Rekuperatory marki Paul dla budownictwa pasywnego
W Polsce coraz większą wagę przykłada się do budowy domów mieszkalnych w technologiach energooszczędnych i ekologicznych. Najbardziej zaawansowanym przykładem takich rozwiązań są domy pasywne. Zapotrzebowanie na energię w tego rodzaju domach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych, budowanych według obowiązujących norm. Marka Paul oferuje centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła wspierające tego rodzaju budownictwo.
Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynków pasywnych wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2 na rok, podczas gdy w zwykłych budynkach może wynosić nawet 120 kWh/m2 na rok.
Dom pasywny
Bryła domu pasywnego powinna być zwarta i najlepiej oparta na prostokącie. Otwory okienne od strony północnej należy ograniczyć do bezwzględnego minimum, a główne oświetlenie powinno być realizowane od strony południowej, gdzie wpada najwięcej promieni słonecznych. Budynek pasywny zgodnie z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego powinien być wznoszony według pięciu podstawowych zasad:
• bardzo dobre ocieplenie,
• potrójne oszklenie ciepłochronne,
• szczelna powietrznie powłoka budynku,
• eliminacja mostków cieplnych,
• system wentylacji z odzyskiem ciepła.
Bardzo istotnym elementem budownictwa pasywnego jest sprawnie funkcjonujący system wentylacji z odzyskiem ciepła, o najwyższych sprawnościach temperaturowych. Jest to ważne z dwóch powodów. Przy wymaganej szczelności powietrznej powłoki budynku określonej maksymalną wymianą 0,6/h (50 Pa), koniecznie trzeba zużyte powietrze odprowadzać, a świeże doprowadzać, czyli zapewnić właściwą wentylację. Ponadto w systemach tych wykorzystuje się odzysk ciepła powietrza odprowadzanego (rekuperacja) dla zbilansowania zapotrzebowania na ciepło. System wentylacji z rekuperacją polega na odprowadzeniu zużytego powietrza z kuchni, łazienki, WC oraz doprowadzeniu świeżego do salonu, sypialni i innych pomieszczeń mieszkalnych.
Jednostki wentylacyjne Paul
Jednym ze znanych dostawców systemów wentylacji z rekuperacją jest niemiecka firma Paul Wärmerückgewinnung, założona w 1994 roku przez inżyniera Eberharda Paula. Wymyślił on i opatentował innowacyjny wymiennik ciepła oparty na zasadzie przepływu powietrza w przeciwprądzie specjalnymi kanalikami, w których wymiana ciepła następuje poprzez cztery ścianki (rys. 2). Teoretyczny odzysk ciepła w takim wymienniku wynosi 98%.
Firma Paul produkuje nie tylko wymienniki ciepła, ale również jednostki wentylacyjne z odzyskiem ciepła dedykowane specjalnie do domów niskoenergetycznych i pasywnych.
Główne jednostki, to:
• Climos F 200 – 200 m3/h przy 150 Pa,
• Focus (F) 200 – 200 m3/h przy 200 Pa,
• Novus (F) 300/450 – 300 i 450 m3/h przy 200 Pa.
Są to jednostki wentylacyjne klasy Premium, uzyskujące najwyższe parametry eksploatacyjne. Climos jest urządzeniem podwieszanym, występującym z wymiennikiem entalpicznym. Model nie jest wyposażony w wanienkę kondensatu i dlatego może pracować w każdej pozycji nawet na skosach na poddaszu. Focus oraz Novus występują w wersji z wymiennikiem kanalikowym przeciwprądowym oraz alternatywnie entalpicznym.
Najważniejsze cechy jednostek wentylacyjnych Paul, to:
• bardzo wysoka sprawność odzysku ciepła,
• cicha praca,
• niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną,
• wysoka estetyka wykonania,
• Certyfikat Passivhaus z Darmstadt
• niskie koszty eksploatacyjne: wymiana filtrów co 3-6 miesięcy.
• produkcja w Niemczech.
Parametry
Przykładowe parametry jednostki wentylacyjnej Novus 300 (rys. 4), to:
• strumień powietrza 45-300 m3/h przy sprężu dyspozycyjnym 200 Pa,
• potwierdzona Certyfikatem Passivhaus sprawność odzysku ciepła 93% dla
200 m3/h oraz 94,4% dla 145 m3/h,
• współczynnik efektywności energetycznej: 0,24 Wh/m3 dla 200 m3/h
i 100 Pa,
• poziom ciśnienia akustycznego określony według DIN EN ISO 3744 (odległość 3 m): 21 dB (A) dla 200 m3/h i 26 dB (A) dla 300 m3/h.
Wielkości te to cztery kluczowe parametry dla użytkownika systemów wentylacyjnych z rekuperacją.
Ponadto jednostki wentylacyjne Paul posiadają wysoki spręż dyspozycyjny oraz automatykę stałowydajnościową, zapewniającą wydatek powietrza na stałym, ustalonym poziomie, niezależnie od wzrastających oporów instalacji, np. z powodu zabrudzonych filtrów. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania systemu wentylacyjnego oraz zapewnienia odpowiedniego komfortu.
Jednostka Novus 300 może pracować w pozycji pionowej (wszystkie króćce wychodzą do góry) oraz w pozycji poziomej (wszystkie króćce wychodzą poziomo w lewo lub w prawo). Umożliwia to montaż praktycznie w każdym wybranym miejscu.
Dużą zaletą jednostek jest sterowanie poprzez dotykowy panel obsługowy TFT (rys. 5). Jest to kolorowy wyświetlacz w ramce ze stali nierdzewnej. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna dla użytkownika.
Do jednostek wentylacyjnych Paul można podłączać czujniki CO2, wilgotności, przekaźniki włączające funkcję przewietrzania, dodatkowe nagrzewnice wstępne, nagrzewnice wtórne elektryczne i wodne, gruntowe wymienniki glikolowe lub powietrzne rurowe.
Opracowano na podstawie
materiałów firmy Paul