Onninen został partnerem Green Power
Onninen weźmie udział w budowie domu zeroenergetycznego Green Power. W ramach współpracy sieć hurtowni dostarczy instalację grzewczą i elektryczną. Budowa obiektu rozpocznie się na początku kwietnia. Budynek będzie wyposażony m.in. w system kolektorów słonecznych i instalację paneli fotowoltaicznych.
Onninen, sieć hurtowni specjalizująca się w dy-strybucji materiałów elektrotechnicznych i instalacyjnych, weźmie udział w budowie zeroenergetycznego domu pokazowego Green Power. W ramach współpracy dostarczy pod budowę domu kompletny system instalacji grzewczej i elektrycznej w marce własnej onnline. W skład systemu zapewnianego przez firmę Onninen wejdzie m.in. ogrzewanie podłogowe i grzejniki standardowe. Oprócz dostaw spółka zajmie się również wykonaniem prac przygotowawczych, projektowych oraz technologiczno-montażowych tych urządzeń.
Rozwój budownictwa energooszczędnego
Onninen liczy, że budowa pokazowego domu zeroenergetycznego przyczyni się do rozwoju tego typu budownictwa w Polsce, m.in. dzięki systemowi dopłat jaki wprowadzono z początkiem bieżącego roku.
– Inwestowanie w technologie energooszczędne to coś więcej niż tylko chwilowy trend powodowany modą na ekologię. Znowelizowane dyrektywy unijne przewidują, że po roku 2020 budynki zeroenergetyczne powinny stać się standardem obowiązującym w krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Czynniki, które najsilniej przekonują do inwestycji w energooszczędność mają charakter finansowy i związane są nie tylko z niskim kosztami utrzymania budynku, ale również z możliwością uzyskania dotacji na jego budowę. Z początkiem roku ruszył program dopłat dla budownictwa energooszczędnego. Jego celem jest zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji CO2 w budynkach mieszkalnych, poprzez dofinansowanie inwestycji poprawiających efektywność wykorzystania energii – oznajmia Kinga Witczak, kierownik ds. komunikacji w firmie Onninen.
Budynek zeroenergetyczny Green Power
Budynek, którego budowa ma się rozpocząć na początku kwietnia w okolicach Warszawy, będzie miał charakter eksperymentalny. W założeniu ma to być obiekt służący do celów instruktażowo-szkoleniowych oraz jako jednostka badawcza mająca wskazywać technologie oraz produkty dedykowane dla domów niskoenergetycznych.
Dom będzie wyposażony m.in. w instalację kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej, system odprowadzania wody z dachu płaskiego czy system paneli fotowoltaicznych zasilających oświetlenie i akumulatory.