FacebookGoogle+

Baza EPREL (European Product Registry for Energy Labelling)

Z dniem 1 stycznia 2019 roku zaczęła funkcjonować Nowa Baza Produktów wraz z określeniem ich efektywności energetycznej (Baza EPREL).

Baza ma obejmować produkty sprzedawane na obszarze państw Unii Europejskiej. Będzie stopniowo zastępować dotychczasową bazę określającą efektywność energetyczną produktów, określoną literowo od A+++ do G, na bazę zawierającą zaktualizowaną skalę energetyczną od A (najbardziej efektywną energetycznie) do G (najmniej efektywną energetycznie).

Obowiązkiem rejestru w EPREL, będą objęte następujące grupy produktowe: klimatyzatory, systemy wentylacyjne, kotły na paliwo stałe i ich zestawy, miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (w tym powietrzne, na paliwo stałe) oraz ogrzewacze pomieszczeń, wielofunkcyjne i ich zestawy (kotły, kogeneracja, pompy ciepła), oświetlenie, odkurzacze, telewizory, chłodziarki i chłodziarkozamrażarki, zmywarki, pralki, pralkosuszarki, suszarki do ubrań, okapy, piekarniki, podgrzewacze wody, zbiorniki na gorącą wodę i zestawy podgrzewaczy z panelami słonecznymi, profesjonalne chłodnie.

Utworzenie Bazy EPREL wynika z Rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej nr 1369/2017 r., stanowiącego ramy dla etykietowania energetycznego i aktualizacji etykiet efektywności energetycznej produktów sprzedawanych w krajach Unii Europejskiej. Dotychczasowa Baza zostanie poszerzona o produkty oświetleniowe na podstawie Energy Labelling Regulation 874/2012 (będącą podstawą dla bazy EPREL 1.0 i New Energy Labelling), przegłosowaną w grudniu 2018 roku, która wejdzie w życie w 2021 roku i będzie podstawą dla bazy EPREL 2.0.
Baza będzie się składać z dwóch części:

  1. części publicznej dostępnej dla wszystkich konsumentów,
  2. części dostępnej tylko dla władz państw członkowskich i przedstawicieli władz Komisji Europejskiej.

Część pierwsza, będąca bazą publiczną, dostępna jest dla konsumentów, którzy mogą tu wyszukać informacje dotyczące poszczególnych produktów, takich jak: podstawowe parametry urządzenia, etykietę i kartę informacyjną produktu (znaną wcześniej jako karta produktowa).

Cześć druga to baza o charakterze zamkniętym, dla nadzoru rynku. Będą tu umieszczone szczegóły dotyczące dokumentacji, które w dużej części zależą od grupy produktów i wymagają rozważenia aktów delegowanych dla danego produktu. Ale akty delegowane, opracowane na podstawie poprzedniej dyrektywy ramowej UE / 2010/30, nie mają żadnego odniesienia do ERPEL, to też nie jest jasne, jakie dane mogłyby być wystarczające, aby wybrana grupa produktów spełniała prawne wymogi rozporządzenia ramowego 2017/1369, w szczególności jego artykuł 12.5.

Informacje jakie mają się znaleźć w bazie danych w części publicznej zawarte są w załączniku nr 1 do Rozporządzenia 2017/1369 Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE.

Każdy dostawca podlegający pod wymogi będzie musiał założyć konto w EPREL na stronie internetowej www.webgate.acceptance.ec.europa.eu/eprel. Nie wymagane są do tego żadne poświadczenia, wystarczy tylko numer VAT (prefix „PL” wraz nr NIP). Kolejny etap to rejestracja modeli. Tu są trzy możliwości:

  • rejestracja ręczna pojedynczego modelu;
  • rejestracja ręczna setek modeli poprzez załadowanie skompresowanego pliku w układzie zdefiniowanym przez EPREL
  • rejestracja m2m, bezpośrednia komunikacja systemów informatycznych. Ta ostatnia opcja będzie dostępna najprawdopodobniej w lutym 2019 r.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas