Facebook

Zdecentralizowane jednostki wentylacyjne

SI_12_2015Niewielkie i wydajne, zdecentralizowane jednostki wentylacyjne to rozwiązania przeznaczone do pojedynczych pomieszczeń, mniejszych domów i mieszkań, budynków nowych oraz modernizowanych. Urządzenia cechują się kompaktowymi wymiarami i wysoką sprawnością. Zapewniają komfort świeżego powietrza, są proste w montażu i nie wymagają wykonywania dodatkowych prac budowlanych.

Aby zapewnić intuicyjną, wygodną dla użytkownika obsługę, urządzenia tego typu powinny być wyposażone we wbudowany panel obsługowy. W przypadku nowoczesnych rozwiązań, takich jak urządzenia marek Zehnder czy Paul, ważnym elementem konstrukcji jest zastosowany entalpiczny wymiennik ciepła, ponieważ odzyskuje on z powietrza wywiewanego nie tylko ciepło, lecz także wilgoć, co powoduje, iż nie tworzy się kondensat, a elewacja budynku pozostaje czysta. Jednostki Zehnder i Paul są projektowane z uwzględnieniem walorów estetycznych, co powoduje, że w harmonijny sposób integrują się z aranżacją wnętrza, a całość, poza osłonami, pozostaje dyskretnie ukryta w ścianie.

Rys. 1. Do renowacji lub wyposażania nowych mieszkań jedno- lub dwupokojowych firma Zehnder poleca zdecentralizowaną jednostkę wentylacyjną Zehnder ComfoAir 70 o wydajności do 65 m3/h

Rys. 1. Do renowacji lub wyposażania nowych mieszkań jedno- lub dwupokojowych firma Zehnder poleca zdecentralizowaną jednostkę wentylacyjną Zehnder ComfoAir 70 o wydajności do 65 m3/h

Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir 70

Do renowacji lub wyposażania nowych mieszkań jedno- lub dwupokojowych firma Zehnder poleca zdecentralizowaną jednostkę wentylacyjną Zehnder ComfoAir 70 (rys. 1 i rys. 2) o wydajności do 65 m3/h. Urządzenie ułatwia planowanie i montaż instalacji wentylacyjnej. Wymagane jest jedynie wykonanie otworu i doprowadzenie zasilania elektrycznego. Sercem jednostki jest wydajny entalpiczny krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła osiągający sprawność odzysku ciepła do 89%. Wymiennik jest odporny na zagrzybienie, drobnoustroje oraz zamarzanie. Opcjonalnie urządzenie wentylacyjne Zehnder ComfoAir 70 może obsługiwać dwa znajdujące się blisko siebie pomieszczenia. Z tyłu jednostki przewidziano możliwość podłączenia dodatkowego kanału nawiewnego bądź wywiewnego. W temperaturze do -5oC urządzenie Zehnder ComfoAir 70 pracuje bez podgrzewacza i regulacji ochrony przed zamarzaniem, co wpływa na oszczędność energii.

Rys. 2. Jednostka wentylacyjna  Zehnder ComfoAir 70

Rys. 2. Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir 70

Jednostka wentylacyjna PremiVent

Wymagania odnośnie efektywności energetycznej obiektów mieszkalnych ciągle rosną. Znajduje to odzwierciedlenie w obecnych przepisach oraz uwarunkowaniach dla nowych i modernizowanych budynków. Także wymagający użytkownicy oczekują komfortu dobrze izolowanych, a jednocześnie dobrze wentylowanych mieszkań. Jest to w praktyce sprzeczność techniczna, ale dostępne rozwiązania wentylacyjne pozwalają jej sprostać. Zdecentralizowana jednostka wentylacyjna PremiVent marki Paul (rys. 3 i rys. 4) jest energooszczędną, prostą w instalacji i korzystną kosztowo alternatywą dla standardowej centralnej wentylacji mieszkaniowej. Jednostka PremiVent może być montowana równolegle z oknami, zarówno w nowo wznoszonych obiektach, jak i podczas prowadzenia modernizacji, także zakładającej wymianę okien na nowe – energooszczędne. Jak wszystkie zdecentralizowane urządzenia wentylacyjne firmy Paul, również modele PremiVent są wyposażone w wydajny wymiennik entalpiczny, który odzyskuje zarówno ciepło, jak i wilgoć z wywiewanego powietrza. Decentralna jednostka wentylacyjna PremiVent charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami (tabela 1).
tab_zehnder
Decentralne jednostki wentylacyjne PremiVent są rozwiązaniem dla zastosowań w budownictwie mieszkaniowym, szczególnie wielorodzinnym, pozwalającym na zapewnienie dobrej wentylacji przy zachowaniu minimalnych strat cieplnych oraz odpowiedniej wilgotności pomieszczeń. Urządzenie jest nowością na rynku europejskim, teraz dostępną również w Polsce.

Rys. 3. Jednostka wentylacyjna PremiVent marki Paul to energooszczędna, prosta w instalacji i korzystna kosztowo alternatywa dla standardowej centralnej wentylacji mieszkaniowej

Rys. 3. Jednostka wentylacyjna PremiVent marki Paul to energooszczędna, prosta w instalacji i korzystna kosztowo alternatywa dla standardowej centralnej wentylacji mieszkaniowej

Rys. 4. Jednostka wentylacyjna PremiVent marki Paul – sposób działania

Rys. 4. Jednostka wentylacyjna PremiVent marki Paul – sposób działania

Podsumowanie

Dzięki wykorzystanym rozwiązaniom technicznym, zastosowanie zdecentralizowanych jednostek wentylacyjnych Zehnder i Paul zapewnia stały dopływ świeżego, czystego powietrza do pomieszczeń przy jednoczesnym minimalnym zużyciu energii. Zużyte i wilgotne powietrze jest wywiewane na zewnątrz, a użytkownik nie musi otwierać okien. Zmniejsza to wydatki na ogrzewanie, ponieważ bez wentylacji okiennej nie dochodzi do utraty energii grzewczej. Rozwiązania te objęte są także możliwością skorzystania z programu przedłużonej, 5-letniej gwarancji.

Opracowano
na podstawie materiałów
firm Zehnder i Paul

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas