Bosch tworzy budynki plusenergetyczne
Bosch pracuje nad projektem budynków plusenergetycznych, czyli obiektów, które potrafią wytworzyć więcej energii niż same potrzebują. Koncern w ubiegłym roku wypracował 52,5 mld euro przychodów, czyli o 1,9% więcej niż rok wcześniej. W tym roku wzrost planowany jest na poziomie 2-4%.
Koncern Bosch realizuje szereg prac mających na celu poprawę efektywności energetycznej. Wśród nich są projekty dotyczące innowacyjnych technologii budowlanych.
– Według naszych oczekiwań efektywność energetyczna będzie jednym z głównych czynników sukcesu w przyszłej działalności firmy Bosch. Niemal wszystkie nasze działy pracują nad technologiami i usługami, które pomagają klientom zwiększyć efektywność energetyczną. Już dziś Bosch osiąga ponad 40% swoich obrotów ze sprzedaży technologii i produktów, które przyczyniają się do ochrony środowiska i zasobów naturalnych – podkreśla dr Volkmar Denner, prezes firmy Robert Bosch.
Spółka w tym roku stworzyła nowy dział – Energy and Building Solutions – który kieruje swoją ofertę do branży kontraktowania energii. Nowa jednostka specjalizuje się w zintegrowanych koncepcjach dla obiektów przemysłowych. Jej podstawowym zadaniem jest przeniesienie doświadczenia zdobytego we własnych obiektach Bosch na możliwości biznesowe. Jedną z inicjatyw spółki jest stworzenie domów plus-energetycznych, czyli takich, które produkują więcej energii, niż same są w stanie zużyć.
Domy plusenergetyczne
W ramach zrealizowanego ostatnio projektu demonstracyjnego Bosch udowodnił, że stworzenie takiego domu, przy zastosowaniu aktualnie dostępnych technologii jest możliwe i do tego osiągalne cenowo. Podobnie jak w przypadku sektora przemysłowego, domy plusenergetyczne muszą opierać się na zintegrowanych koncepcjach obejmujących nowe metody produkcji elektryczności i ciepła (np. pompy ciepła) i inne efektywne technologie dla budynków (np. zapewniające optymalną wentylację) oraz energooszczędny sprzęt AGD klasy A+++. W optymalizacji zużycia energii przez mieszkańców mogą pomóc także ekonomiczne urządzenia do magazynowania energii.
– Tylko poprzez radykalną poprawę naszych osiągnięć w dziedzinie efektywności energetycznej możemy obniżyć zużycie prądu, zabezpieczyć dostawy, obniżyć koszt korzystania z odnawialnych źródeł energii i zamortyzować podwyżki cen energii dla konsumentów i użytkowników komercyjnych. Brak poświęcenia należytej uwagi tej kwestii będzie oznaczać szkody dla środowiska, przemysłu, konsumentów oraz całego społeczeństwa. Co więcej, na niższym zużyciu energii skorzystają nie tylko społeczeństwa i środowisko, ale także przedsiębiorstwa – dodaje dr Volkmar Denner.
Dział Badawczo-Rozwojowy
Innowacyjne rozwiązania, również te z zakresu efektywności energetycznej, mają swój początek w pracach badawczo-rozwojowych (R&D). Bosch zatrudnia ponad 40 tys. badaczy w ponad 80 placówkach na świecie. Na projekty badawczo-rozwojowe dotyczące technologii, które chronią środowisko i zasoby naturalne, firma przeznacza ponad 45% swojego budżetu. W 2012 roku wydatki na działalność przedsięwzięcia tego typu wyniosły około 4,8 miliarda euro, co stanowiło przeszło 9% obrotów firmy. W tym samym roku Bosch opatentował na całym świecie ponad 4,8 tys. wynalazków.
52,5 mld euro przychodów w 2012 roku
W 2012 roku. Grupa Bosch zanotowała 52,5 mld euro przychodów, czyli o 1,9% więcej niż rok wcześniej. Największy dział przedsiębiorstwa, Technika Motoryzacyjna, zwiększył obroty o 2,1%, do 31,1 mld euro. W Dziale Techniki Przemysłowej obroty zatrzymały się na poziomie 8 mld euro. Natomiast Dział Dóbr Użytkowych i Technicznego Wyposażenia Budynków odnotował wzrost obrotów o 2,5%, do 13,4 mld euro. W 2012 roku Grupa Bosch zatrudniała na całym świecie 305,9 tys. pracowników, czyli o 3,4 tys. więcej niż rok wcześniej.
W tym roku Grupa Bosch spodziewa się wzrostu obrotów na poziomie od 2 do 4%. W celu poprawy wyniku finansowego koncern będzie kontynuował rozpoczęte w ubiegłym roku działania. Wśród nich wymienia m.in. intensywne zarządzanie obszarami wzrostu, obniżenie kosztów stałych, inwestycje oraz akwizycje.