FacebookGoogle+

Specjalne taryfy mogą upowszechnić pompy ciepła

Systemy Instalacyjne 10/2017Jedną z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów (KERM) w związku z występowaniem na znacznym obszarze kraju wysokiego stężenia zanieczyszczenia powietrza, jest wprowadzenie taryf elektrycznych dla urządzeń grzewczych. Zdaniem PORT PC takie działanie może szybko zmienić rynek urządzeń grzewczych w Polsce, znacząco zwiększając w nim udział pomp ciepła.

Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) Paweł Lachman uważa, że specjalna taryfa elektryczna rekomendowana przez KERM może przyczynić się do rozwoju pomp ciepła na polskim rynku. Może to nastąpić w ciągu najbliższych kilku lat.
Decyzja o wprowadzeniu specjalnych taryf dla elektrycznych urządzeń grzewczych w Polsce może spowodować wzrost znaczenia pomp ciepła zarówno w budynkach nowych, jak też termomodernizowanych. Zagadnienie to jest niezwykle istotne z punktu widzenia całej branży grzewczej, dlatego też postanowiliśmy, by był to jeden z wiodących tematów VI Kongresu PORT PC. Podczas tegorocznej konferencji przedstawione zostaną m.in. dokładne analizy aktualnych taryf elektrycznych w Polsce oraz skutki ekonomiczne i wpływ nowej taryfy na rynek branży grzewczej. W trakcie Kongresu postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy pompa ciepła już w niedalekiej przyszłości będzie silną konkurencją dla taniego kotła gazowego, kotła elektrycznego czy kotła węglowego – oznajmia prezes PORT PC.

Pompy ciepła istotne w „pakiecie zimowym”

Zadaniem szefa organizacji, już dzisiaj widać, że pompy ciepła idealnie wpisują się w politykę Unii Europejskiej związaną z tzw. „pakietem zimowym”, który dotyczy m.in. promowania elektryfikacji i dekarbonizacji sektora ogrzewania.
Pompy ciepła to urządzenia, które już dzisiaj są gotowe na dekarbonizację systemów ciepłowniczych. Przy zwiększeniu udziału zielonej energii elektrycznej pośrednia emisja dwutlenku węgla związana z pracą pomp ciepła będzie najniższa spośród wszystkich dostępnych rozwiązań grzewczych. Przy obecnym polskim miksie energetycznym emisja związana z wyprodukowaniem jednej jednostki ciepła z wykorzystaniem pompy ciepła typu powietrze/woda jest o około 10% niższa w porównaniu z typowym kotłem gazowym. W przypadku zastosowania gruntowej pompy ciepła emisja ta zmniejsza się nawet o 30% – dodaje Paweł Lachman.

ŁĄCZNA LICZBA ZAINSTALOWANYCH POMP CIEPŁA DO OGRZEWANIA I DO C.W.U. W POLSCE (w tys.)

O pompach ciepła i fotowoltaice na kongresie

Zagadnieniem związanym z elektryfikacją sektora ogrzewania jest również wprowadzony w Polsce system opustu, który promuje połączenie technologii pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych w nowych budynkach. Podczas jesiennej konferencji PORT PC przedstawiona zostanie również szczegółowa analiza takich rozwiązań wraz z narzędziami w postaci arkuszy kalkulacyjnych – dedykowanych instalatorom i projektantom urządzeń grzewczych.
VI Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła pod hasłem „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości” odbędzie się już 26 października w Warszawie. Rejestracji na to wydarzenie można dokonać poprzez formularz na stronie www.portpc.pl/kongres, na której znajdują się również szczegółowe informacje na temat kongresu.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas