Facebook

Mostostal W-wa opracowuje baterię cieplną dla OZE

SI_05_2016Międzynarodowe konsorcjum z udziałem Mostostalu Warszawa pracuje nad wydajną baterią termochemiczną, która pozwala na magazynowanie ciepła z OZE i wykorzystanie go w późniejszym okresie, np. zimą. Na początku kwietnia w Warszawie odbyło się spotkanie partnerów projektu badawczego MERITS, podczas którego zaprezentowano założenia, cele i dotychczasowe efekty wspólnej pracy.

MERITS (More Effective Use of Renewables Including Compact Seasonal Thermal Energy Storage, czyli – Poprawa efektywności wykorzystania OZE z zastosowaniem sezonowych magazynów ciepła) to projekt badawczo-rozwojowy z zakresu poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa mieszkalnego przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków UE.
W ramach projektu Mostostal Warszawa jako przedstawiciel przemysłu współpracuje z jednostkami badawczymi i uniwersytetami z Niemiec, Belgii, Holandii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Realizacja projektu obejmuje zaproponowanie nowych rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych. Mostostal Warszawa współuczestniczył w wybudowaniu prototypowego obiektu demonstracyjnego symulującego budynek mieszkalny i w testowaniu opracowanych rozwiązań. Przeniesienie układu ze skali laboratoryjnej do rzeczywistych warunków jest pierwszą tego typu próbą w skali świata i ma na celu weryfikację założeń technologii. Projekt przewiduje też opracowanie modeli i strategii biznesowych mających na celu jego późniejsze wdrożenie – oznajmia Andrzej Goławski, prezes Mostostalu Warszawa.

Technologia baterii termochemicznej

Zagadnienia badawcze projektu skupiają się przede wszystkim na opracowaniu technologii magazynowania energii cieplnej pochodzącej np. z promieniowania słonecznego. Technologia ta wykorzystuje reakcje chemiczne zachodzące między hydratami soli a wodą, co pozwala na magazynowanie takiej samej ilości energii, która mieści się w 1 m3 wody, ale w kilkukrotnie mniejszej jednostce objętości. Metoda ta jednocześnie likwiduje całkowicie problem strat energii w miarę upływu czasu. Skumulowana w bateriach termochemicznych energia może być wykorzystywana m.in. na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Główną korzyścią jest możliwość wykorzystania energii pozyskanej latem w okresie zimowym. W przypadku zastosowania metody konwencjonalnej, a więc magazynowania w wodzie, byłoby to niewykonalne. Technologie magazynowania energii służą przede wszystkim lepszemu wykorzystaniu OZE, zwłaszcza w warunkach klimatycznych zbliżonych do Polski.

Warsztaty partnerów MERTIS

Od 4 do 6 kwietnia w Warszawie partnerzy projektu MERITS spotkali się na cyklicznych warsztatach dotyczących termochemicznego magazynowania energii. W trakcie spotkania zostały omówione założenia naukowe opracowanej technologii oraz zaprezentowano instalację demonstracyjną. Rok temu Mostostal Warszawa przetransportował gotowy prototyp do Hiszpanii, gdzie urządzenie z powodzeniem przeszło testy w okresie letnim. W październiku obiekt trafił z powrotem do Polski. Dział Badań i Rozwoju przeprowadzał obserwacje i badania na wszystkich podzespołach instalacji w warunkach zimowych.
Prototyp to metalowy kontener, posiadający specjalne wyposażenie, które pozwala na bardzo wydajne magazynowanie energii cieplnej z wykorzystaniem działania baterii termochemicznych. W środku przestrzeń została podzielona na trzy części: procesową, w której przeprowadzane są procesy ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania c. w. u., przedział z układem sterująco-zasilającym oraz część symulującą mały domek niskoenergetyczny. Na dachu obiektu umieszczone zostały cztery kolektory słoneczne.
System zapewnia bardzo niskie straty energii podczas całego procesu. Dzięki temu moż­liwe jest ogrzewanie domu energią słoneczną przez cały rok, niezależnie od pogody. Obecnie trwają bardzo szczegółowe badania nad wydajnością tej technologii – oznajmia Bartosz Starosielec z Działu Badań i Rozwoju w Mostostalu Warszawa.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas