Facebook

Ogrzewanie podłogowe Roth Quick-Energy Tacker z jastrychem QE

SI_12_2015Roth Quick-Energy Tacker (QE) to nowa, ulepszona technologia wykonania ogrzewania podłogowego w zabudowie mokrej. Konstrukcja systemu jest oparta na rurze pięciowarstwowej Roth X-Pert S5+ 14 mm, systemowej płycie izolacyjnej EPS 100 25 mm oraz mieszance specjalnego jastrychu anhydrytowego Roth QE.

Parametry rozwiązania firmy Roth potwierdza niemiecki certyfikat DIN Certco. Jakość zastosowanych komponentów systemowych decyduje o pewności i komforcie użytkowania instalacji przez wiele lat. Systemowa płyta styropianowa posiada optymalne właściwości izolacyjne i zapobiega stratom ciepła wytworzonego przez instalację ogrzewania płaszczyznowego. Warstwę wierzchnią płyty nie stanowi folia, tylko tkanina polipropylenowa, dzięki czemu mocowanie spinek jest lepsze i trwalsze, a tym samym rura mocno trzyma się podłoża (nie wyrywa się, nie odskakuje).

Rys. 1. Roth Quick-Energy Tacker (QE) to ulepszona technologia wykonania ogrzewania podłogowego w zabudowie mokrej

Rys. 1. Roth Quick-Energy Tacker (QE) to ulepszona technologia wykonania ogrzewania podłogowego w zabudowie mokrej

Rys. 2. Zamocowanie rury spinkami w płycie styropianowej

Rys. 2. Zamocowanie rury spinkami w płycie styropianowej


Rura systemowa X-Pert S5+

Rura systemowa X-Pert S5+ 14 mm (PE-RT/EVOH/PE-RT) swoje specjalne właściwości zawdzięcza metodzie wytwarzania, polegającej na jednoczesnym wytłaczaniu wszystkich pięciu warstw rury w procesie koekstruzji (rys. 3). Ten sposób produkcji sprawia, że w polietylenie zachodzi proces zagęszczania struktury molekularnej, przez co następuje polepszenie jakości otrzymanego tworzywa.

Rys. 3. Konstrukcja rury Roth X-Pert S5+

Rys. 3. Konstrukcja rury Roth X-Pert S5+

Dzięki pięciowarstwowej budowie rura Roth X-Pert S5+:
• jest odporna i stabilna podczas transportu i na budowie ze względu na ochronę warstwy EVOH przed uszkodzeniami (warstwa znajduje się w środku rury),
• jest niewrażliwa na działanie szkodliwych czynników, np. środków chemicznych,
• posiada dużą plastyczność, co eliminuje błędy popełniane przez instalatorów (np. załamania rury), jak i ekipy budowlane (np. zgniatanie ułożonej rury),
• dopuszcza maksymalną temperaturę pracy 90oC i maksymalne ciśnienie 6 barów.

Rys. 4. Przekrój przez konstrukcję systemu Roth Quick-Energy Tacker: 1 – ściana, 2 – tynk, 3 – cokół, 4 – spoina, 5 – taśma izolacyjna przyścienna z folią PE szer. 180 mm, 6 – jastrych anhydrytowy Roth Quick-Energy (QE), 7 – rura systemowa do ogrzewania podłogowego X-Pert S5+ 14 mm, 8 – spinka do rury 14 mm, 9 – systemowa płyta styropianowa 25 mm (opcjonalnie: dodatkowa płyta styropianowa), 10 – warstwa nośna, 11 – warstwa wykończenia podłogi

Rys. 4. Przekrój przez konstrukcję systemu Roth Quick-Energy Tacker:
1 – ściana,
2 – tynk,
3 – cokół,
4 – spoina,
5 – taśma izolacyjna przyścienna z folią PE szer. 180 mm,
6 – jastrych anhydrytowy Roth Quick-Energy (QE),
7 – rura systemowa do ogrzewania podłogowego X-Pert S5+ 14 mm,
8 – spinka do rury 14 mm,
9 – systemowa płyta styropianowa 25 mm (opcjonalnie: dodatkowa płyta styropianowa),
10 – warstwa nośna,
11 – warstwa wykończenia podłogi

Jastrych Roth QE

Wykorzystanie ni estandardowej średnicy rury 14 mm dla ogrzewania podłogowego, zamiast 16 czy 17 mm, jest możliwe dzięki właściwościom specjalnego jastrychu systemowego. Ostatnia warstwa konstrukcji ogrzewania, czyli jastrych Roth QE, to specjalnie przygotowana mieszanka. Jednolita i zwarta struktura masy bez pustek powietrznych pozwala na zastosowanie niewielkiej ilości jastrychu nad rurą, tj. minimum 20 mm, co zapewnia szybkie oddawanie ciepła do pomieszczenia. Bezwładność termiczna jest na tyle mała, że temperatura 32oC jest możliwa do osiągnięcia w czasie około 1 godziny. Dla porównania systemy ogrzewania podłogowego z tradycyjnym jastrychem cementowym osiągają wspomnianą wartość temperatury dopiero po około 4 godzinach. Jastrych Roth QE spełnia przy tym wszystkie wymogi obowiązujących norm PN-EN 13813 i DIN 18560.

Rys. 5. Układanie taśmy izolacyjnej przyściennej

Rys. 5. Układanie taśmy izolacyjnej przyściennej

Rys. 6. Rozkładanie płyt izolacyjnych klasy EPS 100

Rys. 6. Rozkładanie płyt izolacyjnych klasy EPS 100

Bardzo dobre przenikanie energii cieplnej i mała bezwładność systemu, z uwagi na niewielką grubość jastrychu, mają korzystny wpływ na oszczędne gospodarowanie energią. Możliwe jest elastyczne stosowanie ekonomicznych programów grzewczych w funkcji termostatów – np. zaprogramowanie redukcji temperatury w określonych porach nieobecności domowników (ponieważ powrót do temperatury żądanej zajmuje tylko około 1 godzinę). Parametry przewodzenia ciepła na poziomie 1,4-2,0 W/mK czynią jastrych Roth QE materiałem szczególnie nadającym się do niskotemperaturowych systemów ogrzewania podłogowego. Eliminowany jest jednocześnie efekt gorącej podłogi.
Jastrych QE jest wytwarzany dopiero na miejscu budowy, z komponentów dozowanych mechanicznie za pomocą sterowania komputerowego, w ilości absolutnie niezbędnej do uzyskania żądanej grubości wylewki. W konsekwencji wyeliminowany został „błąd ludzki”, a materiał podawany na budowie za każdym razem zachowuje parametry zgodne z obowiązującymi normami. Dzięki ciekłej konsystencji masa łatwo się rozlewa i poziomuje. Czas wykonania dla powierzchni do 200 m2 to około 1,4 godziny, natomiast już po około 8 godzinach istnieje możliwość chodzenia po nowej posadzce anhydrytowej.
Niewielka grubość jastrychu i zarazem nieznaczny ciężar całości konstrukcji powodują, że system Roth QE można stosować przede wszystkim w budynkach po renowacji na istniejących posadzkach, również stropach drewnianych, o ile są równe i posiadają zdolność nośną. System Roth QE minimalizuje także wysokość zabudowy instalacji ogrzewania podłogowego.

Rys. 7. Płyta izolacyjna z zakładką i paskiem samoprzylepnym

Rys. 7. Płyta izolacyjna z zakładką i paskiem samoprzylepnym

Jastrych QE mimo niewielkiej grubości osiąga wysokie parametry wytrzymałościowe w odniesieniu do współczynników na ściskanie i zginanie, zachowując właściwości bezskurczowe bez konieczności dodatkowego wzmocnienia poprzez zbrojenie. Finalnie, po związaniu, jastrych zapewnia swobodę w aranżacji wykończenia podłogi. Może zostać przeszlifowany (efekt lastriko) lub pokryty żywicą, czy też wybarwiony w masie zgodnie z życzeniem. Może też być obłożony wielkoformatowymi płytami ceramicznymi, kamiennymi bez konieczności fugowania w przypadku powierzchni do 200 m2.

Rys. 8. Mocowanie systemowych rur grzewczych Roth X-Pert S5+

Rys. 8. Mocowanie systemowych rur grzewczych Roth X-Pert S5+

Technologia wykonania

Poniżej zaprezentowano kolejne kroki w procesie wykonania ogrzewania podłogowego w technologii Roth Quick-Energy Tacker.

Rys. 9. Profile dylatacyjne

Rys. 9. Profile dylatacyjne

Izolacje
W przypadku podłoży nośnych graniczących z gruntem lub narażonych na zawilgocenie, na całej powierzchni należy zastosować izolację przeciwwilgociową. Wzdłuż wszystkich wznoszących się elementów konstrukcyjnych, takich jak: ściany, schody, filary, kolumny itd., zostaje ułożona taśma izolacyjna przyścienna (rys. 5). Następnie rozkładane są płyty izolacyjne klasy EPS 100 o grubości 25 mm (rys. 6), a jeśli jest to wymagane – poniżej również dodatkowa warstwa izolacji ze styropianu budowlanego. Należy bezwzględnie pamiętać, aby powierzchnia podłoża nośnego do ułożenia płyt była równa i wolna od pęknięć oraz rys. Przymocowany do taśmy brzegowej fartuch z folii PE należy wywinąć na warstwę izolacji termicznej. Zakładka płyt izolacyjnych mocowana do paska samoprzylepnego tworzy zamkniętą powierzchnię i jednocześnie zapewnia zabezpieczenie płyt styropianowych przed wilgocią technologiczną z zaprawy cementowej. Dodatkowa czynność polegająca na przykryciu całości folią staje się w tym wypadku zbędna.

Rys. 10. Podłączenie obwodów do rozdzielacza

Rys. 10. Podłączenie obwodów do rozdzielacza

Rury
Mocowanie systemowych rur grzewczych Roth X-Pert S5+ odbywa się przy pomocy spinek wbijanych bezpośrednio w płyty izolacyjne specjalnym urządzeniem o nazwie Tacker (rys. 8). Montaż przewodów grzewczych należy prowadzić ze zwoju lub bębna, dobierając długość rur tak, aby w warstwie grzejnika podłogowego nie było żadnych łączeń. Minimalny promień gięcia rur grzewczych wynosi 5 x dz, gdzie dz jest średnicą zewnętrzną rury. Nadrukowana na płytach siatka umożliwia precyzyjne dotrzymanie odstępów rur grzewczych – zgodnie z projektem.
W przypadkach, gdy jest to niezbędne (przy powierzchniach >200 m2, w nieregularnej bryle lub w otworach drzwiowych), montowane są profile dylatacyjne, poprzez zamocowanie do wierzchniej warstwy izolacji termicznej (rys. 9). W miejscach, gdzie nie trzeba układać rur grzewczych (np. pod meblami w kuchni), należy również oddzielić dylatacją pole powierzchni ogrzewanej i nieogrzewanej.

Rys. 11. Wyznaczanie grubości warstwy jastrychu

Rys. 11. Wyznaczanie grubości warstwy jastrychu

Podłączenia
Po podłączeniu rur do przewodu zasilającego i powrotnego rozdzielacza obwodów grzewczych (rys. 10) oraz przed naniesieniem jastrychu, instalacja zostaje sprawdzona pod względem szczelności podczas próby ciśnieniowej.

Rys. 12. Wylewanie jastrychu

Rys. 12. Wylewanie jastrychu

Rys. 13. Odpowietrzanie jastrychu przy użyciu tepownicy

Rys. 13. Odpowietrzanie jastrychu przy użyciu tepownicy

Jastrych
Podczas wylewania jastrychu rury grzewcze powinny być wypełnione wodą i pozostawać pod ciśnieniem 0,3 MPa. Minimalna grubość przykrycia rur jastrychem anhydrytowym w systemie QE wynosi 20 mm. Na powierzchni przygotowanej pod jastrych należy wyznaczyć zakładaną jego grubość przy pomocy poziomicy i reperów (rys. 11). Komponenty mieszanki, we w pełni zautomatyzowanym procesie, podawane są do mieszalnika zarobowego z zasobników mobilnych silosów umieszczonych poza budynkiem. Wydajność technologiczna systemu wytwarzania jastrychu QE wynosi około 8 m3/h bez względu na wysokość kondygnacji (nawet do 30 piętra) i utrudnień w dostępie do budynku na odległość 150 m. Podawanie gotowej masy jastrychowej odbywa się za pomocą pompy i węży. W trakcie wypompowywania w danym pomieszczeniu, jastrych wylewany jest równomiernie do wcześniej ustalonych reperami wysokości (rys. 12).
Po zalaniu danego pomieszczenia należy odpowietrzyć wylaną masę za pomocą wałka odpowietrzającego, tzw. tepownicy (rys. 13). Tepownica prowadzona jest w ruchach „wstrząsowych” wzdłuż i w poprzek zalanej powierzchni do momentu uzyskania gładkiej masy. Przez 8 do 12 godzin po wylaniu należy chronić jastrych przed przeciągami oraz nasłonecznieniem.

Rys. 14. Gotowa warstwa jastrychu

Rys. 14. Gotowa warstwa jastrychu

Układanie warstwy wykończeniowej można rozpocząć po uruchomieniu instalacji, sezonowaniu jastrychu i sprawdzeniu zawartości pozostałej w nim wilgoci.

Justyna Pytkowska
Autorka jest specjalistką
ds. technicznych w firmie Roth

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas