Facebook

Pomporozdrabniacze SFA ze stelażem podtynkowym

SI_2014_07-08SFA to francuski producent pomporozdrabniaczy i pomp do ścieków szarych i czarnych. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania do aplikacji domowych i komercyjnych. Artykuł przedstawia część oferty – pomporozdrabniacze zintegrowane ze stelażami podtynkowymi oraz ceramiczne miski WC z wbudowanym pomporozdrabniaczem do montażu na stelażach podtynkowych. W Polsce koncern SFA od 10 lat reprezentuje firma SFA Poland.

Pomporozdrabniacz jest urządzeniem elektrycznym zasilanym napięciem 230 V, zaopatrzonym w pompę wraz z nożem tnącym. Służy do rozdrabniania i przetłaczania ścieków fekalnych, papieru toaletowego i odpadków organicznych. Wewnątrz znajduje się system elektroniczny sterujący pracą pompy oraz systemem załączania i wyłączania urządzenia. Pomporozdrabniacz po rozdrobnieniu ścieków może przetłoczyć je zarówno w pionie jak i poziomie. Parametry te są uzależnione od rodzaju urządzenia oraz od wysokości i odległości tłoczenia w poziomie.

Rys. 1. Saniwall Pro – specjalny kompletny stelaż podtynkowy z wbudowanym w dolnej części pomporozdrabniaczem

Rys. 1. Saniwall Pro – specjalny kompletny stelaż podtynkowy z wbudowanym w dolnej części pomporozdrabniaczem

Rys. 2. Saniwall Pro – zależność odległości i wysokości tłoczenia ścieków

Rys. 2. Saniwall Pro – zależność odległości i wysokości tłoczenia ścieków

Zastosowanie

Pomporozdrabniacze pozwalają na przetłaczanie ścieków do oddalonych pionów kanalizacyjnych lub gdy kanalizacja znajduje się powyżej przyboru łazienkowego i odprowadzenie grawitacyjne ścieków jest niemożliwe. Dzięki tym urządzeniom w prosty sposób, niewymagający kosztownych i pracochłonnych nakładów remontowych, można adaptować dowolne pomieszczenie pod nową łazienkę, pralnię, kuchnię czy WC. Niewykorzystane pomieszczenie pod schodami można np. zamienić na dodatkową toaletę, a pomieszczenia piwniczne na domowe Spa czy pralnię. Tego typu rozwiązania podnoszą funkcjonalność domów czy mieszkań i podnoszą komfort ich eksploatacji.

Rys. 3. Saniwall Pro – wydajności urządzenia w zależności od wysokości podnoszenia ścieków

Rys. 3. Saniwall Pro – wydajności urządzenia w zależności od wysokości podnoszenia ścieków

Saniwall Pro

Saniwall Pro (rys. 1) to specjalny kompletny stelaż podtynkowy z wbudowanym w dolnej części pomporozdrabniaczem o mocy 400 W. Pozwala on na rozdrobnienie i przepompowanie ścieków na wysokość 5 m i 100 m w poziomie. Oba te parametry są ze sobą ściśle związane, tzn. im wyżej pompuje się ścieki, tym odległość przetłaczania ścieków w poziomie jest mniejsza. Parametry te podawane są na odpowiednim, załączonym schemacie (rys. 2). W trakcie doboru urządzenia oraz prowadzenia instalacji należy pamiętać, że każde kolanko 90o zmniejsza wysokość podnoszenia ścieków o 0,5 m. Zalecane jest więc stosowanie dwóch kolan 45o. Ścieki pompowane są cienką rurką o średnicach DN 22, 28, 32 mm. Przewody tłoczne powinny być wykonane w technice klejonej lub zgrzewanej, gdyż ścieki podawane są pod ciśnieniem. Wydajność urządzenia jest zależna od wysokości podnoszenia ścieków, opisuje to schemat na rys. 3. Na podstawie tego wykresu w łatwy sposób można określić, jaka będzie wydajność przy odpowiedniej wysokości podnoszenia ścieków. Jest to istotne na etapie projektowania instalacji. Saniwall Pro spełnia wymagania normy PN-EN 12050-3 dotyczącej przepompowywania ścieków zawierających fekalia. Parametry techniczne urządzenia są opisane w tabeli 1.
Tab_1_sfa
Konstrukcja pozwala na zamontowanie dowolnej pod względem, kształtu, koloru czy producenta, dostępnej na rynku miski WC (zunifikowany rozstaw mocowań). Zestaw umożliwia dodatkowe podłączenie umywalki, bidetu bądź prysznica – czyli zbudowanie kompletnej (czasem dodatkowej) łazienki w miejscu na nią wcześniej nieprzeznaczonym. Saniwall Pro wyposażony jest w spłuczkę i podwójny chromowany przycisk do spłukiwania (6/3 l tryb Eco). Solidna stalowa konstrukcja stelaża zintegrowana z pomporozdrabniaczem pozwala na zyskanie dodatkowej przestrzeni. Co istotne, nie ma potrzeby wykonywania rewizji obok stelaża. Ruchoma dolna część (rewizja) ułatwia dostęp do urządzenia w przypadku konserwacji.

Rys. 4. Sanipack Plus – pomporozdrabniacz przystosowany do współpracy ze wszystkimi stelażami podtynkowymi dostępnymi na rynku

Rys. 4. Sanipack Plus – pomporozdrabniacz przystosowany do współpracy ze wszystkimi stelażami podtynkowymi dostępnymi na rynku

Sanipack Plus

Sanipack Plus jest alternatywą dla urządzenia Saniwall Pro. Jest to specjalny pomporozdrabniacz przystosowany do współpracy ze wszystkimi stelażami podtynkowymi dostępnymi na rynku (rys. 4). Zaopatrzonym jest w silnik o mocy 400 W pozwalający na pompowanie ścieków na 5 m w górę lub 100 m w poziomie. Podobnie jak we wcześniejszym urządzeniu, oba parametry są ze sobą ściśle związane (rys. 5). Ścieki pompowane są cienką rurką o średnicach DN 22, 28, 32 mm. Przewody tłoczne powinny być wykonane w technice klejonej lub zgrzewanej, gdyż ścieki podawane są pod ciśnieniem.

Rys. 5. Sanipack Plus – odległość przetłaczania i wydajność urządzenia w zależności od wysokości tłoczenia ścieków

Rys. 5. Sanipack Plus – odległość przetłaczania i wydajność urządzenia w zależności od wysokości tłoczenia ścieków

Sanipack jest montowany obok stelaża podtynkowego, w pewnej odległości od niego. Pozwala na podłączenie wszystkich przyborów łazienkowych, jak WC, bidet, prysznic, umywalka czy brodzik. Zaletą urządzenia są małe rozmiary. Przy instalacji należy pamiętać aby pozostawić rewizję serwisową o wymiarach 60 x 60 cm. Rewizje takie także są dostępne w ofercie SFA. Uwzględnienie rewizji jest konieczne, gdyż w przypadku konserwacji musi być możliwy dostęp do urządzenia. Sanipack Plus spełnia wymogi normy PN-EN 12050-3 dotyczącej przepompowywania ścieków zawierających fekalia. Parametry techniczne urządzenia przedstawia tab. 2.
Tab_2_sfa

Rys. 6. Sanicompact Star – podwieszana miska ustępowa z pomporozdrabniaczem

Rys. 6. Sanicompact Star – podwieszana miska ustępowa z pomporozdrabniaczem

Rys. 7. Sanicompact Comfort Silence – podwieszana miska ustępowa z pomporozdrabniaczem

Rys. 7. Sanicompact Comfort Silence – podwieszana miska ustępowa z pomporozdrabniaczem

Sanicompact Star i Sanicompact Comfort Silence (z własnym stelażem)

Sanicompact Star (rys. 6) i Sanicompact Comfort Silence (rys. 7) to dwa ekskluzywne modele podwieszanych misek ustępowych. Oba dostarczane są wraz ze stelażem podtynkowym do montażu. Całość tworzy jednorodną, estetyczną formę, trudną do odróżnienia od zwykłej miski WC dostępnej na rynku. Urządzenia zaopatrzone są w silniki o mocy 500 W i podwójny przycisk do spłukiwania. Przetłaczają ścieki na 3 m w górę i 30 m w poziomie. Parametry te uzależnione są od wysokości tłoczenia ścieków. Wydajność oraz wysokości podnoszenia ścieków opisuje rys. 8.

Rys. 8. Wydajność oraz wysokości podnoszenia ścieków urządzeń Sanicompact Star i Sanicompact Comfort Silence

Rys. 8. Wydajność oraz wysokości podnoszenia ścieków urządzeń Sanicompact Star i Sanicompact Comfort Silence

Aby uruchomić pomporozdrabniacz, wystarczy doprowadzić zasilanie 230 V oraz wodę standardowym przyłączem 3/4”, takim jak w przypadku pralki. Rozdrobnione ścieki przetłaczane są cienką rurką o średnicy 32 mm, którą można łatwo ukryć. Sanicompact Star umożliwia podłączenie dodatkowego przyboru łazienkowego w postaci umywalki. Urządzenia spełniają wymagania normy PN-EN 12050-3 dotyczącej przepompowywania ścieków zawierających fekalia. Parametry techniczne urządzeń przedstawia tabela 3.
Tab_3_sfa
Działanie
Zaletą obu rozwiązań jest brak zbiornika na wodę do spłukiwania. Całością steruje system elektroniczny i elektrozawór uruchamiany przez przycisk znajdujący się na kompakcie. Tego typu urządzenia pracują w trzech cyklach. Po naciśnięciu przycisku następuje napełnianie muszli wodą, dalej uruchamiana jest pompa zaopatrzona w noże tnące, rozdrabniająca i wypompowująca ścieki. Ostatnim etapem jest ponowne napełnienie muszli wodą do stanu pierwotnego w celu zasysfonowania. Urządzenia mają możliwość programowania czasu napełniania wodą w zależności od ciśnienia w instalacji lub preferencji użytkownika. Wykonuje się to poprzez naciśnięcie przycisków w określonej sekwencji. Sanicompact Comfort pracuje w systemie Eco, tzn. zużywa małe ilości wody w czasie spłukiwania 1,8 l / 3 l. Jest to ważne dla osób ceniących rozwiązania ekologiczne, ale również dbających o niskie koszty eksploatacji.
Model Comfort wykonany jest w technologii Silence, podobnie jak niektóre modele przystawkowe. Oznacza to, że głośność pracy urządzenia została obniżona o 10 dB.
ramka_sfa
Podsumowanie

Wszystkie opisane urządzenia charakteryzują się oryginalnymi i nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi, cichą i bezawaryjną pracą. Sam sposób montażu i adaptacji pomieszczenia jest bardzo prosty i nie wymaga kosztownych i wymagających prac remontowych. Wśród najważniejszych korzyści oferowanych przez pomporozdrabniacze ze stelażem należy wymienić.
• możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni niezależnie od pionów kanalizacyjnych, bez kosztownych i skomplikowanych prac remontowych,
• możliwość alternatywnego stosowania wobec urządzeń przystawkowych,
• szeroką gamę produktową – możliwość dobrania urządzenia odpowiedniego dla danej instalacji,
• możliwość zastosowania dowolnej miski ustępowej czy systemu podtynkowego,
• możliwość zamontowania urządzenia w sposób niewidoczny i niezakłócający aranżacji pomieszczenia,
• zwiększenie funkcjonalności domu czy mieszkania.

Przemysław Kapczuk
Autor jest
dyrektorem handlowym
firmy SFA Poland

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas