Facebook

Kotły kondensacyjne De Dietrich: modernizacja instalacji grzewczej

Systemy Instalacyjne 09/2017Zastąpienie starego kotła gazowego kondensacyjnym, choć na początku wymaga poniesienia pewnych kosztów, finalnie wiąże się z oszczędnościami. Za zmianą na nowszy model przemawiają także inne ważne czynniki, tj. większa efektywność energetyczna oraz wygoda i łatwość użytkowania. Artykuł prezentuje kondensacyjne urządzenia grzewcze De Dietrich, które dzięki swojej konstrukcji i parametrom wspierają modernizację systemu grzewczego.

Choć kotły kondensacyjne od dłuższego czasu znajdowały się w ofercie wielu producentów, to do niedawna ich udział w rynku nie był duży. Wytwórcy bardziej koncentrowali się na częściej kupowanych, bo tańszych, tradycyjnych kotłach gazowych. Wiele zmieniło się wraz z wejściem w życie dyrektywy ErP. Kotły kondensacyjne stały się jedyną opcją ze względu na czynniki ekonomiczne oraz mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne od swoich poprzedników. Istotne jest także to, że mimo niewielkich rozmiarów, urządzenia te mogą mieć duże możliwości. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń o ograniczonej ilości miejsca. Mała waga oraz dobrze dobrane wymiary to także duża zaleta dla instalatorów. Cechy te sprawiają, że kocioł kondensacyjny jest bardziej poręczny, sama instalacja urządzenia łatwiejsza i niewymagająca użycia dużej siły.
Opisane udogodnienia i korzyści odnoszą się również do kotłów marki De Dietrich: MCR Home i Lumea MPX. Wybierając konkretny model, oprócz zwrócenia uwagi na klasę energetyczną i sprawność, należy zastanowić się nad oczekiwanym komfortem cieplnym, a także zapotrzebowaniem na ciepłą wodę użytkową. Przy wyborze urządzenia warto posiłkować się też opinią o producencie i jego doświadczeniem w produkcji kotłów kondensacyjnych.
Rys. 1. Modernizacja systemu grzewczego na oparty o kocioł kondensacyjny przynosi użytkownikowi szereg korzyści. De Dietrich oferuje kondensacyjne urządzenia grzewcze przystosowane do prac modernizacyjnych
Rys. 1. Modernizacja systemu grzewczego na oparty o kocioł kondensacyjny przynosi użytkownikowi szereg korzyści. De Dietrich oferuje kondensacyjne urządzenia grzewcze przystosowane do prac modernizacyjnych

Korzyści z wymiany

Użytkownicy na zmianę kotłów gazowych decydują się najczęściej w momencie, kiedy posiadany przez nich sprzęt przestaje działać, mają większe oczekiwania względem jego obsługi albo chcą zainwestować we współczesne technologie, które mają się przyczynić do zmniejszenia kosztów ponoszonych za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody. Wymieniając stary kocioł na kondensacyjny można spodziewać się znacznych oszczędności. W przypadku mieszkania o wielkości 100 m2 oznacza to kwoty od kilkuset złotych w górę. Oczywiście poziom oszczędności będzie zależał od stanu technicznego starego kotła i od rozwiązań znajdujących się w nowym kotle kondensacyjnym. Najczęściej stosowane w mieszkaniach lub niewielkich domach kotły dwufunkcyjne mają wbudowany wymiennik płytowy, dzięki czemu woda jest podgrzewana na bieżąco. Nie potrzeba więc też dodatkowego miejsca na zasobnik.
Rys. 2. Gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home
Rys. 2. Gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home

Rys. 3. MCR Home – cicha praca i niewielkie wymiary pozwalają zainstalować urządzenie w dowolnym miejscu domu
Rys. 3. MCR Home – cicha praca i niewielkie wymiary pozwalają zainstalować urządzenie w dowolnym miejscu domu

Zalety nowoczesnych rozwiązań

Główną zaletą kotłów kondensacyjnych jest mniejsze zużycie gazu. W praktyce oznacza to, że urządzenia te są bardziej ekonomiczne niż inne kotły. Co ważne, dzięki zastosowanej w nich technologii nie potrzebują specjalnego pomieszczenia. Można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu użytkowym – łazience, kuchni czy nawet w przedpokoju. Warto też wspomnieć, że kotły kondensacyjne im są mniej obciążone, tym większą mają sprawność. Z drugiej stron sprawność urządzeń kondensacyjnych i tak jest zwykle o kilkanaście procent wyższa niż w innych rozwiązaniach grzewczych, dzięki zamontowanemu wewnątrz wymiennikowi ciepła o specjalnej konstrukcji. Latem kotły kondensacyjne także pracują bardziej efektywnie niż pozostałe typy urządzeń grzewczych, przez co ogrzewanie wody jest bardziej ekonomiczne. Podczas swojej pracy kotły kondensacyjne wykorzystują nie tylko energię chemiczną zawartą w gazie, ale także używają dodatkowego ciepła, które znajduje się w spalinach, a dokładniej w parze wodnej, będącej wynikiem spalania gazu. Dla przykładu: w wyniku spalania 1 m3 gazu ziemnego powstają 2 m3 pary wodnej. W efekcie jej skondensowania uzyskuje się 1,6 litra wody, czyli kondensatu. W kotłach tradycyjnych nie zachodzi ten proces.
Rys. 4. Gazowy kocioł kondensacyjny De Dietrich Lumea MPX w wersji jedno- i dwufunkcyjnej jest dedykowany zarówno dla instalacji nowych, jak i modernizowanych
Rys. 4. Gazowy kocioł kondensacyjny De Dietrich Lumea MPX w wersji jedno- i dwufunkcyjnej jest dedykowany zarówno dla instalacji nowych, jak i modernizowanych

Kocioł MCR Home

Dwufunkcyjny naścienny gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home (rys. 1, 2, 3) charakteryzuje się bardzo zwartą konstrukcją i niewielkimi wymiarami: 395 x 700 x 297 mm. Jest też bardzo lekki – waży zaledwie 26 kg, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się podczas modernizacji. Kocioł z powodzeniem może zastąpić wcześniejszą jednostkę zajmując nie tylko mniej miejsca na ścianie, ale również oferując wysoką wydajność, jedną z wyższych w tej klasie produktów.
Sprawność modelu MCR Home przy obciążeniu 30% wynosi do 108,6%. Urządzenie wyposażono w czytelny wyświetlacz LED zapewniający łatwą i wygodną obsługę. Pracę z kotłem ułatwiają też znajdujące się na przednim panelu pokrętła regulacji temperatury dla ogrzewania i ciepłej wody, przycisk serwisowy oraz przycisk reset. Koncepcja tzw. „zimnych drzwi” pozwoliła zmniejszyć straty promieniowania aż o 75%. Maksymalna temperatura pokrywy palnika w MCR Home nie przekracza 30oC. Przekłada się to na mniejsze straty, zarówno w trybie czuwania, jak i podczas pracy pod pełnym obciążeniem. Kocioł posiada klasę energetyczną A zarówno dla c.o., jak i c.w.u. oraz 5-letnią gwarancję na wymiennik główny.
Rys. 5. Kocioł kondensacyjny De Dietrich Lumea MPX – przykładowa aranżacja pomieszczenia
Rys. 5. Kocioł kondensacyjny De Dietrich Lumea MPX – przykładowa aranżacja pomieszczenia

Nowy Kocioł Lumea MPX

Nowe urządzenie De Dietrich – gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX w wersji jedno- i dwufunkcyjnej – jest dedykowane zarówno dla instalacji nowych, jak i modernizowanych. Estetyczna i zwarta konstrukcja umożliwia łatwy montaż kotła nawet w małych pomieszczeniach i na ścianach, gdzie istotne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Średnioroczna efektywność energetyczna kotła to aż 93%, co przekłada się na wysoką sprawność sięgającą 109%. Model jest dostępny także w wersji „BIC”, czyli ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 40 litrów. Urządzenie w tej specyfikacji dobrze sprawdzi się w mieszkaniach lub domach, w których brakuje miejsca na standardowy podgrzewacz stojący pod kotłem, a występuje zwiększone zapotrzebowanie na c.w.u. Kocioł wyposażono w nowatorski system Gas Adaptive Control (GAC), który optymalizuje spalanie dzięki elektronicznej kontroli i zaworowi elektronicznemu gazu. Lumea MPX charakteryzuje się także dużymi możliwościami modulacji od 14 do 100% mocy. Dla łatwiejszej obsługi kocioł wyposażono w konsolę z cyfrowym, podświetlanym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Producent dostarcza kotły Lumea wraz z hydraulicznym zestawem podłączeniowym, kompletem zaworów oraz czujnikiem zewnętrznym.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy De Dietrich

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas