Facebook

PGNiG Termika poszukuje innowatorów

SI_05_2016W ramach inicjatywy „Otwarte innowacje dla gospodarki o obiegu zamkniętym – inteligentna energetyka” realizowanej przez PGNiG, ARP i Izbę Gospodarczą Gazownictwa, swoje projekty zgłosiło blisko 100 podmiotów. Celem naboru jest znalezienie praktycznych rozwiązań odpowiadających na technologiczne i środowiskowe wyzwania spółki PGNiG Termika.

Firmy, które zgłosiły się do udziału w tym przedsięwzięciu, przedstawiły wiele interesujących, innowacyjnych projektów, odpowiadających wyzwaniom technologicznym i środowiskowym spółki PGNiG Termika. Proponowane projekty wykonawcze miały być gotowe do zademonstrowania, pilotażu i komercyjnego wdrożenia oraz zrównoważone w zakresie oferowanej propozycji wartości.
Nabór do warsztatów skierowany był do startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Zaproponowane rozwiązania musiały przedstawiać potencjał do ich komercyjnego wdrożenia. Z blisko 100 interesujących, innowacyjnych pomysłów, do dalszego etapu wybrano 12.
Przedsięwzięcie to organizujemy po raz pierwszy. Chcemy nawiązać bliższą współpracę ze środowiskiem, które w sposób naturalny jest generatorem nowych idei, pomysłów i technologii. Udział w tego typu projektach poszerza możliwości rozwoju naszego koncernu oraz umożliwia wykorzystanie efektów synergii know-how podmiotów zewnętrznych oraz kapitału intelektualnego, aktywów wytwórczych i infrastrukturalnych Grupy PGNiG­ – oznajmia Łukasz Kroplewski, wiceprezes ds. rozwoju PGNiG.

Duży potencjał polskich innowacji

Jak informują przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, liczba zgłoszeń na Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów dowodzi, że w Polsce bardzo dobrze rozwija się myśl technologiczna.
Dysponujemy ogromnym potencjałem intelektualnym, który czeka na zagospodarowanie. Sądzę, że już wkrótce otwarte innowacje będą coraz częściej wykorzystywane przez firmy oraz przez naukowców. Dzięki warsztatom, nie tylko naukowcy będą mogli skomercjalizować swoje technologie, ale również firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw będą mogły zdobyć rynek dla swoich gotowych rozwiązań – podkreśla Michał Szaniawski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
Podczas warsztatów wyłonione firmy będą miały możliwość szczegółowej prezentacji zaproponowanych przez siebie rozwią­zań. Przedstawiciele PGNiG Termika wskażą pomysły, których realizacja najpełniej odpowiada potrzebom spółki. Wybrani pomysłodawcy zostaną nas­tępnie zaproszeni do złożenia oferty na realizację swoich projektów.

Pomysły z szansą na realizację

Spośród wybranych rozwią­zań, do szczegółowej prezentacji zakwalifikowały się projekty dotyczące:
• zmniejszenia emisji do powietrza i środowiska substancji powstających w procesach spa­lania;
• zwiększenia efektywności energetycznej infrastruktury;
• monitoringu online sieci ciepłowniczych – inteligentne opomiarowanie i oprogramowanie do prognozowania zapotrzebowania na ciepło;
• efektywnych sposobów zagospodarowania produktów odpadowych z procesu spalania, w szczególności popiołów;
• sposobów zagospodarowania generowanego w procesie spalania dwutlenku węgla – nowy innowacyjny produkt.
Przed firmami energetycznymi stoją dzisiaj poważne wyzwania. Musimy spełniać coraz surowsze normy środowiskowe i jednocześnie zachować rentowność produkcji, działając na trudnym rynku energii. Poszukujemy zatem pomysłów, jak temu zaradzić. Poprzez organizację warsztatu chcieliśmy zobaczyć pomysły „out of the box”, czyli koncepcje płynące ze środowisk innych niż energetyczne. Takie zderzenie różnych wizji często przynosi wartościowe rezultaty – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGNiG Termika.

Kolejne spotkania

Organizowane warsztaty są pierwszą imprezą z zaplanowanego cyklu. Kolejne spotkania będą dedykowane dla różnych obszarów działalności Grupy PGNiG, w tym dla upstream’u, dystrybucji i użytkowania gazu.05

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas