Facebook

Kaskadowy kocioł kondensacyjny Power Plus marki Beretta

SI_2014_11Kaskadowy kocioł kondensacyjny Power Plus marki Beretta (Grupa Riello) został zaprojektowany pod kątem niezawodności, szerokiej modulacji oraz wysokiej sprawności – zarówno w instalacjach podłogowych, jak i grzejnikowych.

Najważniejszym elementem kotła kondensacyjnego Power Plus jest wymiennik (rys. 1) o mocy 50 kW. Został on wykonany z karbowanego bimetalu (stal kwasoodporna + miedź). Po stronie spalin znajduje się stal kwasoodporna (AISI 316L z dodatkiem molibdenu), która dzięki pionowej orientacji wymiennika pozwala na samooczyszczanie się powierzchni przez spływający kondensat. Jednak sama stal posiada niską przewodność termiczną, co może powodować powstawanie punktowych przegrzewów, szczególnie na powierzchniach wystawionych bezpośrednio na działanie palnika. Aby wyeliminować to zagrożenie, wymiennik kotła Power Plus posiada po stronie wody warstwę miedzi, która bardzo szybko i równomiernie przenosi energię do medium. Wymiennik ma bardzo wysoki przepływ wody (średnica 26 mm), co praktycznie wyklucza ryzyko jego zapchania.

Rys. 1.  Budowa kotła  Power Plus  – widoczny przekrój bimetalowego  wymiennika

Rys. 1. Budowa kotła Power Plus – widoczny przekrój bimetalowego wymiennika

System kaskadowy

Budowa kaskady – modułowość
Kocioł jest dostępny w trzech wersjach, które pozwalają na rozbudowę skokowo co 50 kW:
• Power Plus 50M – (master) mogący pracować niezależnie,
• Power Plus 100M – (master) mogący pracować niezależnie – składa się z dwóch osobnych jednostek 50 kW zamkniętych w jednej obudowie,
• Power Plus 100S (slave) – taki sam kocioł jak Power Plus 100M, jednak przeznaczony wyłącznie do rozbudowy.
Przykładowo, aby zbudować kaskadę
• 150 kW – należy dobrać kotły 50M i 100S,
• 400 kW – należy dobrać trzy kotły 100S i jeden 100M.
Praktycznie nie ma ograniczeń maksymalnej mocy, do której można rozbudować kaskadę. Kotły mogą być ustawione względem siebie liniowo lub plecami (rys. 2).
Fabrycznie kotły pozasiadają listwę do montażu ściennego, jednak dzięki uniwersalnym stelażom można je postawić w dowolnym miejscu kotłowni.
Akcesoria dodatkowe, takie jak pompy, rozdzielacze i sprzęgła hydrauliczne są przygotowane do szybkiego montażu i dokładnie do siebie pasują. Pozwala to na zmontowanie kaskady 400 kW do sprzęgła wraz z elementami hydraulicznymi i kolektorami kominowymi przez dwóch instalatorów w ciągu jednego dnia. Istnieje także możliwość dostawienia kolejnego kotła w późniejszym czasie obok istniejącej kaskady w razie ewentualnej rozbudowy budynku lub zmiany jego przeznaczenia.

Rys. 2. Kotły mogą być ustawione względem siebie liniowo lub plecami

Rys. 2. Kotły mogą być ustawione względem siebie liniowo lub plecami

Systemy kominowe
Każda jednostka podstawowa 50 kW posiada własne wyjście kominowe 50 mm oraz adapter na 80 mm. Po zmontowaniu kaskady zaleca się, aby zastosować zbiorczy kolektor spalinowy średnicy 125 mm do 450 kW lub 160 mm, gdy łączna moc kaskady przekroczy 450 kW. Kominy w ofercie Beretta są wykonane ze stali kwasoodpornej 1.4404 i posiadają wymaganą dla kotłów Power Plus klasę szczelności H1.

Funkcjonowanie kotłów w kaskadzie
Każda jednostka podstawowa kotła posiada modulację mocy w zakresie 15-50 kW. Po zmontowaniu kaskady z kilku kotłów, automatyka w zależności od zapotrzebowania uruchamia poszczególne moduły grzewcze, co daje łączną modulację np. od 15 kW do 300 kW. Jest to przydatne na przykład przy zmniejszonym zapotrzebowaniu na grzanie w okresach przejściowych lub okresie letnim, gdy kocioł pracuje wyłącznie na c.w.u. Automatyka kotłowni dba także o to, aby wszystkie moduły grzewcze były równomiernie obciążone.

Rys. 3. Kocioł Power Plus 100M/100S składający się z dwóch osobnych jednostek grzewczych

Rys. 3. Kocioł Power Plus 100M/100S składający się z dwóch osobnych jednostek grzewczych

Bezpieczeństwo i ciągłość pracy
Układ kaskadowy zapewnia ciągłość ogrzewania, ponieważ w wyniku awarii któregoś modułu grzewczego, reszta jednostek kontynuuje pracę. Tak samo dzieje się również w przypadku, gdy w kotłowni znajduje się wyłącznie kocioł Power Plus 100M składający się z dwóch osobnych jednostek grzewczych (rys. 3). Każdy moduł posiada możliwość odseparowania hydraulicznego, elektrycznego i spalinowego na czas serwisowania bez konieczności wyłączania reszty kotłów. Aby wyeliminować słaby punkt, jakim byłoby uzależnienie układu od sterownika kaskadowego w kotle „master”, zastosowano funkcję antyawaryjną. Wszystkie moduły grzewcze są spięte ze sobą za pomocą szyny BUS, którą w razie awarii płyty master należy wypiąć i podłączyć do zasilacza 24V AC, co spowoduje wejście kotłów w tryb ręczny.
Każdy moduł grzewczy posiada zawór bezpieczeństwa oraz presostat różnicowy, zabezpieczający kocioł przed zbyt niskim ciśnieniem oraz zbyt małym przepływem wody.

Automatyka sterująca instalacją

Wbudowana automatyka kotła posiada możliwość niezależnego sterowania jednej strefy bezpośredniej (grzejniki, nagrzewnice itp.), jednej strefy mieszanej (instalacja podłogowa) oraz ładowania zasobnika c.w.u. Na wyposażeniu kotła znajduje się również sonda zewnętrza, po podłączeniu której istnieje możliwość ustawienia dwóch krzywych grzewczych dla odpowiednich stref. Programator do kotła Power Plus (akcesoria dodatkowe) pozwala na rozbudowę instalacji o osiem kolejnych stref mieszanych (za pomocą modułów Master Zona).
W rozbudowanych instalacjach, w których obiegi znajdują się często w osobnych budynkach, ważne jest, aby zachować ciągłość ogrzewania np. podczas wzmożonego zapotrzebowania na c.w.u. Istnieje możliwość ustawienia priorytetów grzania między c.o. i c.w.u. oraz między poszczególnymi strefami c.o. Dodatkowo ustawiając brak priorytetu, strefy te będą ładowane przez kocioł równolegle.

Rys. 4. Nakładka graficzna (ekran synoptyczny) odzwierciedlająca rzeczywisty układ kotłowni

Rys. 4. Nakładka graficzna (ekran synoptyczny) odzwierciedlająca rzeczywisty układ kotłowni

Zdalne sterowanie telemetryczne
Kotły Power Plus posiadają możliwość podłączenia do Internetu za pomocą interfejsu oraz modułu GPRS (akcesoria dodatkowe). Pozwala to na ciągły monitoring wszystkich parametrów kotła oraz instalacji, zmianę nastaw i parametrów, uzyskiwanie sygnału alarmowego w razie awarii. Istnieje możliwość wyposażenia telemetrii w nakładkę graficzną (ekran synoptyczny) odzwierciedlającą rzeczywisty układ kotłowni (rys. 4) i uwzględnienia jej np. na mapie ciepłowniczej, schematach węzłów itp.

Sprawność na instalacji grzejnikowej

Wielu producentów podaje sprawności kotłów według różnych norm, często uwzględniając parametry najbardziej pasujące do obliczeń, co daje czasem nierzetelne wyniki – np. sprawność przy 75/60oC = 107%. Wiadomo jednak, że przy temperaturze powrotu 60oC nie występuje zjawisko kondensacji, więc sprawność nie powinna przekroczyć 100%. Najlepszym parametrem obrazującym sprawność kotła jest różnica temperatur między wodą wracającą z instalacji a temperaturą spalin. Dla kotła Power Plus jest to tylko 5oC. Oznacza to, że gdy instalacja pracuje na temperaturach 70/50oC – temperatura spalin wynosi 55oC i jest to punkt rosy, więc zachodzi zjawisko kondensacji.

Podsumowanie

Kocioł Power Plus posiada 40 parametrów, dzięki którym można dostosować go do pracy z każdą instalacją. Modułowość czyni go kotłem uniwersalnym i zapewnia ciągłość grzania instalacji nawet w wyniku awarii którejś z jednostek grzewczych. Model, jako jeden z nielicznych na rynku, potrafi kondensować podczas pracy na instalacji grzejnikowej, co powoduje znaczące obniżenie kosztów grzania.

Łukasz Bering
Autor jest inżynierem przedsprzedaży
w firmie RUG Riello
Urządzenia Grzewcze

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas