Facebook

Klimatyzator jako jedyne źródło ogrzewania – rozwiązania Daikin

si_09_2016Ogrzewanie jest kluczową kwestią w zakresie eksploatacji domu lub mieszkania. Aktualnie bardzo rozwinięta technologia dostarcza szeroki wachlarz rozwiązań, z których najbardziej popularne to podłączenie do sieci miejskiej, zastosowanie kotłów na paliwa stałe czy płynne lub, uznawane za bardzo kosztowne, ogrzewanie elektryczne. Efektywną, choć mniej popularną alternatywą jest wykorzystanie – jako jedynego źródła ciepła i chłodu – systemu klimatyzacyjnego.

Nie we wszystkich lokalizacjach możliwe jest korzystanie z ciepłej wody sieciowej, wielokrotnie zdarza się również, że w domu / mieszkaniu nie ma odpowiednich warunków do zastosowania kotła, np. z powodu braku miejsca. Wówczas jedynym źródłem, z którego można skorzystać, jest energia elektryczna. Tradycyjne ogrzewanie elektryczne (piece akumulacyjne, konwektory elektryczne, ogrzewanie podłogowe) bywa bardzo kosztowne w eksploatacji. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że źródłem ciepła o dużej efektywności może być system klimatyzacyjny, działający w oparciu o zasadę pompy ciepła.

Systemy klimatyzacyjne mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domach i mieszkaniach

Systemy klimatyzacyjne mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domach i mieszkaniach

Jednostka wewnętrzna Daikin FTXG-LW

Jednostka wewnętrzna Daikin FTXG-LW

Technologia inwerterowa

W przypadku ogrzewania poprzez piece olejowe czy akumulacyjne, energia wykorzystywana jest w stosunku 1:1, co oznacza, że z 1 kW energii pobranej wytwarzany jest 1 kW energii cieplnej, a co za tym idzie, ten sposób utrzymywania komfortowej temperatury w pomieszczeniu może być dość kosztowny. Zupełnie inaczej jest w przypadku systemów typu pompa ciepła powietrze – powietrze, czyli konstrukcjach popularnie zwanych klimatyzatorami.
Jedynym warunkiem, aby zastosować klimatyzator jako urządzenie przeznaczone do ogrzewania, jest wybór jednostki z inwerterem. Tego typu modele posiadają sprężarkę o zmiennej, płynnej wydajności. Inwerter dopasowuje zużycie energii do bieżących potrzeb, a to z kolei zapewnia oszczędność prądu oraz pieniędzy. Tego rodzaju pompa ciepła jest w stanie wytworzyć z 1 kW energii elektrycznej nawet do 4 kW ciepła. Zapewnia to znaczne obniżenie kosztów w stosunku do tradycyjnych metod ogrzewania.
Inwerter to również technologia skutecznie wypierająca system on/off, czyli „włącz-wyłącz”, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie skoków napięcia. Urzą­dze­nia ze zmienną wydajnością oraz płynną pracą pobierają znacznie mniej prądu, jak również są bardziej wydajne. Wraz z płynną pracą uzyskano kolejną ważną cechę klimatyzatora: urządzenia z inwerterem są dużo cichsze czyli mają znacznie niższy poziom ciśnienia akustycznego. Sprawia to, że nawet w nocy dźwięk pracującego klimatyzatora nie zakłóca snu.

Jednostka wewnętrzna Daikin FTXLS25-35

Jednostka wewnętrzna Daikin FTXLS25-35

Kontrola temperatury latem i zimą

Dzięki wykorzystaniu klimatyzatorów możliwe jest łatwe zachowanie odpowiedniego klimatu w domu, co oznacza przede wszystkim możliwość kontroli temperatury w każdym pomieszczeniu. Klimatyzacja z funkcją grzania latem dostarcza chłód a zimą ciepło.
Latem, gdy temperatury na zewnątrz są wysokie, jednostka wewnętrzna chłodzi, a zewnętrzna – oddaje ciepło. Większość klimatyzatorów typu split jest pompą ciepła, której działanie można odwrócić, co oznacza, że ten sam system zimą po przełączeniu w tryb ogrzewania dostarcza ciepło, czyli: jednostka wewnętrzna zaczyna grzać, a zewnętrzna – chłodzić.
Standardowe klimatyzatory mają możliwość ogrzewania z gwarantowaną pracą do temperatury -15oC na zewnątrz. Urzą­dze­nia firmy Daikin, jak np. pompy ciepła Daikin Cold Region, dostarczają w sposób efektywny wymagane ilości ciepła nawet do temperatury -25oC. Model Daikin Cold Region bardzo dobrze nadaje się do ogrzewania pomieszczeń lub domu podczas niskich temperatur na zewnątrz.

FVXG-K firmy Daikin – podłogowa jednostka klimatyzacyjna mogąca także efektywnie ogrzewać pomieszczenia

FVXG-K firmy Daikin – podłogowa jednostka klimatyzacyjna mogąca także efektywnie ogrzewać pomieszczenia

Zastosowania

Klimatyzatory jako jedyne źródło ogrzewania sprawdzają się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnych źródeł ciepła, czyli np. w domkach letniskowych, mieszkaniach w starym budownictwie, pawilonach handlowych i innych tego typu. Jednocześnie coraz większa liczba inwestorów przekonuje się do stosowania tego rodzaju ogrzewania w mieszkaniach czy domach, gdyż jest rozwiązanie wygodne, pozwalające utrzymać komfortowe warunki zarówno podczas surowej zimy jak i gorącego lata, a wraz z rozwojem technologicznym – także coraz bardziej efektywne i ekonomiczne.
Atutem tego sposobu ogrzewania jest tak­że szybkość nagrzewania pomieszczeń. Strumień ciepłego powietrza nawiewany jest do pokoju już po kilkunastu sekundach od włączenia urządzenia. Dostarczane powietrze oprócz tego, że jest ogrzewane lub schłodzone, przechodzi również przez system filtracyjny, dzięki czemu jest oczyszczane z kurzu, roztoczy i alergenów.
Bogaty wybór jednostek wewnętrznych umożliwia adaptację w każdym wnętrzu, a sposób ogrzewania pozwala dostosować temperaturę do własnych potrzeb. Obecnie stosowane jednostki zewnętrzne gwarantują optymalne odszranianie, bez ryzyka oblodzenia. Cały system jest łatwy w montażu oraz obsłudze.

Opracowano na podstawie
materiałów firmy Daikin

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas