Facebook

Program Energy3 firmy Schuco

SI_02_2012Zgodnie ze znowelizowaną Dyrektywą 2010/31/UE już za kilka lat w Polsce powinny powstawać budynki o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię. Ma w tym pomóc m.in. ustawa o efektywności energetycznej, która weszła w życie 15 kwietnia 2011r. i ustanawia jako cel zaoszczędzenie 9% energii do roku 2016. Rozwijany przez firmę Schüco program Energy3, którego centralnym elementem są wysoko termoizolowane i ultraciepłe konstrukcje fasadowe, drzwiowe i okienne pozwala już teraz realizować zrównoważone energetycznie budynki.

Zaawansowane powłoki ze zintegrowaną fotowoltaiką i solarotermią umożliwiają efektywne wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej z promieniowania słonecznego. Łączą funkcje wentylacji, schładzania i ogrzewania budynku, a przy tym pozwalają na inteligentne zarządzanie energią w ramach obiektu.

Obiekt biurowy z ciepłą fasadą Schüco FW 50+. HI zintegrowaną z modułami fotowoltaicznymi Schüco ProSol TF

Obiekt biurowy z ciepłą fasadą Schüco FW 50+. HI zintegrowaną z modułami fotowoltaicznymi Schüco ProSol TF

Postanowienia Dyrektywy 2010/31/UE na lata 2019-2021 narzucają standard zużycia energii 30-50 kWh / m2 na rok, co dla polskiego budownictwa oznacza ogromny skok generacyjny. W przypadku większości budynków konieczna będzie wymiana starych, nieszczelnych okien, drzwi oraz modernizacja fasad.

Schüco AWS 90. SI+

Schüco AWS 90. SI+

Systemy firmy Schüco

Sześcio- i ośmiokomorowe systemy okienno-drzwiowe z tworzywa sztucznego z serii Schüco Corona SI 82, dedykowane głównie niskoenergetycznemu i pasywnemu budownictwu mieszkaniowemu, pozwalają wydatnie ograniczyć straty energii. Innowacyjna technologia łączenia aluminium z tworzywem sztucznym oraz zastosowanie trzech poziomów uszczelnień pozwoliły na eliminację mostków termicznych.
Najnowsze aluminiowe systemy Schüco AWS 75. SI (w standardzie niskoenergetycznym) i Schüco AWS 90. SI+ (w standardzie pasywnym) stanowią duży postęp, zarówno w dziedzinie designu, jak i energooszczędności.
Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję profile z aluminium pozwalają tworzyć konstrukcje okienno-drzwiowe w wielkich formatach. Certyfikowane pasywne fasady Schüco FW 50+. SI i Schüco FW 60+. SI charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi. Zastosowanie listwy dociskowej z tworzywa sztucznego umożliwiło znaczącą redukcję przewodnictwa cieplnego w newralgicznych strefach połączeń śrubowych. Aluminiowe profile zostały ponadto zaopatrzone w specjalne kanały instalacyjne umożliwiające niewidoczne prowadzenie okablowania pozwalającego na instalację paneli fotowoltaicznych i sterowanie funkcjami elementów ruchomych, a nawet połączenie ich z centralą zarządzającą budynkiem. Otwiera to nowe możliwości w zakresie projektowania inteligentnych obiektów w standardach budownictwa zrównoważonego energetycznie, w jakich wznoszone są już teraz hotele i budynki biurowe w wielu państwach.

Proaktywna fasada Schüco 2o System, złożona z mobilnych powłok adaptacyjnych

Proaktywna fasada Schüco 2o System, złożona z mobilnych powłok adaptacyjnych

Widok przez fasadę z modułami fotowoltaicznymi Schüco ProSol TF. Częściowa przezierność modułów chroni obiekt przed przegrzewaniem i nie ogranicza widoku

Widok przez fasadę z modułami fotowoltaicznymi Schüco ProSol TF. Częściowa przezierność modułów chroni obiekt przed przegrzewaniem i nie ogranicza widoku

System Schüco 2o

Przeprowadzenie termomodernizacji polegającej na wymianie okien i ociepleniu ścian przekłada się na zmniejszenie energochłonności budynków o około 50%, co w przypadku niektórych z nich może się okazać nadal niewystarczające. Zastosowanie wysokosprawnych instalacji solarnych może być właściwym wyborem zważywszy, że ceny tradycyjnych nośników energii konsekwentnie rosną.
ram_schuco
W programie Energy3 powłoka budynku pełni rolę samodzielnego generatora energii, przetwarzającego światło słoneczne w energię elektryczną potrzebną do zasilania systemów oświetlenia i urządzeń, co pozwala na częściowe uniezależnienie od dystrybucji sieciowej. Ideę tę obrazuje najpełniej najnowszy system fasadowy Schüco 2o, który posiada zdolność samodzielnej adaptacji do zmiennych warunków klimatycznych. Taki efekt uzyskano dzięki dwóm adaptacyjnym powłokom, przesuwanym do dowolnego położenia. Każda z warstw posiada odmienny charakter i pełni różnorodne funkcje, w zależności od potrzeb i otoczenia. Podczas zimnych nocy dodatkowa, nieprzezierna ciepła powłoka jest nasuwana na ruchome przeszklenia zwiększając termoizolacyjność przegrody, chroniąc mieszkańców przed włamaniem i zaglądaniem z zewnątrz. W słoneczne dni zastosowanie będzie miała warstwa z wbudowanymi modułami fotowoltaicznymi, która pełni funkcje ochrony przeciwsłonecznej i generatora energii. Poszczególne elementy są sterowane za pomocą wbudowanych czujników lub ręcznie. Bazowym komponentem systemu Schüco 2o jest termoaktywna ściana z wysokoefektywnymi instalacjami wentylacji i odzysku ciepła.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Schüco

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas