Facebook

Unimot Gaz rozwija infrastrukturę gazową

SI_2014_09Unimot Gaz buduje stację regazyfikacji LNG na Podlasiu a na Mazowszu przejmuje sieć dystrybucji gazu o długości 20 km. Wcześniej spółka nabyła podmiot, który w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim posiada własną infrastrukturę gazową, m.in. stacje regazyfikacji i gazociągi.

Zależna od Unimot Gaz spółka celowa uruchomiła finansowanie (kredyt inwestycyjny i rewolwingowy) projektu zlokalizowanego w jednej z gmin województwa podlaskiego. Finansowanie związane jest z uzyskaniem pozwolenia na budowę stacji regazyfikacji LNG oraz towarzyszącej sieci gazowej wraz z niezbędną infrastrukturą, a także uruchomieniem procesu budowlanego.
Jak informowaliśmy w maju, Unimot Gaz dokonał akwizycji podmiotu zależnego celem dostarczania paliw gazowych do instytucji publicznych, osób prawnych i odbiorców indywidualnych zlokalizowanych w jednej z gmin województwa podlaskiego. W ramach prac przygotowawczych do realizacji przedmiotowej inwestycji, spółka zależna uzyskała niezbędne pozwolenia, w tym pozwolenie na budowę, co umożliwiło uruchomienie finansowania projektu – oznajmia Bogusław Satława, prezes Unimot Gaz.
Zgodnie z harmonogramem, w pierwszym etapie spółka przewiduje uruchomienie stacji regazyfikacji LNG wraz z infrastrukturą oraz podłączenie pierwszych podmiotów: klienta przemysłowego i odbiorcę publicznego. W drugim etapie planowana jest budowa około 6 km sieci gazowej średniego ciśnienia, co umożliwi podłączenie kolejnych klientów, z którymi zostały uprzednio podpisane listy intencyjne. Dzięki temu możliwe będzie zrealizowanie zakładanego wolumenu sprzedaży rzędu minimum 0,8 mln m3. Uruchomienie całości inwestycji jest przewidziane na przełom bieżącego i przyszłego roku.

PRZYCHODY GRUPY UNIMOT GAZ  (w mln zł)

PRZYCHODY GRUPY UNIMOT GAZ (w mln zł)

Nowa infrastruktura w zachodniej Polsce…

Na początku lipca Unimot Gaz nabył sieć dystrybucyjną gazu ziemnego, dzięki czemu będzie dostarczać gaz do klientów zlokalizowanych na terenie dwóch miejscowości: Tuczno (woj. zachodniopomorskie) i Wieleń (woj. wielkopolskie). Przejęty podmiot posiada na powyższych terenach własną infrastrukturę – stacje regazyfikacji LNG wybudowaną w oparciu o zbiorniki kriogeniczne (LNG) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i pomiarową oraz lokalne sieci gazowe wraz z przyłączami. Sieć w Tucznie już funkcjonuje, natomiast w Wieleniu jest w końcowej fazie realizacji. W miarę zapotrzebowania, sieć może być rozbudowywana, a tym samym można będzie podłączać kolejnych odbiorców. Dostawy LNG do instalacji pochodzą z importu z Rosji (z Grupy Gazprom), ale tylko do czasu uruchomienia własnej produkcji LNG na terenie kraju.

… i akwizycja na Mazowszu

Kolejną akwizycją spółki Unimot Gaz w ostatnim czasie było przejęcie gazociągów średniego ciśnienia, należących do nich przyłączy oraz infrastruktury towarzyszącej wraz ze stacją redukcyjną pierwszego stopnia, kotłownią i nawanialnią. Zakupiona sieć gazowa o długości ponad 20 km zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej przez Unimot Gaz instalacji skraplania gazu (LNG) w jednej z gmin województwa mazowieckiego. Obecnie sieć zaopatruje w paliwo gazowe niespełna 100 aktywnych odbiorców, w tym również przemysłowych.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas