Facebook

Rekuperatory marki Paul dla budownictwa pasywnego

SI_10_2015W Polsce coraz większą wagę przykłada się do budowy domów mieszkalnych w technologiach energooszczędnych i ekologicznych. Najbardziej zaawansowanym przykładem takich rozwiązań są domy pasywne. Zapotrzebowanie na energię w tego rodzaju domach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych, budowanych według obowiązujących norm. Marka Paul oferuje centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła wspierające tego rodzaju budownictwo.

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynków pasywnych wynosi nie więcej niż 15 kWh/m2 na rok, podczas gdy w zwykłych budynkach może wynosić nawet 120 kWh/m2 na rok.

Rys. 1. Przykład instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła

Rys. 1. Przykład instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła

Dom pasywny

Bryła domu pasywnego powinna być zwarta i najlepiej oparta na prostokącie. Otwory okienne od strony północnej należy ograniczyć do bezwzględnego minimum, a główne oświetlenie powinno być realizowane od strony południowej, gdzie wpada najwięcej promieni słonecznych. Budynek pasywny zgodnie z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego powinien być wznoszony według pięciu podstawowych zasad:
• bardzo dobre ocieplenie,
• potrójne oszklenie ciepłochronne,
• szczelna powietrznie powłoka budynku,
• eliminacja mostków cieplnych,
• system wentylacji z odzyskiem ciepła.
Bardzo istotnym elementem budownictwa pasywnego jest sprawnie funkcjonujący system wentylacji z odzyskiem ciepła, o najwyższych sprawnościach temperaturowych. Jest to ważne z dwóch powodów. Przy wymaganej szczelności powietrznej powłoki budynku określonej maksymalną wymianą 0,6/h (50 Pa), koniecznie trzeba zużyte powietrze odprowadzać, a świeże doprowadzać, czyli zapewnić właściwą wentylację. Ponadto w systemach tych wykorzystuje się odzysk ciepła powietrza odprowadzanego (rekuperacja) dla zbilansowania zapotrzebowania na ciepło. System wentylacji z rekuperacją polega na odprowadzeniu zużytego powietrza z kuchni, łazienki, WC oraz doprowadzeniu świeżego do salonu, sypialni i innych pomieszczeń mieszkalnych.

Rys. 2. Konstrukcja wymiennika ciepła firmy Paul. Teoretyczny odzysk ciepła przy takim wymienniku wynosi 98%

Rys. 2. Konstrukcja wymiennika ciepła firmy Paul. Teoretyczny odzysk ciepła przy takim wymienniku wynosi 98%

Rys. 3. Wymienniki ciepła stosowane w centralach Paul

Rys. 3. Wymienniki ciepła stosowane w centralach Paul

Jednostki wentylacyjne Paul

Jednym ze znanych dostawców systemów wentylacji z rekuperacją jest niemiecka firma Paul Wärmerückgewinnung, założona w 1994 roku przez inżyniera Eberharda Paula. Wymyślił on i opatentował innowacyjny wymiennik ciepła oparty na zasadzie przepływu powietrza w przeciwprądzie specjalnymi kanalikami, w których wymiana ciepła następuje poprzez cztery ścianki (rys. 2). Teoretyczny odzysk ciepła w takim wymienniku wynosi 98%.
Firma Paul produkuje nie tylko wymienniki ciepła, ale również jednostki wentylacyjne z odzyskiem ciepła dedykowane specjalnie do domów niskoenergetycznych i pasywnych.
Główne jednostki, to:
• Climos F 200 – 200 m3/h przy 150 Pa,
• Focus (F) 200 – 200 m3/h przy 200 Pa,
• Novus (F) 300/450 – 300 i 450 m3/h przy 200 Pa.
Są to jednostki wentylacyjne klasy Premium, uzyskujące najwyższe parametry eksploatacyjne. Climos jest urządzeniem podwieszanym, występującym z wymiennikiem entalpicznym. Model nie jest wyposażony w wanienkę kondensatu i dlatego może pracować w każdej pozycji nawet na skosach na poddaszu. Focus oraz Novus występują w wersji z wymiennikiem kanalikowym przeciwprądowym oraz alternatywnie entalpicznym.
Najważniejsze cechy jednostek wentylacyjnych Paul, to:
• bardzo wysoka sprawność odzysku ciepła,
• cicha praca,
• niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną,
• wysoka estetyka wykonania,
• Certyfikat Passivhaus z Darmstadt
• niskie koszty eksploatacyjne: wymiana filtrów co 3-6 miesięcy.
• produkcja w Niemczech.

Rys. 4.  Jednostka wentylacyjna Novus 300

Rys. 4. Jednostka wentylacyjna Novus 300

Rys. 5. Dotykowy panel obsługowy TFT

Rys. 5. Dotykowy panel obsługowy TFT


Parametry

Przykładowe parametry jednostki wentylacyjnej Novus 300 (rys. 4), to:
• strumień powietrza 45-300 m3/h przy sprężu dyspozycyjnym 200 Pa,
• potwierdzona Certyfikatem Passivhaus sprawność odzysku ciepła 93% dla
200 m3/h oraz 94,4% dla 145 m3/h,
• współczynnik efektywności energetycznej: 0,24 Wh/m3 dla 200 m3/h
i 100 Pa,
• poziom ciśnienia akustycznego określony według DIN EN ISO 3744 (odległość 3 m): 21 dB (A) dla 200 m3/h i 26 dB (A) dla 300 m3/h.
Wielkości te to cztery kluczowe parametry dla użytkownika systemów wentylacyjnych z rekuperacją.
Ponadto jednostki wentylacyjne Paul posiadają wysoki spręż dyspozycyjny oraz automatykę stałowydajnościową, zapewniającą wydatek powietrza na stałym, ustalonym poziomie, niezależnie od wzrastających oporów instalacji, np. z powodu zabrudzonych filtrów. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania systemu wentylacyjnego oraz zapewnienia odpowiedniego komfortu.
Jednostka Novus 300 może pracować w pozycji pionowej (wszystkie króćce wychodzą do góry) oraz w pozycji poziomej (wszystkie króćce wychodzą poziomo w lewo lub w prawo). Umożliwia to montaż praktycznie w każdym wybranym miejscu.
Dużą zaletą jednostek jest sterowanie poprzez dotykowy panel obsługowy TFT (rys. 5). Jest to kolorowy wyświetlacz w ramce ze stali nierdzewnej. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna dla użytkownika.
Do jednostek wentylacyjnych Paul można podłączać czujniki CO2, wilgotności, przekaźniki włączające funkcję przewietrzania, dodatkowe nagrzewnice wstępne, nagrzewnice wtórne elektryczne i wodne, gruntowe wymienniki glikolowe lub powietrzne rurowe.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Paul

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas