FacebookGoogle+

Gazowe kotły kondensacyjne firmy Wolf

Systemy instalacyjne 02/2017Gama gazowych kotłów kondensacyjnych marki Wolf daje użytkownikowi możliwość wyboru urządzenia grzewczego odpowiednio dopasowanego do jego potrzeb. Firma oferuje modele bazujące na sprawdzonych rozwiązaniach konstrukcyjnych, a także wersje wyposażone w najnowsze technologie, dostępne w wielu wariantach mocy i wyposażenia. 

Kotły kondensacyjne już na dobre zadomowiły się na Polskim rynku urządzeń grzewczych. Szeroka oferta urządzeń powoduje, iż wybór kotła grzewczego do centralnego ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej może przysporzyć wielu problemów zarówno końcowemu użytkownikowi, jak również instalatorowi. Jedną z możliwości jest wybór rozwiązania sprawdzonego, pochodzącego od producenta posiadającego duże doświadczenie konstrukcyjne i rynkowe, zapewniającego odpowiednią jakość wykonania i szerokie zaplecze serwisowe.

Kocioł kondensacyjny CGB-2

Kocioł kondensacyjny CGB-2

Gazowy kocioł kondensacyjny CGB – sztandarowe urządzenie grzewcze firmy Wolf – stał się podstawą tworzenia kolejnych generacji urządzeń, takich jak nowy model CGB-2, będący rozwinięciem i ulepszeniem znanej wcześniej konstrukcji kotła CGB. CGB-2 łączy wszystkie zalety kotła CGB oferując przy tym lepsze parametry, uzyskane dzięki nowatorskim rozwiązaniom technologicznym. Wspólne cechy obu urządzeń to:
• zastosowanie w domowych systemach ogrzewania i podgrzewania c.w.u.,
• wysoka sprawność znormalizowana (do 110% Hi),
• zamknięta komora spalania,
• seryjnie wbudowane naczynie wzbiorcze,
• wydajna pompa,
• łatwy pomiar parametrów spalin dzięki zabudowanym na kotle króćcom pomiarowym,
• praca zależna i niezależna od powietrza w pomieszczeniu,
• szybki montaż, prosta obsługa, łatwa konserwacja.

Wprowadzone rozwiązania konstrukcyjne

Jednym z najważniejszych ulepszeń zastosowanych w CGB-2, które znacznie poprawiło wydajność spalania i zminimalizowało emisję szkodliwych substancji, jest zastosowanie adaptacyjnego, samokalibrującego się zaworu gazowego, samoczynnie dostosowującego się do jakości gazu. Technologia „Bluestream” wykorzystana w urządzeniu pozwala natomiast na inteligentne zarządzanie pracą pompy w celu osiągnięcia najlepszych parametrów kondensacji, minimalne zużycie energii podczas trybu czuwania, a także odpowiada za dłuższą żywotność kotła. W kotle CGB-2 zastosowano również możliwość sterowania za pomocą smartfona, laptopa bądź komputera (przy pomocy modułu LAN/WLAN ISM7i). Serwisanci zyskali także opcję zdalnej diag­nostyki i obsługi parametrów pracy kotła. Urządzenie wyposażono w nowoczesną i elegancką obudowę.
Nowy gazowy kocioł kondensacyjny CGB-2 firmy Wolf posiada płynnie regulowaną moc już od 1,8 kW (CGB-2 14 kW). Model występuje w pięciu wariantach: 14, 20 i 24 kW jako urządzenie jednofunkcyjne i 20 oraz 24 kW jako urządzenie dwufunkcyjne. Kocioł, ze względu na niewielkie wymiary i wysoką sprawność, jest szczególnie polecany do systemów grzewczych centralnego ogrzewania w mieszkaniach oraz w domach jedno- lub wielorodzinnych.

Kocioł kondensacyjny FGB

Kocioł kondensacyjny FGB

Najbardziej pożądane obecnie cechy urządzeń grzewczych poszukiwane przez użytkowników, to oszczędność energii, wygodna obsługa i cicha praca, a także kompaktowe rozmiary, wysoki standard wykonania i dobry stosunek jakości do ceny. Z uwzględnieniem tych wymagań powstała kolejna konstrukcja marki Wolf – kocioł kondensacyjny FGB. W urządzeniu zastosowano najnowsze rozwiązania technologiczne oraz wysokiej klasy materiały, dzięki czemu zapewnia ono odpowiedni komfort termiczny oraz stały dostęp do ciepłej wody użytkowej przy niewielkim zapotrzebowaniu na energię.
Kocioł FGB jest wyposażony w wymiennik ciepła ze stopu aluminiowo-krzemowego, pozwalający szybko uzyskać odczuwalne ciepło w ogrzewanych pomieszczeniach oraz, w przypadku przygotowania c.w.u., duże wydatki na przepływie wody użytkowej w zakresie od 2 do 14,4 l/min (kocioł dwufunkcyjny). Urządzenie posiada także funkcję, która umożliwia utrzymanie stałej temperatury ciepłej wody użytkowej przy zmiennym zapotrzebowaniu. Dzięki zastosowaniu nowego układu hydraulicznego i systemu regulacji kocioł może być też w prosty sposób zintegrowany z systemem solarnym.
Kondensacyjny gazowy kocioł ścienny FGB marki Wolf występuje w czterech wariantach – jako kocioł jednofunkcyjny, przystosowany do współpracy z zasobnikiem ciepłej wody: FGB-28 i FGB-35, a także jako kocioł dwufunkcyjny FGB-K-28 i FGB-K-35, o zakresie modulacji już od 4,8 kW przy sprawności urządzenia dochodzącej do 110%.

Kompaktowa konstrukcja i cicha praca kotła FGB pozwalają na dowolną aranżację urządzenia w mieszkaniu

Podsumowanie

Kotły kondensacyjne, mimo że są droższe od kotłów konwencjonalnych, dzięki wyższej sprawności zużywają mniej paliwa (niższe koszty eksploatacyjne). Urządzenia opisane powyżej mogą być zasilane gazem ziemnym lub LPG. Kotły kondensacyjne spalające olej opałowy to nadal rzadko spotykane rozwiązanie, choć i w tym segmencie firma Wolf posiada swojego przedstawiciela (olejowy kocioł kondensacyjny Wolf TOB o sprawności do 105%).
Urządzenia kondensacyjne zasilane gazem pozwalają najefektywniej wykorzystać zalety tego paliwa – wysoką wartość energetyczną i możliwość dostarczenia ciepła w sposób sprzyjający środowisku.

Mariusz Frączek
Autor jest dyrektorem technicznym
w firmie Wolf

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas