Facebook

Polskie LNG: potrzebna rozbudowa gazoportu

Wyniki badania rynku przeprowadzonego na przełomie 2012 i 2013 r. przez Polskie LNG wskazują na znaczne zapotrzebowanie na zwiększenie mocy regazyfikacji, jak również inne usługi, które mogłyby być świadczone przez terminal w Świnoujściu. Według informacji opublikowanych przez spółkę potencjał rynku już dzisiaj uzasadnia rozbudowę terminalu o trzeci zbiornik.
W 2020 r. zapotrzebowanie na usługi, wraz z już zarezerwowaną mocą regazyfikacji, osiągnie poziom bliski maksymalnych możliwości terminalu po jego ewentualnej rozbudowie – twierdzi spółka Polskie LNG.
Z uzyskanych podczas badań informacji wynika, że w 2015 r. zapotrzebowanie podmiotów krajowych może przekroczyć możliwości terminalu (moc regazyfikacji 570 tys. Nm3/h). Natomiast zapotrzebowanie zgłoszone w badaniu na 2020 r. włączając zarezerwowaną obecnie moc regazyfikacji osiąga poziom około 800 tys. Nm3/h, czyli bliski maksymalnych możliwości regazyfikacji w terminalu po jego rozbudowie (860 tys. Nm3/h).
Przy obecnej wydajności terminalu istnieje możliwość importu 5 mld m3 gazu ziemnego, zaś po rozbudowie instalacji, w tym budowie trzeciego zbiornika na LNG, możliwość importu zwiększy się do 7,5 mld m3 gazu ziemnego. Dla porównania roczne zużycie błękitnego surowca w Polsce to 14 mld m3.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas