FacebookGoogle+

Termo2Power rozszerzy działalność o energetykę słoneczną

Termo2Power, działająca w obszarze systemów konwersji ciepła zamierza rozwinąć swoją działalność o energetykę słoneczną w ramach zainicjowanej właśnie strategii „Powiązana dywersyfikacja” w branży energetycznej.

W ramach nowej strategii, oprócz rozwoju systemów konwersji ciepła na energię elektryczną, spółka będzie aktywna w branży fotowoltaicznej (projekty PV powyżej 10 kWe), jak również rozwiązań z zakresu energii termicznej ze źródeł solarnych.

Ze względu na dobre kontakty w Chinach spółka stanie się konkurencyjnym graczem na rynku, co jest ważne w kontekście okresu zwrotu inwestycji – informuje Termo2Power.

Oprócz standardowych produktów, które w opinii spółki mają dać jej relatywnie szybkie przychody, Termo2Power rozpoczął niedawno prace nad hybrydowym rozwiązaniem fotowoltaiczno/termicznym (panel PVT).

Panele fotowoltaiczne mają wydajność około 21 %. Pozostała część energii słonecznej jest tracona w postaci ciepła (tzw. straty cieplne). Ogniwa słoneczne wytwarzają ciepło, a ich sprawność spada znacznie, gdy temperatura przekracza 25°C. Wymiennik ciepła zamontowany z tyłu panelu może z jednej strony posiadać funkcję chłodzenia ogniw, a z drugiej strony zwiększy ogólną absorpcję energii słonecznej na zainstalowany m2 poprzez dostarczenie ciepłej wody. Prototyp rozwiązania PVT zostanie zainstalowany na południu Włoch w kwietniu tego roku – czytamy w komunikacie Termo2Power.

Segmentami rynku dla tych rozwiązań PVT – zdaniem spółki – są głównie kraje Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie temperatura otoczenia jest problemem dla zwykłych paneli PV. Ponadto ciepła woda z panelu PVT może być wykorzystywana do odsalania termicznego (wytwarzania wody pitnej z wody morskiej) w połączeniu z pompami ciepła woda/woda, co z jednej strony podnosi temperaturę procesu odsalania, a z drugiej strony zapewnia chłodzenie ogniw PV. Innym interesującym zastosowaniem dla tego typu rozwiązań jest ogrzewanie wody basenów.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas