Facebook

Siemens ograniczy zużycie ciepła w szkołach w Bytomiu

SI_2014_07-08Siemens w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przeprowadzi projekt termomodernizacyjny w 17 obiektach oświatowych Bytomia i przez 15 lat będzie zarządzał energią w tych budynkach. Inwestycja ma zapewnić ograniczenie zużycia ciepła o blisko połowę a prądu o jedną piątą. Umowa o wartości 50 mln zł ma w 83% zostać spłacona z uzyskanych oszczędności.

Koszty związane ze zużyciem energii w budynkach użyteczności publicznej stanowią znaczący udział w budżecie samorządów i poszczególnych zarządzanych przez nie placówek. Z uwagi na ograniczone środki finansowe, a z drugiej strony rosnące potrzeby po stronie wydatków, coraz częściej samorządy szukają oszczędności. Jedną z możliwości ich uzyskania jest wdrożenie systemów długoterminowo optymalizujących zużycie energii.

Inwestycja w bytomskich szkołach

Na realizację takiego projektu zdecydowało się właśnie Miasto Bytom. Inwestycja będzie prowadzona w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) zawiązanego między Urzędem Miasta Bytom i firmą Siemens. Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie przez spółkę energetycznej modernizacji budynków edukacyjno-oświatowych wraz ze świadczeniem wieloletniej usługi zarządzania energią. Na zarządzanie zużyciem pozwoli zintegrowany system nadzoru i kontroli, zapewniający monitoring energii oraz mediów technicznych. Umowa uwzględnia optymalizację parametrów pracy systemu energetycznego oraz eksploatację instalacji pobierających energię i media techniczne. Siemens zagwarantował obniżenie w 17 budynkach oświatowych zużycia energii cieplnej o 48% a energii elektrycznej o 20%. Kluczowym rozwiązaniem umożliwiającym uzyskanie tak wysokich oszczędności ciepła jest zastosowanie w szkołach systemów sterowania temperaturą w pomieszczeniach.

System monitorowania i zarządzania energią

Istotą projektu jest przede wszystkim budowa zdalnego systemu monitorowania i zarządzania energią, podłączonego do Centrum Zarządzania Energią Siemensa. Centrum zarządzania znajduje się w Warszawie, a odpowiednie służby miejskie Bytomia będą miały do niego zdalny dostęp. Obiekty oświatowe zostaną zmodernizowane w okresie niewiele ponad roku. Tak sprawna realizacja etapu modernizacji to dla miasta niższe koszty nadzoru, mniejsze kłopoty organizacyjne i przede wszystkim niż-sze koszty zużycia energii dla wszystkich budynków objętych projektem już w pierwszym okresie funkcjonowania projektu. Umowa o wartości około 50 mln zł, obejmująca koszty inwestycji, finansowania i m.in. zarządzania energią, została zawarta na 15 lat. Działania na rzecz energooszczędności wynikające z projektu zostaną w 83% spłacone z gwarantowanych przez Siemensa oszczędności.

STRUKTURA PRZYCHODÓW SIEMENSA NA ŚWIECIE W 2013 ROKU

STRUKTURA PRZYCHODÓW SIEMENSA NA ŚWIECIE W 2013 ROKU

Inne projekty Siemensa na Śląsku

Projekt w Bytomiu nie jest pierwszym realizowanym tego typu przedsięwzięciem przez Siemensa w ramach PPP na terenie województwa śląskiego. W 2010 r. podpisana została umowa obejmująca obiekty oświatowe zlokalizowane w Radzionkowie. Początkowe założenia kontraktowe na poziomie około 54% oszczędności zużycia energii zostały przekroczone. Po pierwszym roku funkcjonowania projektu miasto zaoszczędziło 55% zużycia energii cieplnej. Kolejne lata przyniosły oszczędności na poziomie 57% i 58%. W ten sam sposób oszczędza energię także Sosnowiec, gdzie Siemens do centralnego systemu zarządzania energią w 2013 r. podłączył 86 obiektów oświatowych. Tu także po pierwszym sezonie grzewczym osiągnięto zakładane w projekcie oszczędności zużycia.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas