Facebook

System instalacyjny KAN-therm Push

SI_2014_06Bezoringowy system instalacyjny KAN-therm Push jest rozwiązaniem dojrzałym i sprawdzonym – jego przydatność i trwałość zostały zweryfikowane ponad 20-letnim okresem pracy w instalacjach w Polsce i za granicą. Jednocześnie – ze względu na stosowane materiały jak i system połączeń – produkt zalicza się do najbardziej zaawansowanych technologicznie na rynku.

System KAN-therm Push składa się z rur polietylenowych PE-Xc i PE-RT (rys. 2) oraz rur wielowarstwowych PE-Xc/Al./PE-HD Platinum o charakterystycznym zakresie średnic 12, 14, 18, 25 i 32 mm. Złączki wykonane są z tworzywa PPSU lub z mosiądzu. Dzięki walorom higienicznym oraz wysokiej wytrzymałości temperaturowej i ciśnieniowej rur i kształtek, rozwiązanie przeznaczone jest zarówno dla wewnętrznych instalacji wodociągowych jak i instalacji grzewczych, przede wszystkim do rozprowadzeń lokalowych w budownictwie wielorodzinnym oraz kompletnych instalacji w domach jednorodzinnych.

Rys. 1. System instalacyjny KAN-therm Push

Rys. 1. System instalacyjny KAN-therm Push

Połączenia

W systemie KAN-therm Push połączenie uzyskuje się poprzez wciśnięcie na złączkę rozszerzonej końcówki rury a następnie nasunięcie mosiężnego pierścienia zaciskowego. Materiał rury jest wprasowywany w karby złączki, czyli uszczelnienie ma miejsce na całej powierzchni złącza, a to zapewnia pełną szczelność i trwałość instalacji. Technika ta nie wymaga żadnych dodatkowych uszczelnień, np. o-ringów, nie ma też potrzeby fazowania i kalibrowania krawędzi rury. Taki sposób łączenia umożliwia prowadzenie instalacji w szlichcie podłogowej i pod tynkiem bez żadnych ograniczeń. Bezoringowa technika w znacznym stopniu ogranicza też możliwość popełnienia błędu montażowego.

Rys. 2. Rura polietylenowa PE-Xc Systemu KAN-therm Push

Rys. 2. Rura polietylenowa PE-Xc Systemu KAN-therm Push

Opory przepływu

Współczesne instalacje grzewcze i wodociągowe projektowane są z uwzględnieniem coraz bardziej wyśrubowanych wymogów dotyczących materiało- i energochłonności. Z tego też powodu coraz większe znaczenie ma optymalizowanie oporów przepływu w układach. W instalacjach wykonanych z elementów Systemu KAN-therm Push, opory te są znacznie ograniczone z uwagi na gładkość powierzchni wewnętrznych rur, a przede wszystkim ze względu na charakterystyczną konstrukcję bezoringowych kształtek. Sprawia ona, że miejscowe opory przepływu są mniejsze w porównaniu z innymi systemami zaciskowymi.
Ponieważ rura przed połączeniem ze złączką jest kielichowana (zwiększana jest jej średnica), po zaciśnięciu różnica pomiędzy wewnętrznymi średnicami rury i złączki jest nieduża (rys. 3), a to skutkuje niewielkimi oporami hydraulicznymi na połączeniu. W skali całej instalacji obniżenie oporów miejscowych na złączkach daje istotne zmniejszenie strat ciśnienia i przekłada się na oszczędności kosztów energii. Obniżenie oporów hydraulicznych na złączkach sprzyja możliwości zmniejszenia średnic przewodów.

Rys. 3. W połączeniach KAN-therm Push różnica średnic wewnętrznych rury i złączki jest niewielka

Rys. 3. W połączeniach KAN-therm Push różnica średnic wewnętrznych rury i złączki jest niewielka

Rys. 4. Bezoringowa złączka Push z gwintem 1/2” do rur o średnicy 12 x 2 mm

Rys. 4. Bezoringowa złączka Push z gwintem 1/2” do rur o średnicy 12 x 2 mm

Mniejsze średnice rur

Precyzyjny dobór średnic rur może przynieść znaczne oszczędności przy zachowaniu a nawet polepszeniu warunków eksploatacji instalacji. Stąd też przesunięcie w Systemie KAN-therm Push szeregu wymiarowego rur PE-RT i PE-Xc w kierunku mniejszych średnic i obecność unikalnej średnicy 12 x 2 a także 14 x 2 mm – służących do zasilania grzejników i urządzeń wodociągowych. Rury te, dzięki korzystnej proporcji średnicy do grubości ścianki posiadają większą odporność na ciśnienie wewnętrzne. To z kolei przekłada się na ich większą trwałość przy tych samych parametrach pracy. Dodatkowo niższy jest koszt materiałów użytych do budowy instalacji. Dotyczy to nie tylko rur i złączek ale także izolacji rur, uchwytów i armatury. Mniejsze też powinny być nakłady na robociznę, z uwagi na łatwość układania rur o tak małych średnicach.
Instalacje grzewcze
W instalacjach grzewczych rurami o średnicy 12 x 2 mm można, z uwzględnieniem ekonomicznych wartości (do 250 Pa/m) jednostkowych strat ciśnienia, bez problemu podłączyć grzejniki o mocy nawet 1300 W.
Zastosowanie małych średnic rur zasilających grzejniki powoduje korzystne zmniejszenie pojemności wodnej instalacji (lepsza sprawność transportu ciepła) i polepszenie właściwości regulacyjnych całego układu – ciśnienie tracone jest nie na zaworach grzejnikowych lecz w gałązkach grzejnikowych.
Ponadto, ze względu na większe prędkości przepływu w przewodach (powyżej 0,15 m/s), lepsze są warunki do samoodpowietrzania się instalacji.

Instalacje wodociągowe
Z kolei w instalacjach wodociągowych analiza charakterystyki hydraulicznej przewodu 12 x 2 mm wykazuje, że przy zachowaniu dopuszczalnych prędkości wody, nieprzekraczających 1,5 m/s, rura ta może być zastosowana do podłączania umywalek, zlewów i bidetów, zapewniając normatywne wypływy dla tych urządzeń.
Również urządzenia o większych normatywnych wypływach (takich, jak np. natryski, zmywarki) mogą być zasilane polietylenowymi rurami typu KAN-therm o średnicy wynoszącej 14 x 2 mm przy dopuszczonej dla instalacji tworzywowych prędkości 2 m/s.
Dla ułatwienia pracy projektantów cały zakres rur Systemu KAN-therm Push, w tym rur o średnicy 12 x 2 mm, znajduje się w katalogach dostępnych programów wspomagających projektowanie instalacji wodociągowych i grzewczych.

Rys. 5. Możliwości podłączenia grzejnika przy pomocy systemu KAN-therm Push

Rys. 5. Możliwości podłączenia grzejnika przy pomocy systemu KAN-therm Push

Cyrkulacja w instalacjach c.w.u.
Użycie w instalacjach wodociągowych rur o średnicach 12 x 2 i 14 x 2 mm przynosi dodatkowy korzystny efekt – pozwala na wydłużenie odcinków instalacji ciepłej wody bez dodatkowego przewodu cyrkulacyjnego. Wynika to ze zredukowania pojemności wodnej rurociągów i zachowania wymaganej przepisami objętości 3 litrów na dłuższym odcinku instalacji. Zmniejszenie pojemności wodnej instalacji wpływa także na poprawę komfortu jej użytkowania, ponieważ krótszy jest czas oczekiwania na pojawienie się wody ciepłej.

Podsumowanie

Zastosowanie w Systemie KAN-therm Push charakterystycznych, małych średnic 12 i 14 mm jest wyrazem aktualnych trendów w technice instalacyjnej. Tendencje te przejawiają się ograniczaniem – ze względów ekologicznych, higienicznych i ekonomicznych – normatywnych przepływów szczytowych dla urządzeń wodociągowych. Kierunek ten wpływa na zmniejszenie średnic przewodów w instalacjach, ograniczając tym samym możliwość nieuzasadnionego przewymiarowania sieci rurociągów. System KAN-therm Push ze złączkami o małych oporach i zoptymalizowanymi średnicami rur dobrze wpisuje się w nowe zasady wymiarowania instalacji.

Piotr Bertram
Autor jest doradcą technicznym
w firmie KAN

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas