FacebookGoogle+

Jawar rozpoczyna produkcję w Glinojecku

Systemy Instalacyjne 09/2017Na początku września firma Jawar rozpocznie produkcję w swojej nowej fabryce w Glinojecku. Będą w niej wytwarzane jedyne w Europie ceramiczne systemy kominowe w perlito-betonowej obudowie. W pierwszym etapie działalności zakładu uruchomione zostaną zautomatyzowane linie produkcyjne perlitu ekspandowanego i prefabrykatów oraz zaplecze socjalne.

Zakład będzie w stanie wytworzyć nawet 400 km gotowych systemów kominowych rocznie. Łączny koszt budowy fabryki, jednej z największych inwestycji w gminie Glinojeck, ma wynieść 20 mln zł.
W ramach zakończenia pierwszego etapu budowy powstały: linia ekspandacji perlitu, linia produkcji prefabrykatów perlito-betonowych, magazyny perlitu i prefabrykatów, biurowiec wraz z częścią socjalną oraz niezbędna infrastruktura. Powierzchnia użytkowa wszystkich budynków wynosi około 2 tys. m2, natomiast tereny utwardzonych placów, dróg, składów i parkingów to ponad 5 tys. m2.
– Zakończyliśmy już rozruch linii ekspandacji perlitu. Obecnie prowadzimy rozruch linii produkcji prefabrykatów perlito-betonowych. Uruchomienie linii wraz z przeprowadzeniem niezbędnych testów potrwa do końca sierpnia. Trwają również prace wykończeniowe w biurowcu oraz montaż ogrodzenia. Rozpoczęcie produkcji w zakładzie planujemy na początek września – informuje Paweł Jarzyński, prezes firmy Jawar.

Zautomatyzowany i bezodpadowy proces produkcji

Obydwie linie technologiczne zostały w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu produkcja będzie realizowana sprawnie i bez przestojów pracy. Linie mogą być sterowane poprzez sieć internetową z dowolnego miejsca na świecie. Zostały wyposażone w najnowocześniejsze filtry i instalacje ekologiczne. Cała produkcja będzie działała w sposób bezodpadowy, dzięki czemu będzie przyjazna dla środowiska. Wytwarzane w nowym zakładzie prefabrykaty perlito-betonowe będą na tym etapie dostarczane do obecnego zakładu w Ciechanowie. Tam następnie będą składane w gotowe systemy kominowe i przekazywane do sieci dystrybucji. Po realizacji drugiego etapu kompletne systemy kominowe będą montowane i dystrybuowane już bezpośrednio z fabryki w Glinojecku. Zakład będzie dysponował też nadwyżką perlitu, którą planuje sprzedawać.

Nawet 50 nowych miejsc pracy

Ze względu na zautomatyzowany proces produkcyjny systemów kominowych, w zakładzie zostanie zatrudniona kadra wyspecjalizowanych pracowników.
Otwarcie pierwszego etapu produkcji będzie wymagało zatrudnienia 10 osób. W bieżącym roku zakład będzie pracował tylko na jedną zmianę. Wynika to z konieczności przeprowadzania dalszych testów i wdrożeń na liniach produkcyjnych. Natomiast od przyszłego roku zostanie wprowadzona druga zmiana, co jednocześnie będzie wiązało się z kolejnymi miejscami pracy. Docelowo w pierwszym etapie planujemy zatrudnić 15-20 osób, natomiast w obydwu już 50 – dodaje Paweł Jarzyński.

Właściwości perlitu

Perlit, dzięki niskiej przewodności cieplnej a także odporności na wysokie temperatury jest nowoczesnym materiałem do izolacji kominów. Dodatkowo jest obojętny chemicznie i wykazuje dużą stabilność fizyczną. Pozwala zatem na zmniejszenie ciężaru komina i uzyskanie lepszej izolacyjności systemów. W kominach wentylacyjnych natomiast zapewnia lepszy ciąg. W przyszłości możliwe będzie zastosowanie tego typu pustaków w systemach kominowych odzyskujących ciepło ze spalin.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas