FacebookGoogle+

Najnowsze wydanie: KWIECIEŃ / MAJ 2019

 AKTUALNOŚCI 
8 Nowe produkty i rozwiązania techniczne
12 Produkcja wybranych artykułów instalacyjnych: III 2019 roku
13 Giełdowy Indeks Systemów Instalacyjnych: Branża na giełdzie odrabia część ubiegłorocznych strat
14 Ferro liczy na 700 mln zł przychodów w 2023 roku
15 Sunex poprawia wyniki i liczy na dalsze wzrosty
16 Dalkia zapewnia niższe zużycie energii
17 Samouczący się system sterowania kanalizacją
18 Radpol na plusie i z wyższą sprzedażą
18 Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła stację badawczą
19 Immergas zmodernizował przestrzeń szkoleniową
19 Mielec Diesel Gaz pozyskał 820 tys. zł wsparcia
20 CentroClima montuje klimatyzację w metrze
20 Kolejne miasta z systemem Smart Water od Orange
21 100 mln zł na efektywną dystrybucję ciepła i chłodu
21 Ecol-Unicon: nowy operator systemu wod-kan w Tczewie

 WYDARZENIA
22 17. edycja Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja

 TECHNIKA CIEPŁOWNICZA I GRZEWCZA 
24 Wymiana starego kotła gazowego na kondensacyjny
Zastąpienie starego kotła nowoczesnym kondensacyjnym jest korzystne zarówno z ekologicznego, jak i finansowego punktu widzenia. Decydując się na zmianę urządzenia, konieczne będzie jednak wykonanie kilku niezbędnych modyfikacji, aby nowy kocioł pracował prawidłowo i wydajnie.

26 Zasobniki Roth Thermotank Quadroline
Produkcję pierwszych zbiorników magazynujących firmy Roth uruchomiono w 1971 roku i kontynuowana jest ona do dziś. Proces wytwarzania zbiorników oparty jest o metodę bezszwową, polegającą na wytłaczaniu z rozdmuchiwaniem wielocząsteczkowego polietylenu PE-HD. Oferta firmy w głównej mierze bazuje na zbiornikach przeznaczonych do magazynowania wody deszczowej oraz cieczy palnych o temperaturze zapłonu powyżej 55oC, w tym przede wszystkim oleju opałowego i napędowego. Obecnie pionierskim produktem firmy w zakresie zbiorników są tworzywowe zasobniki do instalacji c. w. u. i c. o. o nazwie handlowej Thermotank Quadroline.

 POMPY 
28 Dobór przewodów zasilających do pompy ściekowej
Instalacje elektryczne zasilające i sterujące pracą przepompowni ścieków stanowią bardzo ważną część wyposażenia przepompowni ścieków sanitarnych. Bardzo często ten element jest pomijany w projektach branżowych lub po prostu traktowany, jako gotowy komponent dostawy kompletnej przepompowni ścieków. W artykule zostały przedstawione podstawowe założenia zasilania i sterowania przepompownią ścieków oraz ich realizacja przy wykorzystaniu produktów firmy Helukabel.

31 Pompy TacoFlow firmy Taconova
Producent wyrobów z zakresu inteligentnej techniki budynków – Taconova Group – poszerzył swoją ofertę o nowy segment wysokowydajnych pomp. Równocześnie przeprowadzona została kompleksowa zmiana wizerunku handlowego, co wyraża się m.in. poprzez nowe nazwy produktów, interesujące opakowania, nowoczesną stronę internetową, nowe broszury informacyjne z odświeżoną szatą graficzną, a także oryginalną kampanię marketingową.

32 Odprowadzenie skroplin z kotłów kondensacyjnych i klimatyzatorów
Skropliny powstałe w wyniku pracy kotła kondensacyjnego lub klimatyzatora mogą sprawiać wiele problemów, zwłaszcza jeżeli miejsce montażu urządzenia jest oddalone od pionów kanalizacyjnych. W przypadku braku możliwości odprowadzenia skroplin do istniejącej kanalizacji pozostaje ich odprowadzenie na zewnątrz poza budynek. W takim przypadku może okazać się konieczne zastosowanie specjalnych pompek dedykowanych do tej kategorii urządzeń. Firma SFA posiada w swojej ofercie pompki do skroplin z klimatyzatorów typu split, jak i wysokowydajne pompki do odprowadzania skroplin z urządzeń chłodniczych oraz kondensatu powstałego w wyniku pracy kotłów kondensacyjnych.

36 Pompy do ścieków
W sytuacji, w której usuwanie ścieków i brudnej wody z budynku do kanalizacji nie może być realizowane grawitacyjnie rozwiązaniem staje się wykorzystanie specjalnych pomp. Urządzenia tego typu mogą być stosowane w gospodarstwach hodowlanych, oczyszczalniach ścieków, przemyśle, zakładach komunalnych, budownictwie, rolnictwie, przepompowniach ścieków, systemach kanalizacji ciśnieniowej.

 TECHNIKA SANITARNA 
40 System zabudowy podtynkowej Viega Prevista
Firma Viega, jeden z wiodących dostawców rozwiązań sanitarnych, stworzyła system Prevista, eksponujący techniczne i ekonomiczne zalety techniki podtynkowej. W ścisłej współpracy z instalatorami zaprojektowano innowacyjny system, który dzięki koncepcji modułowej, zawiera znacznie mniej komponentów. Upraszcza to montaż na budowie oraz kwestie logistyki i magazynowania produktów. Linie „Dry”, „Dry Plus” i „Pure”, wchodzące w skład systemu Prevista są przeznaczone do klasycznego montażu przy ścianie, w profilach lub na sprawdzonych szynach systemowych. Umożliwia to kreatywną i funkcjonalną aranżację łazienki. System Viega Prevista będzie dostępny na rynku od maja 2019 roku.

 TECHNIKA WENTYLACYJNA I KLIMATYZACYJNA 
42 Wentylatory do zastosowań specjalnych
Wentylatory w wykonaniach specjalnych przystosowane są do zastosowań w specyficznych, nietypowych warunkach. Dostępne modele różnią się między sobą mocą, typami konstrukcji i przeznaczeniem. W publikacji omówiono wersje przeciwwybuchowe, oddymiające i chemoodporne.

44 Serwis urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych
Regularny serwis urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych to jeden z ważniejszych elementów pozwalających cieszyć się ich bezawaryjną pracą przez długi czas. Jest także niezbędny do utrzymania odpowiednich i bezpiecznych warunków klimatycznych w pomieszczeniach biurowych czy na terenie zakładu produkcyjnego.

 URZĄDZENIA REGULACYJNE I KONTROLNO-POMIAROWE 
46 Przyłącza zimnej wody w budynkach jednorodzinnych
Zasady przyłączenia budynku do wodociągu są określane w decyzji o warunkach zabudowy. Warunki techniczne, czyli miejsce wpięcia przyłącza oraz zakres niezbędnej rozbudowy sieci, określa zakład wodociągowy. Aby uzyskać takie warunki, inwestor musi w zakładzie wodociągowym złożyć wniosek o przyłączenie budynku do sieci wodociągowej wraz z aktualną mapą sytuacyjno-wysokościową oraz wypisem z rejestru gruntów i potwierdzeniem prawa do dysponowania nieruchomością.

 PRZETARGI I INWESTYCJE 
40 Planowane inwestycje
46 Przetargi w branży instalacyjnej

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas