Facebook

Wodne ogrzewanie podłogowe – wskazówki instalacyjne

SI_2014_12Wodne ogrzewanie podłogowe to kompletny system, który może być stosowany jako ogrzewanie podstawowe lub jako uzupełnienie ogrzewania tradycyjnego. Przy jego instalacji bardzo istotne są: projekt z doborem urządzeń, precyzja wykonania i zastosowane materiały. Ewentualne błędy montażowe lub zły dobór mogą spowodować wyraźnie odczuwalny dyskomfort podczas użytkowania lub w skrajnym przypadku wymagać, już po krótkim czasie użytkowania, rozbioru posadzki.

Jednym z dostawców systemów ogrzewania podłogowego jest firma Tece. Poniższe wskazówki wynikają z doświadczeń firmy i sytuacji, z którymi spotyka się ona w praktyce instalacyjnej.
Budowa ogrzewania podłogowego powinna być poprzedzona wykonaniem dokładnego projektu, przygotowanego przez kompetentnego projektanta. Sama realizacja instalacji powinna być przede wszystkim prowadzona zgodne z projektem. Dochowanie tej dyscypliny technicznej pozwala maksymalnie wykorzystać właściwości ogrzewania podłogowego i uniknąć wielu błędów.

Gwarancją efektywności i bezawaryjności ogrzewania podłogowego jest wykonanie go przez doświadczonego instalatora na podstawie opracowanego wcześniej projektu

Gwarancją efektywności i bezawaryjności ogrzewania podłogowego jest wykonanie go przez doświadczonego instalatora na podstawie opracowanego wcześniej projektu

Źródło ciepła

Przy ogrzewaniu podłogowym dobrze sprawdzają się źródła takie jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe czy kotły na paliwa stałe, jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania (są to np. kotły retortowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem). Do budowy instalacji zaleca się używać rur z polietylenu sieciowanego PE-Xc lub tzw PE-RT (np. rury SLQ systemu TECEfloor). Największą popularnością cieszą się rury wielowarstwowe w oparciu o PE-Xc lub PE-RT, z uwagi na łatwość wykonywania łuków w pętlach grzewczych oraz wyeliminowanie niedogodności przy mocowaniu rur do podłoża.

Montaż w czterech krokach

Posadzka w ogrzewaniu składa się z kilku warstw, dlatego już na początku należy zadbać o zachowanie jednakowej wysokości podłóg we wszystkich pomieszczeniach. W pierwszej kolejności, na stropie lub betonie znajdującym się bezpośrednio na gruncie, układa się gotową izolację rolowaną ze styropianu. Rury powinny być umieszczone na odpowiedniej grubości izolacji rolowanej ze styropianu lub płytach systemowych z tworzyw sztucznych. W przypadku podłogi przylegającej do gruntu należy zastosować także izolację przeciwwilgociową. Rury mocuje się do niej klipsami, za pomocą tackera. Zamiast folii można wykorzystać maty systemowe z tworzyw sztucznych, ale ta metoda jest o wiele droższa. W niektórych sytuacjach, dla podniesienia izolacji cieplnej posadzki wskazane jest ułożenie dodatkowej warstwy styropianu. Kolejny krok to montaż rur na izolacji termicznej.
W następnej fazie, po sprawdzeniu szczelności instalacji, jest ona zakrywana jastrychem. Należy przy tym pamiętać, aby ściany pomieszczenia zostały oddzielone od jastrychu specjalną elastyczną taśmą.
Ostatnim etapem prac jest pokrycie gotowej posadzki przystosowanymi do tego materiałami. Mogą to być zarówno płytki ceramiczne, wykładziny, jak i różne rodzaje drewna, np. parkiety, deski itp. W trakcie zakupu materiału należy koniecznie zwrócić uwagę, czy jest on przystosowany do ogrzewania podłogowego, a więc czy posiada wystarczająco niski współczynnik tzw. oporu cieplnego. W przeciwnym wypadku, nawet mimo dobrze ułożonej instalacji, temperatura w domu będzie i tak zbyt niska. Atesty muszą posiadać także kleje czy zaprawy użyte do wykonania posadzki.

Firma Tece jest dostawcą kompletnego systemu ogrzewania podłogowego

Firma Tece jest dostawcą kompletnego systemu ogrzewania podłogowego

Błędy montażowe

Gwarancja tego, że ogrzewanie podłogowe zapewni w domu optymalny komfort cieplny istnieje tylko wówczas, gdy instalacja jest wykonywana przez doświadczonego instalatora na podstawie opracowanego wcześniej projektu.
Do najczęściej popełnianych błędów podczas instalacji wodnego ogrzewania podłogowego zalicza się:
• zbyt duże odległości w rozmieszczeniu rur – aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny zaleca się układanie rur w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń oraz uwzględniając opór cieplny wierzchniej wykładziny posadzki – najczęściej są to odstępy 100-200 mm, a w przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni nawet 300 mm; do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe w oparciu o PE-Xc lub PE-RT, które układa się w tzw. ślimaki bądź meandry;
• montowanie rur w miejscach trwale zabudowanych, np. szafami wnękowymi, co powoduje niebezpieczeństwo uszkodzenia rur ogrzewania podłogowego przy montażu tych szaf;
• brak odpowiedniej izolacji termicznej, która zapobiega uciekaniu ciepła na zewnętrz;
• niedokładne odpowietrzenia instalacji;
• błędy wykonawcze powstałe w wyniku łączenia elementów różnych firm lub stosowania tanich zamienników;
• źle wykonane dylatacje posadzki lub ich niewykonanie.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Tece

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas