FacebookGoogle+

Komponenty Ferro dla systemów wodnego ogrzewania podłogowego

okladkasi_11_2016Wodne ogrzewanie podłogowe jest często stosowane w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, a także w obiektach użyteczności publicznej, przede wszystkim ze względu na równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, zapewnienie wyższej wilgotności względnej, a także oszczędności energii i estetykę wnętrza. Ważnymi elementami takiego systemu grzewczego są rozdzielacze i grupy mieszające. Duży wybór tych urządzeń oferuje firma Ferro.

Rozdzielacze mosiężne rozdzielają poszczególne pętle ogrzewania podłogowego. Ferro oferuje w tym zakresie przede wszystkim rozdzielacze serii RO1” (rys. 1). Zestawy składają się z dwóch belek rozdzielacza pozwalających na podłączenie od dwóch do 11 pętli. Oprócz tego w skład zestawu wchodzą zawory odcinające oraz nyple G1/2 x G3/4 na belce zasilającej i powrotnej, automatyczny zawór odpowietrzający higroskopijny G1/2 (2 szt.), a także kurki: spustowy G1/2 (2 szt.), kulowy z półśrubunkiem G1 (2 szt.) oraz korek G1 (2 szt.). Zestaw zawiera komplet uchwytów stalowych.

Rys. 1. Rozdzielacz mosiężny Ferro typu RO1”

Rys. 1. Rozdzielacz mosiężny Ferro typu RO1”

Dostępne są również rozdzielacze typu RZ1” (rys. 2), które w porównaniu z zestawem RO1” mają dodatkowo zawory termostatyczne na belce powrotnej, wyposażone w pokrętła do ręcznej regulacji. Jest przy tym możliwe podłączenie głowicy termoelektrycznej. Ponadto można zastosować rozdzielacze z zaworami odcinającymi i bez zaworów odcinających na belkach.
W asortymencie znajdują się także rozdzielacze typu RZP1” z przepływomierzami na belce zasilającej do regulacji przepływów, a także rozdzielacz typ RPN1” z nyplami. W razie potrzeby można nabyć również pojedyncze belki.

Rys. 2. Rozdzielacz mosiężny Ferro typu RZ1”

Rys. 2. Rozdzielacz mosiężny Ferro typu RZ1”

Grupy mieszające

Z rozdzielaczami Ferro współpracują grupy mieszające – GM40GPA (rys. 3), GM60GPA. Zaletą urządzeń tego typu jest przede wszystkim uniwersalność zastosowania, ponieważ współpracują one ze wszystkimi rozdzielaczami o rozstawie belek 210 mm, zapewniając precyzyjną i łatwą regulację. Na kompletną grupę składa się czterodrogowy zawór termostatyczny Rp3/4 umożliwiający regulację w zakresie od 25 do 50OC, a także pompa elektroniczna, termometr 0-80OC oraz odpowietrznik ręczny. Dostępna jest również grupa mieszająca bez pompy – GM-WP – do której można samodzielnie dobrać stosowne urządzenie.

Rys. 3. Grupa mieszająca GM40GPA

Rys. 3. Grupa mieszająca GM40GPA

Pompy sterowane elektronicznie

Prezentowane grupy mieszające bazują na pompach elektronicznych, które od tradycyjnych urządzeń odróżnia przede wszystkim energooszczędność. Z uwzględnieniem odpowiedniego trybu pracy pompa może mieć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet o 2-5 razy mniejsze w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, zapewniając taką samą wysokość podnoszenia. W ciągu około dwóch lat pracy powinna zwrócić się różnica w koszcie zakupu pomiędzy pompą ze sterowaniem elektronicznym a ze sterowaniem tzw. manualnym.
W pompach elektronicznych wykorzystuje się sterownik mikroprocesorowy, który odpowiada za analizowanie parametrów i warunków pracy. W zależności od potrzeb konkretnej instalacji dobierana jest nie tylko wydajność, ale i moment obrotowy pompy, a co za tym idzie, zużycie energii elektrycznej. Do dyspozycji użytkownika jest potencjometr pozwalający na bezstopniowe regulowanie wydajności pompy i wysokości podnoszenia, co również przekłada się na odpowiednio mniejsze zużycie energii.

Rys. 4. Elektroniczna pompa obiegowa GPA II 25-60 130 do instalacji grzewczej i solarnej

Rys. 4. Elektroniczna pompa obiegowa GPA II 25-60 130 do instalacji grzewczej i solarnej

Podsumowanie

Wybór poszczególnych elementów układu wodnego ogrzewania podłogowego uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb użytkowników i wymogów technicznych instalacji. W przypadku rozdzielaczy bierze się pod uwagę ilość pętli ogrzewania podłogowego. Z kolei wybierając grupę mieszającą należy przeanalizować przede wszystkim wydajność pompy. W nowoczesnych instalacjach grzewczych i c.w.u. montuje się pompy sterowane elektronicznie.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Ferro

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas