Facebook

Bezoringowy system instalacyjny KAN-therm Push Platinum

SI_10_2012Firma KAN wdrożyła na rynek kolejną nowość – bezoringowy system instalacyjny KAN-therm Push Platinum. Rozwiązanie bazuje na połączeniu, w ramach jednego systemu, wielowarstwowych rur Platinum oraz złączek tworzywowych z PPSU i złączek mosiężnych typu „Push”. Taka konfiguracja elementów pozwala uzyskać szereg korzyści, zarówno montażowych, jak i eksploatacyjnych.

System KAN-therm Push Platinum jest oparty na produkowanych przez firmę KAN złączkach tworzywowych z PPSU i złączkach mosiężnych typu „Push” oraz rurach wielowarstwowych Platinum. Rozwiązanie obejmuje rury i złączki o średnicach 14, 18, 25 i 32 mm, a więc w zakresie najbardziej popularnym w budownictwie jednorodzinnym, ale także wielorodzinnym – do montażu rozprowadzeń instalacyjnych w lokalach.

Konstrukcja rury KAN-therm Platinum

Konstrukcja rury KAN-therm Platinum

Rury Platinum

Rury KAN-therm Platinum, pokryte charakterystyczną srebrzystą powłoką, mają konstrukcję wielowarstwową: PE-Xc/Al/PE-HD. Rura przewodowa (bazowa) wykonana jest z wysokiej jakości polietylenu PE-Xc sieciowanego strumieniem elektronów. Dzięki doczołowo spawanej (laserowo) warstwie aluminium, oprócz zwiększonej wytrzymałości mechanicznej i termicznej, zapewniona jest też całkowita szczelność dyfuzyjna rur. Oznacza to 100-procentowe zabezpieczenie przed przenikaniem do wody grzewczej niepożądanego tlenu, sprzyjającego korozji elementów metalowych instalacji. Warstwa aluminium, pokryta ochronną powłoką polietylenu o wysokiej gęstości PE-HD, pełni jeszcze jedną ważną funkcję – powoduje znaczne ograniczenie wydłużalności termicznej rury (0,025 mm/m x K), a to przekłada się z kolei na mniejsze kłopoty związane z kompensacją wydłużeń cieplnych.

Rury Platinum można w łatwy sposób trwale formować

Rury Platinum można w łatwy sposób trwale formować

Możliwość trwałego formowania
Jednak kluczową, szczególnie cenioną przez instalatorów cechą, jest kolejna właściwość rur Platinum: dzięki budowie wielowarstwowej rury te nie posiadają pamięci kształtu, można więc je dowolnie formować w łuki, trwale utrzymujące kształt. Promień gięcia równy jest pięciu średnicom zewnętrznym rury (5 x D) a w przypadku zastosowania sprężyny do rur tworzywowych nawet 3 x D.
Cecha ta, oprócz zwiększenia komfortu pracy przy układaniu, zwłaszcza w niższych temperaturach, ułatwia też wykonywanie, bez dodatkowych kształtek, podejść instalacyjnych pod urządzenia, np. grzejniki.
Konstrukcja rur decyduje również o uniwersalności zastosowań całego systemu. Można go używać zarówno do budowy instalacji ciepłej i zimnej wody użytkowej jak też instalacji grzewczych, przy maksymalnej temperaturze pracy 90oC i maksymalnym ciśnieniu 10 barów.

System KAN-therm Platinum umożliwia wykonanie estetycznego podejścia pod grzejnik

System KAN-therm Platinum umożliwia wykonanie estetycznego podejścia pod grzejnik

Montaż

Podstawową technologią montażu zaproponowaną w systemie KAN-therm Push Platinum jest bezoringowa technika „Push”. Polega ona na osiowym nasunięciu mosiężnego pierścienia zaciskowego na osadzoną na króćcu złączki rurę. Ponieważ w połączeniu nie występują dodatkowe elementy uszczelniające, np. o-ringi, do minimum ograniczona zostaje możliwość popełnienia błędu w trakcie montażu. Bezbłędnej instalacji sprzyja także łatwość wizualnej kontroli prawidłowości nasunięcia pierścienia. Niezawodność tej techniki wykonywania połączeń została wielokrotnie zweryfikowana. Jest ona bowiem wykorzystywana w systemie KAN-therm Push opartym na dotychczas stosowanych rurach PE-Xc i PE-RT. Instalacje zbudowane w tym systemie pracują bezawaryjnie od ponad 20 lat.
Ważną cechą nowego rozwiązania jest możliwość stosowania standardowych narzędzi KAN-therm używanych do wykonywania połączeń „Push” (jedynie rozpieraki należy uzbroić w dedykowane systemowi głowice Platinum). Do nasuwania pierścieni monterzy mają do dyspozycji, dla całego zakresu średnic 14-32 mm, praski łańcuchowe, hydrauliczne i akumulatorowe. Do połączeń rur wielowarstwowych KAN-therm Platinum stosuje się te same złączki i ten sam rodzaj pierścieni jak przy rurach polietylenowych PE-RT i PE-Xc.

Technika wykonywania połączeń KAN-therm Push

Technika wykonywania połączeń KAN-therm Push

Inne cechy

Oprócz szczególnych zalet, wynikających z konstrukcji rur Platinum, nowy system posiada także inne przydatne cechy – charakterystyczne dla sprawdzonego już systemu KAN-therm Push. Należy do nich między innymi ponad 50-letnia trwałość eksploatacyjna, wynikająca z wysokiej odporności temperaturowej i ciśnieniowej rur i złączek. Technika „Push” umożliwia również wykonywanie trwałych i bezpiecznych połączeń w posadzkach i pod tynkiem. Instalacje zrealizowane w tym systemie charakteryzują się niewielkimi stratami ciśnienia ze względu na małe opory hydrauliczne kształtek oraz na połączeniu rury ze złączką. Podstawowe złączki (trójniki, kolanka czy podejścia pod baterie) wykonane są z PPSU (polisulfonu fenylenu) – bardzo wytrzymałego mechanicznie i termicznie tworzywa sztucznego używanego w technice instalacyjnej. Firma KAN specjalizuje się w przetwórstwie tego tworzywa dla celów techniki instalacyjnej. Oferta KAN-therm Push obejmuje również szeroki zakres elementów przyłączeniowych do grzejników i armatury sanitarnej.
Potwierdzeniem parametrów użytkowych rozwiązania jest m.in. możliwość przedłużenia okresu gwarancyjnego do 15 lat.

Piotr Bertram
Autor jest doradcą technicznym
w firmie Kan

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas