Facebook

Kurtyny powietrzne firmy Rosenberg


Systemy Instalacyjne 4/2017Kurtyny powietrzne umożliwiają zachowanie komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i budynkach użyteczności publicznej. Jednak wybrane urządzenie musi nie tylko zapewniać właściwe parametry eksploatacyjne, ale również komponować się z architekturą budynku i chronionego pomieszczenia. W artykule przedstawiono wybrane kurtyny powietrzne z oferty firmy Rosenberg.

Konieczność instalacji kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej sprawia często wiele problemów pod względem estetycznym. Brak harmonii pomiędzy wyglądem urządzenia a resztą pomieszczenia może skutecznie zaburzyć niejedną koncepcję wystroju wnętrza.
Próby ukrycia kurtyn powietrznych często kończą się niepowodzeniem z powodu konieczności zapewnienia właściwego przepływu strugi powietrza. Nawet wybierając kurtyny przeznaczone do montażu w zabudowie, w suficie podwieszanym, trzeba zmierzyć się z dużymi rozmiarami kratki zapewniającej właściwy przepływ powietrza.

Rys. 1. Kolumny i przegrody to dobre miejsce do ukrycia kurtyn powietrznych

Kurtyna powietrzna Invisair

Kurtyna powietrzna Invisair z oferty Grupy Rosenberg, zaprojektowana we współpracy z architektami, wyróżnia się niekonwencjonalnym układem przepływu powietrza – dysza wlotowa i wylotowa umieszczone są w tej samej płaszczyźnie. Dzięki temu urządzenie posiada bardzo zwartą konstrukcję, która umożliwia skuteczne ukrycie go w kolumnach lub przegrodach (rys. 1, rys. 2), zapewniając jednocześnie prawidłowe działanie. Kurtyna przeznaczona jest zarówno do montażu pionowego, jak i poziomego.
Obudowa urządzenia wykonana jest jako samonośna, z galwanizowanej blachy stalowej, malowana proszkowo (na bazie żywic epoksydowo-poliestrowych) na kolor RAL 9016. Na zamówienie dostępne są również inne kolory z palety RAL.

Rys. 2. Kurtyna Invisair (montaż pionowy) – przykład realizacji

Kurtyna Windbox

Kurtyna Windbox firmy Rosenberg, przeznaczona dla skomplikowanej architektury, wyróżnia się na tle innych rozwiązań modułową konstrukcją. Specjalnie zaprojektowane, łatwo przyłączane akcesoria (teleskopowa czerpnia, teleskopowa wyrzutnia, kratka wlotowa, skrzynka rozprężna) dają wiele możliwości montażowych i zastosowań (rys. 3). Dzięki temu dobranie rozwiązania dopasowanego do potrzeb obiektu jest proste, jak budowanie z klocków (rys. 4). Liczba możliwych rozwiązań konstrukcyjnych kurtyny powietrznej Windbox jest duża i pozwala sprostać nawet nietypowym oczekiwaniom (rys. 5).

Rys. 3. Kurtyna Windbox i dostępne akcesoria: skrzynka rozprężna, teleskopowa czerpnia, teleskopowa wyrzutnia, kratka wlotowa.

Rys. 4. Składaną z części kurtynę Windbox można łatwo dostosować do stawianych wymagań

Rys. 5. Kurtyna powietrzna Windbox – przykład realizacji

Dam Twin System

Zapewnienie swobodnego dostępu do wnętrza pomieszczenia, szczególnie w galeriach handlowych, jest rzeczą niezwykle istotną ze względów wizerunkowych. Jednak kilka drzwi wejściowych i otwarta przestrzeń w obrębie pięter skutkuje niemal zawsze powstaniem warunków trudnych pod względem eksploatacyjnym. Bez względu na wielkość ponoszonych kosztów, utrzymanie komfortowego klimatu jest wówczas niemal niemożliwe.

Rys. 6. Zasada działania Dam Twin System

Rys. 7. Dam Twin System – przykłady realizacji

Dam Twin System to rozwiązanie opracowane dla warunków szczególnie niekorzystnych. Podwójny strumień powietrza oddziela obszary o różnych warunkach klimatycznych. Zasada działania: umieszczone naprzeciwko siebie dwie kurtyny powietrzne Dam tworzą obieg zamknięty – na końcu każdego strumienia wylotowego znajduje się wlot drugiej kurtyny (rys. 6, rys. 7).
Cechą charakterystyczną kurtyn powietrznych Dam jest lokalizacja dysz wlotowych za panelem frontowym, dzięki czemu możliwe jest umieszczenie na nim logo lub innego, dowolnego wzoru dekoracyjnego (rys. 8).

Rys. 8. Kurtyna powietrzna Dam ze znakiem graficznym na panelu frontowym – przykład realizacji

Kurtyna powietrzna Smart

Gdy wymagane jest zachowanie szczególnej estetyki, szczególnie w obiektach o nowoczesnej architekturze, należy rozważyć możliwość wykorzystania kurtyny powietrznej Smart. Cechą szczególną tego urządzenia jest usytuowanie dyszy wlotowej w górnej części obudowy (rys. 9), dzięki czemu wyeliminowany jest (nie zawsze pożądany wizualnie) tradycyjny widok na kratkę, od strony chronionego pomieszczenia.
Niewątpliwą, wizualną zaletą zaokrąglonych paneli obudowy Smart jest bezkrawędziowe wykończenie z tworzywa sztucznego. Gładki panel przedni umożliwia umieszczenie logo, oświetlenia, napisu lub innego wzoru dekoracyjnego (rys. 10). Atrakcyjny design może zostać podkreślony odpowiednim kolorem lub materiałem. Na zamówienie dostępne są wszystkie kolory z palety RAL oraz wykonanie ze stali nierdzewnej.
Kurtyny powietrzne Smart najczęściej instalowane są w szerokich holach, ponieważ bardzo dobrze prezentują się w połączeniu szeregowym (rys. 11).

Rys. 9. Kurtyna powietrzna Smart – widok na górną część urządzenia

Rys. 10. Kurtyna powietrzna Smart ze znakiem graficznym na panelu frontowym

Rys. 11. Kurtyna powietrzna Smart – przykład realizacji (szeregowe połączenie kilku modeli)

Kurtyna powietrzna Rund

Kurtyna powietrzna Rund, wykonywana w różnych kolorach RAL, a także ze stali nierdzewnej i szczotkowanej, podkreśla industrialny charakter wnętrza, optycznie powiększa i rozświetla. Możliwość montażu poziomego lub pionowego oraz liczne akcesoria montażowe zapewniają szeroki wachlarz zastosowań (rys. 12).

Rys. 12. Kurtyna powietrzna Rund – przykłady realizacji

Kurtyny powietrzne Zen

W obiektach stylizowanych, takich jak np. hotele zamkowe czy restauracje pałacowe, instalatorzy i architekci mają niełatwe zadanie. Z oczywistych względów w tego typu obiektach pożądane jest, aby kurtyna powietrzna pozostawała niewidoczna. Niemniej jednak najczęściej obiekty te nie posiadają sufitów podwieszanych, a tym samym możliwości ukrycia urządzenia. W takim przypadku skutecznym rozwiązaniem jest dobranie takich materiałów obudowy, które sprawią, że kurtyna wtopi się w tło. I tu najczęściej zastosowanie znajdują kurtyny powietrzne Zen, o bardzo wąskiej konstrukcji, w obudowie drewnianej lub powlekanej tkaniną.

Rys. 13. Kurtyna powietrzna Zen – przykładowe wykończenia

Rys. 14. Kurtyna powietrzna Zen – przykładowa realizacja

Dzięki zastosowaniu dyszy wlotowej w górnej części obudowy, panele frontowe są całkowicie gładkie. Anodowaną blachę aluminiową (standard) można zastąpić stalą nierdzewną błyszczącą lub szczotkowaną, drewnem, pomalować na dowolny kolor z palety RAL i – co bardzo ważne – zamieścić logo lub inny wzór dekoracyjny (również podświetlany) (rys. 13).
Dzięki tak szerokim możliwościom wykończeniowym kurtyna powietrzna ZEN albo staje się niewidoczna (rys. 14), albo przyciąga spojrzenia (rys. 15).

Rys. 15. Kurtyna powietrzna Zen – przykładowa realizacja

Podsumowanie

Oferta producenta zawiera zarówno modele z wentylatorami wyposażonymi w silniki AC (z 5-stopniową regulacją wydajności), jak i wersje energooszczędne, napędzane silnikami EC (komutowanymi elektronicznie, regulowane bezstopniowo).
Kurtyny powietrzne dostępne są w pięciu długościach (od 1000 mm do 3000 mm), dla zasięgu do 2,5 ÷ 4,2 m – zależnie od wybranego modelu i panujących warunków.
Typoszeregi zawierają wersje bez nagrzewnicy, z nagrzewnicą elektryczną
(3-stopniową) oraz z nagrzewnicą wodną (2-, 3-, 4-rzędową).
Do montażu i obsługi kurtyn dostępna jest szeroka gama akcesoriów. Część z nich, jak np. regulator, pilot, kabel podłączeniowy RJ45 dostarczana jest w standardzie.
Kurtyny powietrzne Grupy Rosenberg produkowane są w Unii Europejskiej i spełniają wszystkie obowiązujące normy i przepisy, w tym wymagania Dyrektywy ErP (2009/125/WE).

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Rosenberg

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas