DVGW. Występuje w średnicach nominalnych DN 50 – 2400.

Promag D
Przepływomierz posiada kompaktowe wymiary, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się w miejscach o ograniczonej przestrzeni montażowej. Posiada najkrótszą długość zabudowy oraz niską masę. Konstrukcja korpusu zapewnia centryczny montaż w rurociągu. Średnice nominalne dla tego modelu mieszczą się w zakresie DN 25 – 100.

Rys. 4. Luźne kołnierze pozwoliły łatwo zamontować przepływomierz Promag L, pomimo błędów po stronie przeciwkołnierzy

Rys. 4. Luźne kołnierze pozwoliły łatwo zamontować przepływomierz Promag L, pomimo błędów po stronie przeciwkołnierzy

Luźne kołnierze

Montaż standardowego przepływomierza elektromagnetycznego z przyłączami kołnierzowymi w instalacji technologicznej zwykle nie stanowi większego problemu. Jeśli przeciwkołnierze są przyspawane w sposób dokładny i są odpowiednio spozycjonowane względem siebie, wystarczy po prostu przykręcić przepływomierz. Zdarza się jednak, że kołnierze rurociągu zostaną przyspawane niedokładnie i osie otworów pod śruby w siebie nie trafiają. Zamontowanie przepływomierza bez odcinania i ponownego spawania przeciwkołnierzy jest wówczas praktycznie niemożliwe. Sytuacja taka opóźnia montaż i bywa źródłem dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.
Rysunek 3 przedstawia przepływomierz Promag W, w którego kołnierzach wywiercono dodatkowe otwory pod śruby. W ten sposób umożliwiono montaż przyrządu do niewłaściwie przyspawanych przeciwkołnierzy na rurociągu. Takie działanie jest jednak niedopuszczalne, gdyż obniża klasę ciśnieniową kołnierza. Dodatkowe otwory będą również przyczyną utraty gwarancji.
Aby zapobiegać tego typu sytuacjom, firma Endress+Hauser zastosowała w konstrukcji przepływomierza Proline Promag L przyłącza procesowe w postaci luźnych kołnierzy obrotowych. Możliwość obracania kołnierzy przepływomierza wokół ich osi pozwala bardzo łatwo dopasować położenie otworów pod śruby do kołnierzy na rurociągu. Nie są więc wymagane praktycznie żadne dodatkowe zabiegi, aby zamontować przepływomierz. W urządzeniu zastosowano również szereg innych rozwiązań, dzięki którym osiągnięto znaczną poprawę parametrów i cech eksploatacyjnych:
• redukcja masy czujnika w stosunku do czujników standardowych,
• znormalizowane długości zabudowy czujników zgodne z DVGW/ISO,
• wykładziny z poliuretanu, twardej gumy lub PTFE,
• stożkowe elektrody z efektem samoczyszczenia.

Grzegorz Rudnicki
Autor jest menedżerem produktu
Pomiary przepływu
w firmie Endress+Hauser

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas