Facebook

Wentylatory Sunon z oferty TME

OkladkaSI_03_2016Firma Transfer Multisort Elektronik – jeden z największych dystrybutorów komponentów elektronicznych w Europie – posiada w ofercie szeroki asortyment produktów firmy Sunon. Artykuł prezentuje rozwiązania Sunon w zakresie elementów przeznaczonych do chłodzenia komponentów elektronicznych: wentylatory AC, wentylatory DC, wentylatory EC, akcesoria do wentylatorów.

Oprócz modeli produktów, które są dostępne w stałej ofercie TME, Sunon dostarcza również silniki EC do rozbudowy, zajmuje się modyfikacją standardowych rozwiązań oraz projektowaniem kompletnych systemów chłodzących od podstaw.

Rozwiązania techniczne

Firma Sunon w swoich rozwiązaniach koncentruje się na zapewnieniu wysokiej sprawności i ograniczeniu awaryjności, W procesie produkcji stosowane są specjalnie dobrane materiały, prowadzony jest nadzór nad parametrami wytrzymałościowymi.
Wirniki wentylatorów są wykonane z niepalnego tworzywa sztucznego (termoplastu), które cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i możliwością dowolnego kształtowania. Z reguły w modelach DC ramki wykonane są z termoplastu, a w modelach AC z aluminium.
Systemy łożyskowe oparte są na trzech podstawowych rozwiązaniach:
• łożyska ślizgowe – ich cena jest najniższa w porównaniu do innych typów ułożyskowania. Są także bardzo ciche, ale hałas generowany przez łożysko narasta wraz z jego zużyciem. Do wad można zaliczyć krótką żywotność (do 35 tys. h) oraz brak możliwości pracy w pozycji innej niż pionowa;
• łożyska kulkowe – jest to system o największej żywotności (do 70 tys. h), z możliwością pracy w położeniu pionowym i poziomym, wytrzymały na trudne warunki pracy (m.in. podwyższona temperatura otoczenia, zapylenie). Dodatkowo wentylatory wyposażone w łożyska kulkowe mogą być produkowane z wyższą klasą szczelności, nawet do IP68. Ich wadą jest wysoka cena i brak odporności na uszkodzenia mechaniczne;
• łożyska magnetyczne (nazwa handlowa Sunon MagLev lub VAPO) – są rozwiązaniem pośrednim pomiędzy łożyskami ślizgowymi i łożyskami kulkowymi. Konstrukcja łożyska jest opatentowana przez Sunon. Łożyska te pozwalają m.in. osiągać duże prędkości obrotowe wału, mają minimalne opory tarcia, są bardzo ciche oraz umożliwiają pracę wentylatora w każdej pozycji. Ich cena kształtuje się pomiędzy ceną łożyska ślizgowego i kulkowego.
Wentylatory Sunon mogą być także wykonane z dodatkowym, trzecim przewodem sygnałowym (generator częstotliwości lub czujnik obrotu), a seria PF i seria PSD mogą być wykonane z czwartym przewodem, na który może być podany sygnał sterujący PWM.

Rys. 1. Wentylator AC – DP200A2123XBT

Rys. 1. Wentylator AC – DP200A2123XBT

Wentylatory AC

Pierwszą dużą rodziną produktów Sunon są wentylatory prądu zmiennego, zasilane napięciem 230 V AC lub 115 V AC. Wentylatory w ramkach kwadratowych są dostępne w rozmiarach od 60 x 60 mm aż do 176 x 176 mm, natomiast wentylatory w ramkach okrągłych, w dwóch średnicach: 171 mm oraz 254 mm. Najbardziej popularnym modelem jest wentylator o symbolu DP200A2123XBT (rys. 1). Jest to produkt szeroko wykorzystywany do różnego rodzaju urządzeń w branży chłodniczej (np. lodówek, lad chłodniczych), branży spawalniczej (w różnego typu spawarkach) czy branży elektronicznej (do chłodzenia szaf sterowniczych). Wentylator posiada aluminiową ramkę o wymiarach 120 x 120 x 38 mm, zasilanie 230 V AC, wydajność 165 m3/h oraz wyprowadzenie w postaci terminali.

Rys. 2. Wentylator DC  – PF92251B1-S99

Rys. 2. Wentylator DC – PF92251B1-S99

Wentylatory DC

Drugą dużą grupę produktów stanowią wentylatory DC. Są one wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie elektroniki, wszędzie tam, gdzie niezbędne jest chłodzenie różnego rodzaju układów. Wszystkie wentylatory DC Sunon są oparte na silnikach bezszczotkowych prądu stałego, co w znacznym stopniu podnosi ich żywotność i niezawodność. Wentylatory DC zasadniczo dzielą się na wentylatory osiowe i osiowo-promieniowe (z ang. blower). Ramki wentylatorów osiowych DC występują w rozmiarach od 17 x 17 mm, aż do 140 x 140 mm.
Warto szerzej opisać przynajmniej dwie serie wentylatorów DC, które mogą znaleźć zastosowanie w urządzeniach chłodniczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych:
• seria PF (rys. 2) – wyróżnia się podwyższoną wydajnością, wyższą sprawnością i ciśnieniem statycznym generowanym przez wentylator. Przeznaczona jest do urządzeń wymagających większego przepływu powietrza, w których może występować także potrzeba pracy ciągłej;
• seria GF – to seria wentylatorów standardowo wyposażonych w dodatkowe uszczelnienie, które podnosi ich stopień szczelności (w zależności od wersji do IP56 lub IP68). Dzięki temu są one odporne na trudne warunki środowiskowe, takie jak: zapylenie, podwyższona wilgoć itp. Polecane są do najbardziej wymagających aplikacji.

Wentylatory EC

Pod koniec 2015 roku firma Sunon wprowadziła do oferty wentylatory z silnikami energooszczędnymi. Konstrukcje te w porównaniu do silników szczotkowych i indukcyjnych posiadają wiele zalet.
Główne cechy wentylatorów EC:
• brak szczotek – powoduje zwiększenie niezawodności i żywotności silnika oraz zmniejszenie częstotliwości napraw serwisowych,
• silniki BLDC mogą pracować z różną prędkością obrotową przy obciążeniu znamionowym, dzięki płaskiej charakterystyce momentu obrotowego w funkcji prędkości silnika,
• wysoka efektywność i sprawność silników,
• proste podłączenie do sieci,
• mniejszy rozmiar silnika przy tej samej mocy,
• niższe zużycie energii.

Model CF2207LBL-000U-HB9
Jest to wersja dedykowana do zastosowań przemysłowych, np. w dużych i wydajnych ladach chłodniczych. Średnica wentylatora wynosi 250 mm. Posiada on także podwyższoną klasę szczelności (IP55). Model ten może pracować z dwiema prędkościami obrotowymi: niższą 950 obr./min (przy wydajności 314 m3/h) i wyższą 1400 obr./min (przy wydajności 471 m3/h). Tryb ten pomaga obniżyć zużycie energii oraz wydłużyć żywotność wentylatora.

Modele CF4113LBL-000U-AB9, CF4113MBL-000U-AB9, CF4113HBL-000U-AB9
Firma Sunon opracowała także trzy modele o wymiarach 120 x 120 x 38 mm. Są to wentylatory przeznaczone do stosowania w mniejszych aplikacjach, np. lodówkach domowych. Model w wersji LBL pracuje z prędkością obrotową 2000 obr./min przy wydajności 106 m3/h, wersja MBL pracuje z prędkością obrotową 3000 obr./min. przy wydajności 153 m3/h, natomiast HBL z prędkością obrotową 3500 obr./min przy wydajności 185 m3/h.

Akcesoria i dodatkowa oferta

Oprócz samych wentylatorów, firma Sunon dostarcza także akcesoria, takie jak: kratki i osłony (plastikowe, metalowe, z filtrami lub bez), kable zasilające.

Projekty nowych rozwiązań i modyfikacja już istniejących
Firma TME, oprócz sprzedaży katalogowej produktów Sunon, realizuje także różnego rodzaju projekty. Jeżeli standardowe rozwiązania nie spełniają oczekiwań i potrzeb klienta, dystrybutor proponuje indywidualnie zaprojektowane rozwiązanie. Istnieje także możliwość modyfikacji już istniejących wentylatorów i dostosowanie ich do konkretnych aplikacji. Sunon, we współpracy z TME, pozycjonowany jest jako dostawca kompletnych rozwiązań do chłodzenia.

Podsumowanie

Firma TME, jako oficjalny dystrybutor Sunon w Polsce, Rumunii i na Węgrzech, posiada w ofercie szeroką gamę produktów tego producenta, jak również oferuje możliwość realizacji zamówień specjalnych. TME dysponuje wykwalifikowaną kadrę inżynierów, która zapewnia wsparcie w doborze odpowiedniego rozwiązania do danej aplikacji. Więcej informacji zamieszczono na stronie internetowej firmy Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu).

inż. Dominik Grzesiak
Autor pracuje jako inżynier produktu w firmie TME

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas