Facebook

Ekologiczne pompy ciepła marki Wolf

SI_06_2015Firma Wolf wprowadza na rynek wysokoefektywne pompy ciepła: solankowo-wodne BWS-1 oraz powietrzno-wodne BWL-1. Urządzenia zaprojektowano jako wydajne, energooszczędne i przyjazne dla środowiska źródła ciepła do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. Dzięki wysokiej temperaturze zasilania i zróżnicowanej gamie mocy, modele mogą znaleźć zastosowanie we wszystkich rodzajach obiektów mieszkalnych.

Solankowo-wodne i powietrzno-wodne pompy ciepła marki Wolf są w stanie czerpać energię z naturalnych zasobów w otoczeniu i przekształcać ją w taki sposób, aby służyła do ogrzewania mieszkań oraz wody użytkowej. Urządzenia są całkowicie bezpieczne, nie wydzielają zapachów, nie wpływają negatywnie na środowisko. Kolejną korzyścią jest brak konieczności składowania opału. Z uwagi na fakt, że pompy ciepła nie spalają gazu, oleju czy też drewna, nie emitują również dwutlenku węgla. Modele mogą znaleźć zastosowanie we wszystkich obiektach mieszkalnych, ze szczególnym uwzględnieniem budynków nowych i niedawno poddanych termomodernizacji.

Firma Wolf wprowadza na rynek wysokoefektywne pompy ciepła: solankowo-wodne BWS-1 oraz powietrzno-wodne BWL-1

Firma Wolf wprowadza na rynek wysokoefektywne pompy ciepła: solankowo-wodne BWS-1 oraz powietrzno-wodne BWL-1

Właściwości

Cechy urządzeń – takie jak działanie w sposób przyjazny dla środowiska, energooszczędność oraz efektywność – to zarówno efekt troski ich producenta o aspekty ekologiczne, jak i odpowiedź na wymogi unijnych dyrektyw oraz polskiego prawa budowlanego (szczególnie w kontekście certyfikatu efektywności energetycznej budynków). Ale, co istotne, właściwości pomp przekładają się również w realny sposób na domowy budżet i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Podstawą oceny efektywności prezentowanych modeli jest współczynnik wydajności cieplnej COP. Opisuje on proporcję pomiędzy wyprowadzoną z urządzenia energią cieplną, a doprowadzoną energią elektryczną w określonych warunkach zewnętrznych (warunki pomiaru według wymagań normy europejskiej EN 14511 lub EN 255). W przypadku solankowo-wodnych pomp ciepła BWS-1 współczynnik ten wynosi do 5, natomiast w pompach powietrzno-wodnych BWL-1 – do 4, co jest wynikiem świadczącym o dużych możliwościach urządzeń. W obu rodzajach pomp temperatura na zasilaniu obiegu grzewczego osiąga wartość do 63oC, a to zapewnia wysoki komfort termiczny w pomieszczeniach domowych. Pompa ciepła BWS-1 pozwala na pokrycie całego zapotrzebowania na energię grzewczą budynku, bez konieczności stosowania innego źródła ciepła. Jeżeli chodzi o pompę BWL-1, to standardowo została ona wyposażona w układ dodatkowego ogrzewania elektrycznego, regulowany elektronicznie w zakresie 1-6 kW.

Powietrzno-wodna pompa ciepła Wolf BWL-1

Powietrzno-wodna pompa ciepła Wolf BWL-1

Dobór urządzeń

Pompy ciepła firmy Wolf nadają się do zastosowania niemal w każdym obiekcie budowlanym. Aby właściwie dobrać urządzenie, konieczna jest jednak staranna analiza zapotrzebowania budynku na energię i ciepłą wodę, a także ocena właściwości samego obiektu oraz przylegającego do niego terenu. Jako że powietrzno-wodne oraz solankowo-wodne pompy ciepła firmy Wolf są oferowane w jedenastu wariantach o zakresach mocy od 6 do 16 kW, to wybór najbardziej efektywnego rozwiązania nie powinien nastręczać problemu. Istotniejszą kwestią, uzależnioną m.in. od wielkości i lokalizacji budynku, jest wybór rodzaju urządzenia. Solankowo-wodne pompy ciepła BWS-1 wykorzystują ciepło pochodzące z gruntu, przy pomocy poziomych kolektorów gruntowych lub przy użyciu pionowych sond gruntowych umieszczonych w odwiertach – zatem ich montaż wymaga wcześniejszych prac głębinowych na terenie posesji. Powietrzno-wodne pompy ciepła BWL-1 mogą być natomiast instalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W ich przypadku nie ma konieczności wiercenia głębokich otworów w gruncie na sondę lub układania w ziemi gruntowych kolektorów poziomych.

Przykład instalacji z wykorzystaniem pompy powietrze-woda BWL-1

Przykład instalacji z wykorzystaniem pompy powietrze-woda BWL-1

Elementy konstrukcji

Nowe pompy ciepła firmy Wolf charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, niskim poziomem emisji dźwięków oraz łatwym montażem i przyjazną obsługą. Cicha praca jest szczególnie istotna w przypadku pomp powietrzno-wodnych, ponieważ tego typu urządzenia zwykle kojarzą się z dużym hałasem. W urządzeniu BWL-1 firmy Wolf zastosowano sprężarkę czynnika chłodniczego posiadającą podwójne odprzężenie drgań oraz sterowane bezstopniowo wentylatory powietrza, zatem praca jednostki jest niemal niesłyszalna. Natężenie dźwięku mierzone w odległości 10 m od urządzenia wynosi mniej niż 27 dB (A), a samo uruchomienie pompy (dzięki regulowanemu elektronicznie systemowi miękkiego startu) również jest bardzo ciche.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Wolf

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas