Facebook

Pompy ciepła Daikin – koszty inwestycji

Systemy Instalacyjne 06/2017Na bazie projektu inwestorzy, wybierając źródło ciepła, najczęściej porównują jedynie różnice cen między samymi urządzeniami. Tymczasem o całkowitych kosztach danego systemu ogrzewania decyduje szereg innych elementów, takich jak konieczność budowy kotłowni, możliwość otrzymania wsparcia z programów ekologicznych, efektywność energetyczna poszczególnych źródeł.

Pompa ciepła nie wymaga kotłowni. Do jej zainstalowania i użytkowania wystarcza jedyne 1,5 m2 powierzchni w pomieszczeniu takim, jak np. w pralnia. Wybierając przykładowy kocioł na ekogroszek lub pelet inwestor często nie bierze pod uwagę kosztów wybudowania pomieszczenia kotłowni z kominem oraz miejsca składowania opału (średnio łącznie 15 m2 – koszt około 27 tys. zł). Na wydatki te składa się koszt materiałów i wykonania fundamentów, muru, ocieplenia, okna, wylewek, tynku, komina systemowego, obróbek dachowych komina itp. Po dodaniu do poniesionych kosztów kotłowni ceny kotła, zbiornika c.w.u. oraz automatyki daje to łączną sumę rzędu około 40 tys. zł. Zapowiadana ustawa, związana ze smogiem, o minimalnej 5 klasie kotła zwiększy dodatkowo koszty o kilka tysięcy złotych.

Do zainstalowania i użytkowania pompy ciepła wystarcza jedyne 1,5 m2 powierzchni w pomieszczeniu

Koszty pompy ciepła

Koszt całkowity dla pompy ciepła powietrze-woda wynosi 30-36 tys. zł. Średnia żywotność pompy ciepła to 20-25 lat, a kotła stałopalnego 10-15 lat. Dodatkowo, przy obecnej cenie opału – przykładowego ekogroszku – koszty roczne ogrzania budynku pompą ciepła są niższe. W przypadku technologii pompy ciepła budynek o powierzchni 150 m2 będzie potrzebował około 3000 kWh, co oznacza koszt rzędu 1,8 tys. zł.

Wsparcie systemowe
Ważnym udogodnieniem wpływającym na koszt systemu z pompą ciepła jest fakt, że jest to urządzenie, dla którego można we własnym zakresie produkować energię. Ustawa z 2016 r. o odnawialnych źródłach energii zapewnia przez 15 lat bilansowanie energii (tak zwany net-metering). W takiej konfiguracji wyprodukowaną energię elektryczną zużywa się w czasie rzeczywistym 1 x 1, a nadwyżki nadprodukowanej energii z okresu letniego odbiera w okresie zimowym w 80% bez opłat przesyłowych. Jeśli źródłem elektryczności dla pompy ciepła będzie własna instalacja fotowoltaiczna, która zwraca się średnio w okresie 6-7 lat, użytkownik urządzenia staje się niezależny energetycznie i nie ponosi kosztów energii, ponieważ produkuje ją i zużywa na własne potrzeby.

Rozwiązanie dla starszego budownictwa – Daikin HT

Wbrew powszechnym opiniom, pompy ciepła nie są przeznaczone tylko dla nowych budynków. W przykładowej realizacji, współpracująca z firmą Daikin firma wykonawcza Eko Technology dobrała i zamontowała wysokotemperaturową pompę ciepła Daikin HT w starym budynku z grzejnikami żeliwnymi, gdzie poprzednim źródłem ciepła był kocioł na ekogroszek. Po trzech latach bezobsługowej eksploatacji pompy ciepła rachunki za prąd zużywany na potrzeby grzewcze były średniorocznie wyższe o 15% niż koszt wcześniej zużywanego węgla. Obecnie jednak budynek jest zasilany przez instalację fotowoltaiczną w net-meteringu, dzięki czemu stał się niezależny energetycznie.

Jednym z ekonomicznych rozwiązań grzewczych Daikin jest Hybryda – czyli kocioł gazowy z modułem pompy ciepła

Kotłownia hybrydowa – kocioł gazowy z pompą ciepła

W przypadku budynków zasilanych gazem, po zainstalowaniu Hybrydy firmy Daikin (kocioł gazowy z modułem pompy ciepła) rachunek za ogrzewanie spada o około 33-50% ze względu na zastosowaną technologię współpracy dwóch urządzeń. Technika działania rozwiązania polega na tym, że pompa ciepła dla wyższych temperatur zasilania w czasie mrozów używa gazu zamiast grzałki elektrycznej. Urządzenie, biorąc pod uwagę wprowadzone przez użytkownika wartości, samoczynnie decyduje o wyborze źródła ciepła. Koszt eksploatacji Hybrydy jest zależny od ceny za jednostkę gazu oraz energii elektrycznej.
Hybrydowa pompa ciepła bardzo dobrze sprawdzi się w budynkach średnio ocieplonych, w których temperatura zasilania odbiorników ciepła waha się w przedziale
35-80oC.

Podsumowanie

Porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania należy stwierdzić, że projektując budynek jedno- czy wielorodzinny, hotel, firmę, halę, itp. należy dokładnie rozważyć montaż pomp ciepła.
System ten jest korzystny z uwagi na koszty eksploatacji a także możliwość uzyskania niezależności energetycznej.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Daikin

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas