Facebook

Rekuperatory RekuEKO firmy Flop System

SI_03_2015Na 25-lecie działalności firma Flop System wprowadza na rynek serię nowoczesnych rekuperatorów RekuEKO przystosowanych do współpracy z systemem SPIDERvent. Rozwiązanie pozwala na całkowite ukrycie systemu dystrybucji powietrza wentylacyjnego w części konstrukcyjnej stropów.

Konstrukcja nowych rekuperatorów RekuEKO bazuje na doświadczeniach firmy Flop System zdobytych w unijnych projektach badawczo-rozwojowych oraz w bezpośrednich kontaktach i komunikacji z firmami instalacyjnymi, projektantami i użytkownikami systemów z odzyskiem ciepła stosowanych w domach indywidualnych, jak i budynkach wielorodzinnych.

Rekuperator RekuEKO firmy Flop System

Rekuperator RekuEKO firmy Flop System

RekuEKO – właściwości

Standardowe wyposażenie rekuperatora w automatykę pozwalającą na pracę systemu w trybie stałego ciśnienia lub stałego wydatku, to rozwiązanie rzadko spotykane na rynku. Urządzenia zaprojektowane są głównie z myślą o wykorzystaniu ich w inteligentnych systemach selektywnej wentylacji na żądanie, gdyż dostarczają powietrze wtedy kiedy trzeba i w takiej ilości, jaka jest akurat potrzebna – automatycznie dostosowują wydajność do bieżącego zapotrzebowania na wentylację. Jednocześnie umożliwiają uzyskanie dodatkowych oszczędności energetycznych rzędu 20-30% w stosunku do „tradycyjnych” rekuperatorów z przeciwprądowymi wymiennikami ciepła, które nie posiadają trybu pracy wentylacji na żądanie.
Główne cechy rekuperatora RekuEKO to:
• silniki prądu stałego EC/DC,
• wymiennik przeciwprądowy Recair (97% odzysku ciepła),
• cicha praca,
• wbudowana grzałka elektryczna (w standardzie),
• filtr świeżego powietrza F7 (w standardzie),
• tryb stałego ciśnienia lub stałego wydatku (w standardzie),
• możliwość zarządzania przez Internet (opcja),
• możliwość współpracy z Modbus (opcja),
• programator tygodniowy z wyświetlaczem dotykowym w wersji KTS Extra,
• gwarancja 24 miesiące.

Rekuperator RekuEKO – wnętrze urządzenia

Rekuperator RekuEKO – wnętrze urządzenia

System SPIDERvent

RekuEKO został zaprojektowany do współpracy z dwuśrednicowym systemem dystrybucji powietrza SPIDERvent. System SPIDERvent to rozwiązanie, które pozwala stworzyć skuteczny system wentylacji mieszkań przy znacznej redukcji kosztów nie tylko samych urządzeń, ale przede wszystkim montażu i instalacji. Skrzynki rozdzielcze tego układu oferują więcej możliwości niż dotychczas spotykane. Konstrukcja skrzynki rozdzielczej-kolektora SPIDERvent pozwala na rozprowadzanie powietrza przy bardzo niskich stratach ciśnienia.
Najważniejsze cechy rozwiązania:
• oszczędność czasu – montaż systemu w parterowym domu jednorodzinnym wynosi około 4-6 godzin,
• efektywność energetyczna – 100-procentowa szczelność systemu zapewnia maksymalny odzysk ciepła,
• estetyka – ukryte w stropie i ścianach skrzynki i kanały wentylacyjne nie zajmują i nie szpecą przestrzeni użytkowej.

System SPIDERvent – montaż w stropie typu monolit

System SPIDERvent – montaż w stropie typu monolit

Oszczędności eksploatacyjne
Zastosowanie systemu SPIDERvent pozwala zmniejszyć koszty wykonania i działania instalacji wentylacji. W zależności od wielkości budynku, oszczędności mogą sięgać 30%. Ważnym aspektem jest pełna szczelność układu, umożliwiająca maksymalizację odzysku ciepła. Dodatkowo istniej możliwość równoczesnego podłączenia do tego samego rozdzielacza powietrza lub skrzynki wentylacyjnej kanałów wentylacyjnych o dwóch średnicach: 75 lub 90 mm, co zwiększa elastyczność rozwiązania i ogranicza koszty rozbudowy.

Skalowalność
Każda skrzynka rozdzielcza i kolektor systemu jest fabrycznie przystosowany do łatwej rozbudowy. Łatwo można przygotować dodatkowy otwór przyłączeniowy pod przewód wentylacyjny, dzięki czemu te same elementy systemu mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. W miejscu instalacji systemu można samodzielnie modyfikować lub dowolnie rozbudowywać połączenia. SPIDERvent pozwala na podłączenie kanałów o dwóch różnych średnicach (75 lub 90 mm) do tej samej skrzynki wentylacyjnej lub kolektora-rozdzielacza powietrza.

Schemat instalacji wentylacyjnej SPIDERvent w budynku wielorodzinnym

Schemat instalacji wentylacyjnej SPIDERvent w budynku wielorodzinnym

Trwałość
Wszystkie elementy systemu SPIDERvent są wytwarzane z trwałych i odpornych na zgniatanie tworzyw sztucznych, wzmocnionych włóknem szklanym. Komponenty te są lekkie i niewrażliwe na korozję.

Tłumienie akustyczne i łatwość czyszczenia
Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych SPIDERvent zapewnia komfort akustyczny znacznie większy niż systemy metalowe. Czyszczenie układu można przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy zdjąć maskownicę wlotów/wylotów i oczyścić zabrudzone kanały.

Skrzynki i kanały wentylacyjne systemu SPIDERvent są ukryte w stropie i ścianach

Skrzynki i kanały wentylacyjne systemu SPIDERvent są ukryte w stropie i ścianach

Zastosowanie
System SPIDERvent znajduje zastosowanie jako układ wentylacyjny w takich miejscach, jak:
• mieszkania i apartamenty
• domy jednorodzinne
• szkoły i przedszkola
• hotele.
Nazwy RekuEKO i SPIDERvent są zarejestrowanymi i zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Flop System.

Janusz Kopecki
Autor jest prezesem zarządu
firmy Flop System

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas