Facebook

Pompy Watson-Marlow w oczyszczalni Selters w Niemczech

SI_02_2016Do zakładu utylizacji ścieków w Selters, w zachodnich Niemczech spływają ścieki z dziewięciu okolicznych miejscowości. Instalacja obsługuje w sumie 11 500 osób. Władze lokalne wyposażyły nowoczesny zakład oczyszczania i uzdatniania ścieków w nowe pompy Watson-Marlow. Głównym celem inwestycji było ograniczenie czasu konserwacji oraz skuteczniejsza eliminacja zalegających w ściekach fosforanów.

Ścieki oczyszczone w Selters są odprowadzane do pobliskiego strumienia Saynbach. Ważnym etapem w procesie oczyszczania jest eliminacja fosforanów, które w większości pochodzą z domowych detergentów i środków piorących.

Eliminacja fosforanów

Podczas gdy zawartość fosforanu w dopływających ściekach wynosi zwykle około 5-6 mg/l, stężenie po oczyszczeniu nie może przekraczać 1,6 mg/l. Aby utrzymać odpowiedni poziom, dodawana jest odmierzona ilość substancji wytrącającej osad (przed wejściem wody do zbiornika napowietrzania), gdy tylko stężenie fosforanów w ściekach osiąga 1,0 mg/l. Następnie, aby wyeliminować fosforany, dodawany jest chlorek żelaza.
Dodanie środka wytrącającego przekształca roztwór fosforanu w nierozpuszczalne związki fosforu, które mogą być następnie odizolowane. Wprowadzenie chlorku żelaza z dużego zbiornika odbywa się poprzez stacje dozujące, odmierzające i sterowane automatycznie za pomocą pomiaru fosforanowego. W zależności od zawartości fosforanu w wodzie dopływowej, dozowane wynosi między 60 a 250 ml chlorku żelaza na minutę. Do niedawna, za dozowanie odpowiadały pompy membranowe, które okazały się jednak niewystarczająco wytrzymałe.

Pompy Watson-Marlow w oczyszczalni Selters  w Niemczech

Pompy Watson-Marlow w oczyszczalni Selters w Niemczech

Pompy membranowe
Chlorek żelaza atakował membrany pomp, co oznaczało, że musiały być one wymieniane co trzy-cztery miesiące. Taki proces zajmował technikom oczyszczalni co najmniej godzinę, a przez wycieki chlorku żelaza, drugie tyle czasu zabierało przywracanie do czystości stacji pomiarowej. Z tego powodu poproszono ekspertów automatyki z mieszczących się w Siershahn zakładów Jonas Schaltanlagenbau, aby wspomogli zespół w znalezieniu alternatywy dla pomp membranowych. Rozwiązaniem okazały się pompy perystaltyczne firmy Watson-Marlow, która rekomendowała do instalacji modele Qdos.

Pompa dozująca Qdos 30

W zakładzie w Selters podjęto decyzję o przetestowaniu pompy dozującej Qdos 30 Watson-Marlow w stacji pomiaru wytrącenia. Pompa jest sterowana za pomocą wyraźnego, intuicyjnego interfejsu użytkownika, wyświetlanego na 3,5-calowym wyświetlaczu LCD. Wszystkie systemy kontroli – klawiatura, wyświetlacz oraz terminale przyłączeniowe – są proste w obsłudze. Urządzenia są dostępne w różnych gabarytach. Qdos 30 dostarcza płyny z wydajnością od 0,1 do 500 ml/min, natomiast większa wersja, Qdos 60, do 1000 ml/min przy ciśnieniu do siedmiu barów. Obie pompy są dostosowane do wymagających aplikacji pomiarowych w dziedzinie przetwarzania i dezynfekcji wody, kontroli wartości pH i dozowania flokulantów, odczynników i chemikaliów.
Prostota i skuteczność testowanego rozwiązania zdecydowały o jego zastosowaniu na większą skalę. Pompy Qdos cechują się wysoką jakością dozowania i łatwością obsługi. Dodatkowo urządzenia mają minimalne wymagania w zakresie konserwacji, co przekłada się na redukcję czasu, podczas którego sprzęt nie pracuje. Głowice pomp Qdos podlegają wymianie jako kompletny element w kilku prostych krokach. Zabieg trwa do pięciu minut. Kolejnym aspektem jest trwałość urządzenia. W starych pompach membrana podlegała wymianie trzy, do czterech razy w roku, natomiast głowica ReNu w pompie Qdos pracuje bez komplikacji przez cały rok.

Pompy Qdos 30 Watson-Marlow

Pompy Qdos 30 Watson-Marlow

Głowica ReNu
Głowica podlega wymianie w ciągu kilku minut, bez użycia narzędzi, a także, w porównaniu do wymiany membrany, proces ten może zostać wykonany bez powodowania niechcianych wycieków. Bardzo łatwo można odwrócić kierunek przepływu w pompie, przez co transportowany środek chemiczny zostaje podany z powrotem do zbiornika. Redukuje to do minimum zagrożenie rozlania się transportowanej cieczy podczas wymiany głowicy pompy, co sprawia, że proces konserwacji jest znacznie prostszy i bezpieczniejszy.
Dodatkowo głowica może być również dowolnie skonfigurowana, zgodnie z wymaganiami klienta – z prawej lub lewej strony korpusu pompy, co jest szczególnie ważne w warunkach ograniczających pole manewru. Dobre uszczelnienie oraz system odzyskiwania płynu pozwalają uniknąć wycieku i narażania operatora.
Władze gminy Selters planują zakup większej ilości pomp Qdos firmy Watson-Marlow, zarówno do centralnej oczyszczalni ścieków w Selters, jak i innych zakładów oczyszczania znajdujących się pod ich jurysdykcją.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Watson-Marlow

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas