FacebookGoogle+

Prawidłowa instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Systemy Instalacyjne 12/2016 - 1/2017Wodne ogrzewanie podłogowe to kompletny system, który może być stosowany jako ogrzewanie podstawowe lub jako uzupełnienie ogrzewania tradycyjnego. Przy jego instalacji bardzo istotne są: projekt z doborem urządzeń, precyzja wykonania i zastosowane materiały. Ewentualne błędy montażowe lub zły dobór mogą spowodować wyraźnie odczuwalny dyskomfort podczas użytkowania instalacji lub w skrajnym przypadku wymagać, już po krótkim czasie, naprawy posadzki. 

Podstawą prawidłowej instalacji systemu wodnego ogrzewania podłogowego jest projekt wykonany przez odpowiednio przygotowanego projektanta. Sam proces budowy systemu opiera się na czterech głównych krokach. Podczas montażu należy wystrzegać się błędów, które mogą obniżyć jakość pracy układu ogrzewania lub nawet doprowadzić do jego zniszczenia. Zalecenia dotyczące właściwej instalacji systemu wodnego ogrzewania podłogowego zostały przygotowane przez specjalistów firmy Tece – jednego z europejskich dostawców systemów grzewczych tego typu.

O jakości systemu wodnego ogrzewania podłogowego decyduje: prawidłowy projekt z doborem urządzeń, precyzja wykonania i zastosowane materiały

O jakości systemu wodnego ogrzewania podłogowego decyduje: prawidłowy projekt z doborem urządzeń, precyzja wykonania i zastosowane materiały

Wybrane elementy systemu

Przy ogrzewaniu podłogowym bardzo dobrze sprawdzają się takie źródła ciepła jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe czy kotły na paliwa stałe, jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania (są to np. kotły retorowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem). Do budowy instalacji zaleca się używać rur z polietylenu sieciowanego PE-Xc lub tzw PE-RT (np. rury SLQ systemu TECEfloor). Największą popularnością cieszą się rury wielowarstwowe na bazie PE-Xc lub PE-RT, z uwagi na łatwość wykonywania łuków w pętlach grzewczych oraz wyeliminowanie niedogodności przy mocowaniu rur do podłoża.

Zasady montażu

Posadzka w ogrzewaniu składa się z kilku warstw, dlatego już na początku należy zadbać o zachowanie jednakowej wysokości podłóg we wszystkich pomieszczeniach.
W pierwszej kolejności, na stropie lub betonie znajdującym się bezpośrednio na gruncie układa się gotową izolację rolowaną ze styropianu. Rury powinny być umieszczone na odpowiedniej grubości izolacji rolowanej ze styropianu lub płytach systemowych z tworzyw sztucznych. W przypadku podłogi przylegającej do gruntu, należy zastosować także izolację przeciwwilgociową. Rury mocuje się do izolacji klipsami, za pomocą tackera. Zamiast folii można wykorzystać maty systemowe z tworzyw sztucznych, przy czym ta metoda jest droższa. W niektórych sytuacjach, dla podniesienia izolacji cieplnej posadzki, wskazane jest ułożenie dodatkowej warstwy styropianu. Kolejnym krokiem jest montaż rur na izolacji termicznej.
W następnej fazie, po sprawdzeniu szczelności instalacji, jest ona zakrywana jastrychem. Należy pamiętać, aby ściany pomieszczenia zostały oddzielone od jastrychu specjalną elastyczną taśmą. Ostatnim etapem prac jest pokrycie gotowej posadzki przystosowanymi do tego materiałami. Mogą to być zarówno płytki ceramiczne, wykładziny, jak i różne rodzaje drewna, np. parkiety, deski itp. W trakcie zakupu materiału należy jednak koniecznie zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do ogrzewania podłogowego, a więc czy posiada wystarczająco niski współczynnik tzw. oporu cieplnego. W przeciwnym wypadku, nawet mimo dobrze ułożonej instalacji temperatura w domu będzie zbyt niska. Atesty muszą posiadać także kleje czy zaprawy użyte do wykonania posadzki.

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego systemu TECEfloor

Rozdzielacz ogrzewania podłogowego systemu TECEfloor

Błędy montażowe

Do najczęściej popełnianych błędów podczas instalacji wodnego ogrzewania podłogowego zalicza się:
• zbyt duże odległości w rozmieszczeniu rur – aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny zaleca się układanie rur w oparciu o rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło dla poszczególnych pomieszczeń oraz z uwzględnieniem oporu cieplnego wierzchniej wykładziny posadzki – najczęściej są to odstępy 100-200 mm, a w przypadku pomieszczeń o dużej powierzchni nawet 300 mm; do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe w oparciu o PE-Xc lub PE-RT, które układa się w tzw. ślimaki bądź meandry,
• montowanie rur w miejscach trwale zabudowanych, np. szafami wnękowymi, co powoduje niebezpieczeństwo uszkodzenia rur ogrzewania podłogowego przy montażu tych szaf,
• brak odpowiedniej izolacji termicznej, która uniemożliwi uciekanie ciepła na zewnętrz,
• niedokładne odpowietrzenia instalacji,
• błędy wykonawcze powstałe w wyniku łączenia elementów różnych firm lub stosowania tanich zamienników,
• źle wykonane dylatacje posadzki lub ich niewykonanie.
Gwarancję tego, że ogrzewanie podłogowe zapewni w domu optymalny komfort cieplny, można uzyskać tylko wówczas, gdy instalacja została wykonana przez doświadczonego instalatora na podstawie opracowanego wcześniej projektu.

Andrzej Durda
Autor jest dyrektorem
ds. technicznych w firmie Tece

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas