Facebook

Zawór regulacyjny Schell Comfort

OkladkaSI_07_2016Szacuje się, że zużycie wody stanowi jeden z największych składników kosztów eksploatacyjnych w budynkach mieszkalnych. Jednocześnie od wielu lat wzrastają stawki za uzdatnienie i podgrzanie wody. Z tego powodu stosowanie armatury pozwalającej na zmniejszenie jej zużycia staje się coraz bardziej opłacalne. Zawór Schell Comfort umożliwia regulację ilości wody dopływającej do baterii w punktach sanitarnych w domach, biurach czy miejscach publicznych.

Jak podaje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, zasoby słodkiej wody w Polsce są mniejsze niż średnia europejska. Na jednego mieszkańca przypada średnio 1580 m3 na rok, podczas gdy na przeciętnego europejczyka – 4560 m3 na rok. Malejące zasoby wody i konieczność modernizacji obecnej infrastruktury powodują, że w wielu regionach Polski już od wielu lat wzrastają stawki za uzdatnianie wody. Dotyczy to zwłaszcza ciepłej wody – nasz kraj znajduje się w czołówce krajów, w których stosunek kosztów energii do zarobków jest najmniej korzystny. Z tego powodu bardzo ważne jest projektowanie instalacji pozwalających na racjonalne korzystanie z zasobów wodnych w punktach odbioru, czyli w domach prywatnych i obiektach użyteczności publicznej.
Najprostszą metodą na uzyskanie osz­czę­dności jest montaż zaworów regulacyjnych, jak np. Schell Comfort. Armatura tego typu pozwala na zaoszczędzenie aż do 40% kosztów zużycia wody.

Rys. 1. Zawór regulacyjny Schell Comfort

Rys. 1. Zawór regulacyjny Schell Comfort

Kontrola zużycia wody

Najczęściej wybieranym rodzajem zaworów stosowanych w instalacjach wodnych, zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej, jest obecnie armatura odcinająca w postaci zaworu kulowego. Rozwiązanie to zwykle służy tylko do zamykania dopływu wody w wypadku awarii lub wymiany urządzeń. Zdecydowanie lepszą alternatywą są zawory regulacyjne, które nie tylko odcinają wodę, ale również pozwalają wstępnie ograniczyć jej zużycie, jak np. zawór Schell Comfort. Wstępne ograniczenie przepływu, jeszcze przed baterią, pozwala wyeliminować ryzyko nadmiernego zużycia wody podczas rutynowych czynności, takich jak mycie rąk czy zmywanie naczyń. Za pomocą poręcznego pokrętła Comfort można w prosty i wygodny sposób regulować strumień wody. Armatura tego typu sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie z bieżącej wody korzysta każdego dnia wiele osób, czyli np. w biurach, szkołach czy szpitalach. Zamontowanie regulacyjnych zaworów Schell Comfort nie tylko przekłada się na niższe zużycie wody, co oznacza niższe rachunki, lecz również ma znaczenie ekologiczne.

Rys. 2. Zawór Schell Comfort z filtrem

Rys. 2. Zawór Schell Comfort z filtrem

Budowa

Zawory Schell Comfort zostały wyprodukowane z wysokiej jakości mosiądzu, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Bezawaryjne działanie mechanizmu zapewnia jego budowa – wrzeciono zostało umieszczone w odseparowanej komorze smarnej, dlatego nie ma kontaktu z zanieczyszczeniami obecnymi w wodzie dostarczanej z wodociągu. Dodatkowe korzyści zapewniają modele z wbudowanym filtrem o dokładności 500 mikrometrów. Znajdują one zastosowanie zwłaszcza w instalacjach z bateriami elektronicznymi, które są wyjątkowo podatne na uszkodzenia pod wpływem elementów kamienia i innych zanieczyszczeń z instalacji. Filtr można bardzo łatwo wyczyścić bez użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy go zdemontować za pomocą śrubokręta lub monety i wypłukać pod bieżącą wodą. Zawory regulacyjne Schell Comfort są oferowane również w wersjach z samouszczelniającym gwintem przyłączeniowym ASAG easy, który znacznie ułatwia instalację.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Schell

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas