Facebook

Zawory i głowice termostatyczne Giacomini

SI_12_2012-01_2013Głowice termostatyczne Giacomini R460 i R460H, posiadające znak certyfikacji Keymark zgodnie ze standardem EN215, otrzymały etykietę „A” w nowym systemie oceny efektywności energetycznej produktów TELL (Thermostatic Efficiency Label) – to najwyższa możliwa nota.

Ochrona klimatu jest w Europie i na świecie coraz częściej stawiana wśród najważniejszych celów politycznych. Potwierdza to m.in. wiele inicjatyw legislacyjnych wspierających te działania, takich jak: ERP, EPBD lub dyrektywa 92/75/EWG określająca zasady etykietowania oraz informowania o produkcie i zużyciu energii. Na poziomie wytwarzania urządzeń jedną z możliwości wspierania tych procesów jest zwiększanie efektywności energetycznej produktów oraz udzielanie informacji na temat zużycia energii w celu promowania większej świadomości konsumentów. Aby dostarczyć klientom przejrzyste informacje na temat parametrów rozwiązań obecnych na rynku, powstała nowa europejska klasyfikacja – TELL.

Rys. 1. Głowice termostatyczne Giacomini R460 i R460H oznaczone zgodnie z nową klasyfikacją TELL

Rys. 1. Głowice termostatyczne Giacomini R460 i R460H oznaczone zgodnie z nową klasyfikacją TELL

Klasyfikacja TELL

TELL to nowy europejski system klasyfikacji produktów, w którym zrzeszeni są europejscy producenci zaworów termostatycznych. Podstawowe cele tej inicjatywy to:
• spełnienie oczekiwań konsumentów, zarówno w Europie jak i na świecie, w zakresie dostarczenia im klarownej informacji o produkcie, która pozwoli na świadomy i odpowiedzialny zakup,
• realizacja chęci producentów do propagowania odpowiedzialnego zużycia energii przez odbiorców.
System bazuje na trzech podstawowych zasadach:
• użytkownik musi być świadom, że zawór termostatyczny o wyższej ocenie spowoduje realnie większe oszczędności,
• system oceny musi opierać się na międzynarodowych standardach,
• system oceny musi być zrozumiały.
System klasyfikacji TELL ma zastosowanie do zaworów termostatycznych i potwierdza testy przeprowadzone w niezależnych i akredytowanych laboratoriach. System etykietowania zapewnia przejrzysty podgląd efektywności sklasyfikowanej od A do F. Na kryteria oceny TELL składają się:
• wpływ temperatury wody,
• histereza,
• czas reakcji głowicy,
• wpływ różnicy ciśnień.
Uzyskanie etykiety TELL dla głowic termostatycznych R460 i R460H potwierdza chęć promowania przez firmę Giacomini produktów pozwalających na uzyskanie maksymalnej efektywności energetycznej w budynkach. Świadczy również o gotowości producenta do dostosowania się do wymogów wspólnych na poziomie europejskim oraz czytelnej komunikacji z klientami. Stosowanie głowic termostatycznych R460H i R460 umożliwia zaoszczędzenie ponad 20% energii w porównaniu z zaworami ręcznymi.

Rys. 2. Głowica ze znakiem Keymark, który zastąpił znak Cencer

Rys. 2. Głowica ze znakiem Keymark, który zastąpił znak Cencer

Zasada działania zaworów termostatycznych

Dla poprawnego zbilansowania ogrzewania w poszczególnych pomieszczeniach budynku, nie wystarczy regulować temperaturą zasilania instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ temperatury powietrza w poszczególnych pomieszczeniach mogą się znacznie różnić. Różnice takie mogą np. występować pomiędzy pomieszczeniami, których okna są skierowane w różne strony (np. północ-południe), między kondygnacjami (np. piętro-poddasze). Na temperaturę powietrza w pomieszczeniu dodatkowo może wpływać: temperatura zewnętrzna, promieniowanie słoneczne wpadające przez przeszklone drzwi lub okna, energia generowana przez człowieka lub przez urządzenia elektryczne.

Rys. 3. Zawór termostatyczny R421TG (a) z pokrętłem ręcznym i R402PTG (b) z nastawą wstępną

Rys. 3. Zawór termostatyczny R421TG (a) z pokrętłem ręcznym i R402PTG (b) z nastawą wstępną

Rys. 4. Złączka teleskopowa R173

Rys. 4. Złączka teleskopowa R173

Aby dobrze zbilansować ogrzewanie oraz dostosować je do indywidualnych potrzeb, najprostszym, najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest wyposażenie grzejników w zawór z głowicą termostatyczną, który pozwala na regulację z dużą precyzją. Wahanie temperatury w pomieszczeniu powoduje zmianę objętości płynu w głowicy termostatycznej. To pociąga za sobą przemieszczenie wewnętrznego mechanizmu powodującego zamykanie lub otwieranie zaworu, czyli regulowanie przepływu wody w grzejniku. Kiedy temperatura w pomieszczeniu zaczyna zbliżać się do wymaganej, głowica zaczyna przymykać zawór stopniowo lecz zachowuje minimalny przepływ wody, aby utrzymać stałą temperatury w pomieszczeniu.

Głowice termostatyczne Giacomini

Głowice termostatyczne Giacomini posiadają zakres regulacji zaczynający się od temperatury antyzamarzaniowej +8oC i kończący się na poziomie +32oC. Po zdjęciu główki głowicy istnieje możliwość ograniczenia zarówno dolnej jak i górnej nastawy do pożądanej wartości. Maksymalna temperatura pracy głowicy wynosi 110oC a maksymalne ciśnienie robocze 10 barów. Wszystkie głowice posiadają znak Keymark potwierdzający zgodność z normą EN215. Symbol Keymark zastąpił używany wcześniej znak Cencer w celu standaryzacji oznakowania na jednolitym rynku europejskim (rys. 2).
Wiele czynników (np. powierzchnia) może wpływać na różnicę temperatur w pomieszczeniu mimo identycznej nastawy głowicy. Aby tego uniknąć, istnieje możliwość skalibrowania głowicy tak, aby zamiast zamykać zawór przy 20oC w pozycji 3, robiła to np. w pozycji 4.
Głowica R460 jest wyposażona w przyłącze typu Clip Clap pozwalające na montaż w ciągu kilku sekund. Model R460H posiada gwint 30 x 1,5. Ten typ głowicy jest przeznaczony do grzejników VK z wkładką typu Heimeier. Głowice termostatyczne Clip Clap można zamontować na zaworach termostatycznych prostych R421TG (rys. 3a) lub kątowych R421TG po uprzednim zdemontowaniu pokrętła ręcznego, lub na zaworach termostatycznych z nastawą wstępną, prostych R402PTG (rys. 3b) lub kątowych R401PTG. W celu ułatwienia wymiany starego zaworu na zawór Giacomini bez konieczności przerabiania instalacji, istnieje możliwość zamontowania do zaworu złączki teleskopowej R173 (rys. 4) pozwalającej na płynną regulację długości.
Wszystkie głowice oraz zawory są produkowane we włoskiej fabryce Giacomini w San Maurizio d’Opaglio.

Łukasz Bering
Autor jest inżynierem przedsprzedaży
w firmie RUG Riello
Urządzenia Grzewcze

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas