Facebook

Kotły kondensacyjne marki Beretta

SI_04_2015W ubiegłym roku firma RUG Riello Urządzenia Grzewcze poszerzyła ofertę marki Beretta o kolejne rodziny kotłów kondensacyjnych, a niektóre z dotychczasowych urządzeń pojawiły się w nowej odsłonie. Z kolei w roku bieżącym kotły, które nie posiadają pomp niskoenergetycznych, zostaną w nie wyposażone. Zmiany są podyktowane wejściem w życie nowych przepisów.

Zmiany na rynku urządzeń grzewczych wymusza wejście w życie nowych przepisów. Rozporządzenie Komisji Europejskiej 641/2009/WE z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania Dyrektywy 2005/32/WE PEiR w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla pomp cyrkulacyjnych oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. (tzw. Dyrektywa ErP – Energy Related Products) ustanawia ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią. Oznacza to, że w nowej edycji cennika marki Beretta znajdą się wyłącznie kotły – objęte niniejszą dyrektywą – wyposażone w pompy o niskim poborze energii i współczynniku efektywności energetycznej EEI < 0,23.
Od dnia 26 września 2015 roku będzie z kolei obowiązywać Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE z dnia 19 maja 2010 r. (tzw. Dyrektywa ELD – Energy Labeling Regulation) w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów poprzez produkty związane z energią. W rezultacie m.in. na producentach kotłów gazowych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych będzie spoczywał obowiązek umieszczania etykiet efektywności energetycznej na urządzeniach, w instrukcjach i materiałach reklamowych czy technicznych oraz na stronie internetowej.

Zakres regulacji mocy zgodnie z certyfikatem Range Rated

Zakres regulacji mocy zgodnie z certyfikatem Range Rated

Kotły kondensacyjne Beretta

Kotły kondensacyjne marki Beretta, produkowane w fabryce w Toruniu, zapewniają oszczędną eksploatację oraz łatwość obsługi. Sercem urządzeń jest wymiennik o specjalnej konstrukcji, wykorzystujący zjawisko kondensacji, czyli możliwość odzyskania ciepła ze spalin. W wymienniku spaliny zostają schłodzone przez „wodę powrotną” do temperatury punktu rosy 57oC (dla gazu ziemnego), dzięki czemu para wodna zawarta w spalinach zaczyna się wykraplać, czyli kondensować, oddając jednocześnie energię cieplną. Skutkuje to wysoką sprawnością kotła, dochodzącą nawet do 109,4% w przypadku kotłów z serii Exclusive (**** – cztery gwiazdki zgodnie z dyrektywą 92/42/ CEE i większą niż 93+2 log PN – zgodnie z DL 311/06).

Wymiennik ciepła
Serie kotłów: Mynute Green, Mynute Boiler Green, Exclusive Green HE oraz Exclusive Boiler Green HE są wyposażone w wymiennik o unikalnej budowie, zastrzeżonej w Europejskim Urzędzie Patentowym (Patent Pending). Rurowy wymiennik jest wykonany ze stopu aluminium (Al – Mg – Si) i nie posiada żadnych łączeń spawanych. Przewodność cieplna użytego materiału pozwala na równomierny rozkład temperatury, co zapobiega tworzeniu się miejsc przegrzewu, a tym samym zwiększa trwałość wymiennika. Opatentowana struktura zapewnia pełny przepływ wody kotłowej (bez spadków ciśnienia), zapobiega osadzaniu się kamienia oraz umożliwia pełną konserwację wymiennika, co zwiększa żywotność urządzenia i obniża koszty eksploatacji.
Z kolei w kotłach Ciao Green i Quadra Green (ten drugi w wyłącznej dystrybucji grupy Instal Konsorcjum) zastosowano wymiennik kondensacyjny o niskiej bezwładności cieplnej, również ze stopu aluminium (Al – Mg – Si), co zwiększa dodatkowo komfort ciepłej wody użytkowej. Ważną cechą tych modeli są także kompaktowe wymiary (715 x 405 x 248 mm), umożliwiające montaż w ciasnych pomieszczeniach.

Dobór mocy i modulacja

Wszystkie kotły kondensacyjne marki Beretta dedykowane do mieszkań oraz domów jedno- i wielorodzinnych posiadają certyfikat Range Rated. Homologacja Range Rated potwierdza możliwość dostosowanie maksymalnej mocy kotła do rzeczywistego cieplnego zapotrzebowania systemu grzewczego, do wielkości ogrzewanej powierzchni i wyliczeń projektanta (zakres modulacji kotła).
Jako przykład może posłużyć kocioł Exclusive Boiler Green HE 25 B.S.I. o zakresie modulacji 2,5-25 kW. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2 zapotrzebowanie na moc jest niewielkie i według projektu wynosi przykładowo – 11,2 kW (50/30oC). Zmiany mocy kotła na potrzeby c.o. dokonuje się ustawiając prędkość obrotów wentylatora według krzywej znajdującej się w instrukcji do urządzenia. Nowo wybrana moc – 11,2 kW – będzie stanowić maksymalną moc urządzenia w systemie centralnego ogrzewania. W rezultacie kocioł będzie modulował w zakresie mocy od 2,5 do 11,2 kW, co wpłynie pozytywnie na pozostałe parametry pracy urządzenia: wzrost sprawności kotła, mniejsze zużycie gazu oraz obniżenie emisji spalin, CO i NOx.

Zakres modulacji
Kolejnym elementem mającym duży wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania jest szeroki zakres modulacji mocy. Kotły z serii Exclusive HE charakteryzuje modulacja 1:10. Oznacza to, że moc minimalna stanowi 10% mocy maksymalnej, a więc np. Exclusive Green HE 25 C.S.I. będzie modulował już od 2,5 kW. Kocioł, modulując do dolnej granicy zakresu regulacji mocy, znacząco redukuje częstotliwość włączania i wyłączania się urządzenia, w efekcie wydłużając jego żywotność.

Pompa zastosowana w kotłach serii Exclusive Green HE spełnia wymagania nowej Dyrektywy Europejskiej ErP

Pompa zastosowana w kotłach serii Exclusive Green HE spełnia wymagania nowej Dyrektywy Europejskiej ErP

Zgodność z wymaganiami nowej dyrektywy ErP (seria Exlusive HE)

Dzięki zastosowaniu pompy o modulowanej prędkości (klasa energetyczna A – według skali SEDBUK – Seasonal Efficiency Domestic Boilers in United Kingdom) i wykorzystaniu zjawiska kondensacji (sprawność do 109,4% – **** zgodnie z dyrektywą 92/42/ CEE i większa niż 93+2 log PN – zgodnie z DL 311/06), kotły z serii Exclusive HE (Exclusive Green HE, Exclusive Boiler Green HE) charakteryzują się niższym zużyciem energii elektrycznej i gazu w stosunku do standardowych rozwiązań – odpowiednio do około 45% i 20%. W przypadku domu jednorodzinnego, gdzie występuje typowa instalacja grzejnikowa albo podłogowa, prędkość przepływu pompy będzie dobierana automatycznie w stosunku do mocy, z jaką aktualnie pracuje kocioł. W rezultacie, jeśli zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu będzie niewielkie, kocioł będzie pracował nie tylko z minimalną mocą (dzięki modulowanemu palnikowi), ale i z najmniejszą prędkością pompy. Tak więc oprócz niskiego zużycia gazu, zyskuje się dodatkowo oszczędność energii elektrycznej. Przedstawiony wariant jest tylko jednym z czterech możliwych trybów pracy modulowanej pompy, jednakże znajdzie on najczęstsze zastosowanie. Zastosowana pompa spełnia już wymagania nowej Dyrektywy Europejskiej, zwanej ErP.

Inne właściwości

Obiegi grzewcze
W przypadku domu, dla którego zaprojektowano ogrzewanie mieszane, istnieje możliwość podłączenia do kotłów kondensacyjnych marki Beretta modułu dwóch lub trzech stref grzewczych Connect AT-BT (wyłącznie do kotłów z serii Exclusive HE), Connect Base Mix 1 lub Connect Base Mix 2. Moduły Connect w tym roku również zostaną zmodyfikowane o nową, energooszczędną pompę.

Regulacja pogodowa
Dzięki wbudowanemu modułowi regulacji pogodowej wszystkie kotły kondensacyjne marki Beretta są przystosowane do kontroli temperatury c.o. w funkcji temperatury zewnętrznej. Regulator w kotle odczytuje temperaturę wskazaną przez zainstalowaną na ścianie zewnętrznej budynku sondę (na wyposażeniu) i na podstawie wybranej krzywej grzewczej ustala odpowiednią temperaturę wody na zasilaniu instalacji tak, aby utrzymać odpowiedni komfort cieplny. Uzupełnienie wyposażenia kotła w programator tygodniowy, np. Alpha 7D (występujący również w wersji bezprzewodowej), umożliwia pełną kontrolę temperatury pomieszczeń.

Komfort c.w.u.
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej może być realizowane na dwa sposoby: przepływowo bądź w zasobniku c.w.u. W przypadku mieszkania lub niewielkiego domu jednorodzinnego z kuchnią i łazienką, gdzie punkty poboru wody umiejscowione są blisko siebie, można zamontować kocioł dwufunkcyjny. W innych sytuacjach, dla uzyskania wysokiego komfortu lepiej skorzystać z modelu dwufunkcyjnego z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 45 lub 60 l (Mynute Boiler Green, Exclusive Boiler Green HE) lub modelu jednofunkcyjnego (z wbudowanym zaworem trójdrogowym) i podłączyć zasobnik c.w.u. (z cyrkulacją).

5-letnia gwarancja

Jako potwierdzenie jakości urządzeń, firma RUG Riello Urządzenia Grzewcze wprowadziła nową, dłuższą gwarancję obejmującą wszystkie kotły gazowe, zarówno standardowe, jak i kondensacyjne. Warunki nowej 5-letniej gwarancji znajdują się na stronie www.beretta.pl. Jednocześnie został uruchomiony nowy serwis internetowy http://rejestracja.beretta.pl przeznaczony do gwarancyjnej rejestracji urządzeń zakupionych po 1 marca 2015 roku. Odnośnik do tego serwisu można również znaleźć na stronie głównej www.beretta.pl. Dzięki rejestracji kotła, użytkownik zostanie poinformowany o planowanym przeglądzie urządzenia, a w przypadku zagubienia karty gwarancyjnej, wszystkie dane odnośnie serwisowania kotła będą dostępne w bazie danych producenta.

Grażyna Bentkowska
Autorka pracuje jako
Product Manager marki Beretta
w firmie RUG Riello

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas