Facebook

Najnowsze wydanie: CZERWIEC / LIPIEC 2019

 AKTUALNOŚCI 
8 Nowe produkty i rozwiązania techniczne
12 Produkcja wybranych artykułów instalacyjnych: IV 2019 roku
13 Giełdowy Indeks Systemów Instalacyjnych: W maju na giełdzie przeważała czerwień
14 PORTPC: w 2018 roku przybyło 31 tys. pomp ciepła
16 Pompy ciepła zasilane OZE istotnym trendem w branży
17 Hewalex pnie się w górę w światowym rankingu
18 Rynek pomp ciepła w Europie wzrósł o 12%
19 Ruszyła kampania „Dom bez rachunków”
20 Sunex zapowiada inwestycje za 14,4 mln zł
20 Zakończyła się V edycja programu Junkers Szkoli
21 Sprzedaż kolektorów w Polsce wzrosła o 279%
21 Vaillant wypracował rekordowe przychody

 WYDARZENIA
22 10. Targi Techniki Gazowniczej Expo-Gas odbyły się w Kielcach

 RURY 
24 Kształtki Megapress S XL firmy Viega
System Megapress firmy Viega umożliwiał do tej pory zaprasowywanie grubościennych rur stalowych o średnicy od 3∕8 do 2″. Dzięki złączkom XL rozwiązanie to nadaje się teraz również do dużych instalacji. W tym celu firma Viega stworzyła Pressgun-Press Booster. Pozwala on błyskawicznie zaprasowywać nowe elementy o średnicach 2½, 3 i 4″.

 TECHNIKA WENTYLACYJNA I KLIMATYZACYJNA 
25 Zawór utrzymania energii ERV firmy Geberit
W budynkach mieszkalnych może dochodzić do utraty energii przez otwory wentylacyjne, znajdujące się w pionie kanalizacyjnym. Opracowany przez Geberit zawór utrzymania energii (ERV) znacznie taką stratę zmniejsza. Po nałożeniu go na przewód wentylacyjny zatrzymuje on energię w przewodzie, nie ograniczając przy tym funkcjonalności przewodów wentylacyjnych.

 TECHNIKA CIEPŁOWNICZA I GRZEWCZA 
26 Koszty eksploatacji pompy ciepła
Pompy ciepła dostarczają energię do ogrzania domu oraz wody taniej niż inne źródła energii. Żeby jednak były oszczędne w eksploatacji wymagane jest spełnienie kilku warunków.

28 Mieszkaniowe węzły cieplne firmy Taconova
Zapotrzebowanie na kompleksowe i komfortowe rozwiązania w technice budynków jest obecnie większe niż kiedykolwiek wcześniej. Gotowe do podłączenia mieszkaniowe węzły cieplne Taconova dobrze wpisują się w ten trend. Produkty te dostarczają wodę użytkową podgrzaną z dokładnością do jednego stopnia, jednocześnie rozprowadzając wodę grzewczą odpowiednio do potrzeb danego systemu.

30 Optymalny dobór powietrznej pompy ciepła
Podejmując temat dopasowania powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu, w pierwszej kolejności należy mieć na uwadze fakt, że jej działanie uzależnione jest od warunków zewnętrznych. Co należy wziąć pod uwagę?

31 Pompy ciepła Logatherm WLW196i IR marki Buderus
Nowa wielofunkcyjna pompa ciepła Logatherm WLW196i IR marki Buderus to odpowiednie rozwiązanie do ogrzewania i chłodzenia domów jednorodzinnych i niewielkich budynków wielorodzinnych, a także budowy nowych i rozbudowy istniejących systemów grzewczych.

32 Pompy ciepła
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze o bardzo wysokiej efektywności energetycznej, przyjazne środowisku naturalnemu, bezpieczne w użytkowaniu. Pozyskując energię cieplną z otoczenia – gruntu, powietrza, wody – należą do ekologicznych źródeł ciepła. Mogą być wykorzystywane do ogrzewania budynków, podgrzewania wody użytkowej, basenowej. W odpowiednich warunkach pompa ciepła może także chłodzić wnętrze pomieszczeń.

36 Renowacja systemu kominowego
Jednym z istotnych elementów instalacji grzewczej w każdym domu jest system kominowy. Wraz z upływem czasu ulega on naturalnej degradacji i wymaga wymiany lub renowacji. Konieczność taka może również zachodzić w przypadku zmiany technologii grzewczej stawiającej wyższe wymagania względem komina.

38 Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne to urządzenia przeznaczone do konwersji energii promieniowania słonecznego na energię nośnika ciepła. W ofercie rynkowej największą grupę stanowią kolektory płaskie występujące w wersji cieczowej, gazowej, dwufazowej. Dostępne są także kolektory płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające oraz specjalne.

 OPROGRAMOWANIE 
41 System Imperius: zarządzanie instalacjami HVAC oraz OZE
Promar, polska firma specjalizująca się w optymalizacji zużycia energii i mediów, opracowała narzędzie do zdalnego zarządzania i monitorowania instalacji HVAC oraz OZE – system Imperius. Pod koniec 2018 roku przedsiębiorstwo podłączyło do niego 66 węzłów cieplnych, dwa lokalne źródła ciepła oraz trzy hydrofornie pracujące na potrzeby ujęć wody pitnej dla miejscowości Barcin i Piechcin w woj. kujawsko-pomorskim.

 PRZETARGI I INWESTYCJE 
42 Planowane inwestycje
44 Przetargi w branży instalacyjnej

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas