Facebook

Odpylacze cyklonowe Storm w instalacjach odciągów miejscowych

SI_03_2010W artykule przedstawione zostały możliwości zastosowania odpylaczy cyklonowych Storm – w systemach instalacyjnych wentylacji wyciągowej (odciągów miejscowych) służących do oczyszczania powietrza na stanowiskach roboczych, a także w wentylacji ogólnej hal przemysłowych. Producentem urządzeń jest firma Klimawent.

Odpylacze cyklonowe można zastosować w prostych i złożonych systemach wentylacji wyciągowej do oczyszczania powietrza na stanowisku pracy. Zapylone powietrze odprowadzane jest przez układ odciągów miejscowych (np. ramion ssących Ergo) z kilku lub kilkunastu maszyn czy stanowisk roboczych – do głównej magistrali wentylacyjnej. Pierwszym stopniem filtracji jest odpylacz cyklonowy (Storm), a następnie centralna jednostka filtracyjna, którą może być urządzenie filtrowentylacyjne produkcji Klimawent typu Ufo-4-M/N lub Strong (rys. 1).

Rys. 1. Urządzenia filtrowentylacyjne Ufo-4-M/N-1 (po lewej) i Strong-1000

Rys. 1. Urządzenia filtrowentylacyjne Ufo-4-M/N-1 (po lewej) i Strong-1000

Odpylacze cyklonowe

Efektywne odpylacze cyklonowe Storm są przeznaczone do oczyszczania powietrza zanieczyszczonego suchymi pyłami o wielkości powyżej 5 mikrometrów. Proces odpylania zachodzi w nich na zasadzie siły odśrodkowej. Szczegółowo urządzenia te omówione zostały w jednym z poprzednich numerów Systemów Instalacyjnych. Poniżej wymieniono ich najważniejsze cechy.

Rys. 2. Odpylacz cyklonowy Storm-2000

Rys. 2. Odpylacz cyklonowy Storm-2000

Odpylacze cyklonowe Storm (rys. 2) produkowane są w dwóch wersjach:
• Storm z wentylatorem – jako urządzenie filtrowentylacyjne samodzielne, przeznaczone do odpylania pyłów grubych o wielkości 5-10 mikrometrów i większych, jak np. trociny,
• Storm Soft – odpylacz cyklonowy bez wentylatora, który należy podłączyć do innego urządzenia filtrowentylacyjnego posiadającego wentylator o sprężu wystarczającym do pokonania oporów własnych oraz odpylacza (do pyłów drobnych np. cement).
Wydatki odpylaczy cyklonowych Storm wynoszą dla obu wersji:
• Storm 1000 – 1000 m3/h,
• Storm 2000 – 2000 m3/h,
• Storm 5000 – 5000 m3/h.
Skuteczność odpylania w odpylaczu cyklonowym Storm dla różnych pyłów wynosi od 96 do 99%, co czyni je jednymi z najskuteczniejszych odpylaczy cyklonowych dostępnych na rynku (Tabela 1).
tab_klimawent

Urządzenie filtrowentylacyjne

Z odpylaczami cyklonowymi współpracują urządzenia filtrowentylacyjne Ufo-4-M/N oraz Strong. Oba przeznaczone są do oczyszczania zapylonego powietrza z powstających w trakcie procesów produkcyjnych zanieczyszczeń: pyłów suchych (bez zanieczyszczeń żrących lub stwarzających zagrożenie wybuchowe) powstających podczas spawania, szlifowania materiałów nieiskrzących, gazowego lub plazmowego cięcia metali lub podczas innych procesów pylących w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, tworzyw sztucznych i innych. Maksymalna temperatura przetłaczanego powietrza wynosi 60oC. Urządzenia są wyposażone w filtry nabojowe z membraną teflonową, działającą na zasadzie filtracji powierzchniowej, zatrzymującej nawet bardzo drobne cząsteczki pyłu o wielkości mniejszej niż 0,4 mm. Strzepywanie filtrów następuje automatycznie – sprężonym powietrzem.
Urządzenie Ufo-4-M/N ma budowę modułową, tzn. składa się z jednej, dwóch lub trzech komór filtracyjnych ustawionych pionowo, jedna na drugiej, o wydajnościach odpowiednio: 5000, 10000 i 15000 m3/h. Natomiast urządzenie Strong dostępne jest w dwóch wersjach, o wydajnościach 1000 i 2000 m3/h.

Rys. 3. Schemat instalacji odciągów miejscowych

Rys. 3. Schemat instalacji odciągów miejscowych

Współpraca cyklonu z urządzeniem filtrowentylacyjnym

Na rysunku 3 zaprezentowano współpracujące urządzenia Ufo-4-M/N i odpylacz cyklonowy Storm (wersja z wentylatorem). Oba urządzenia łączy się szeregowo, tak dobierając ich parametry, aby zapewnić podobną wydajność układu (np. wydatek 5000 m3/h dla Ufo-4-M/N + Storm 5000). Zastosowanie dodatkowego wentylatora wchodzącego w skład odpylacza cyklonowego Storm jest konieczne po to, aby podnieść spręż (ciśnienie statyczne) takiego układu i dzięki temu pokonać opory sieci wentylacyjnej, często bardzo rozbudowanej – o dużych stratach miejscowych (kształtki, kolana, redukcje, ramiona odciągowe – schemat na rys. 3).
System odpylania tego typu jest coraz częściej stosowany w halach produkcyjnych. Skuteczność odpylania takiego rozwiązania przedstawiono w tabeli. Jest to bardzo wygodny i skuteczny sposób odciągania i filtrowania zapylonego powietrza – jednocześnie z wielu stanowisk pracy.

Rys. 4. Wielodyszowy nawiewnik kierunkowy

Rys. 4. Wielodyszowy nawiewnik kierunkowy

Korzyści dla użytkownika

Korzyści wynikające z zastosowania odpylacza cyklonowego Storm w układach urządzeń wentylacji wyciągowej z urządzeniami Ufo-4-M/N i Strong to:
• zwiększenie skuteczności odpylania: skuteczność układu filtr + odpylacz cyklonowy wzrasta do 99,5-99,9%,
• wydłużenie czasu pracy filtra: zapylone powietrze wstępnie jest oczyszczane w odpylaczu cyklonowym, a na filtry dokładne kieruje się tylko najmniejsze pyły,
• ochrona filtra przed zapchaniem się (np. od pyłów tekstylnych),
• ochrona filtra przed uszkodzeniem (np. przy szlifowaniu).

Urządzenie filtrowentylacyjne w wentylacji ogólnej

Urządzenia filtrowentylacyjne Ufo-4-M/N dobrze spełniają swoje zadanie jako uzupełnienie wentylacji ogólnej hal produkcyjnych. Oczyszczone powietrze na filtrach o wysokiej skuteczności (99,5-99,9%) zawracane jest z powrotem na halę, co pozwala uniknąć strat ciepła w okresie zimowym, zaś specjalny nawiewnik wielodyszowy (rys. 4) zamontowany na urządzeniu filtrowentylacyjnym Ufo-4-M/N umożliwia równomierne rozprowadzenie powietrza w hali, dzięki czemu pod stropem pomieszczenia nie gromadzi się chmura zapylonego powietrza.

Michał Kulczyński
Autor jest dyrektorem ds. marketingu w firmie Klimawent

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas