Facebook

Systemy Panasonic VRF w nowym sklepie IKEA

Firma Panasonic dostarczyła rozwiązanie grzewczo-chłodzące do nowopowstałego sklepu IKEA typu „Kliknij i odbierz” (ang. Click and Collect) w Birmingham. W budynku zainstalowano zarówno elektryczne, jak i zasilane gazem jednostki VRF. Dzięki temu system zapewnia ogrzewanie i chłodzenie pomimo ograniczeń w dostawach energii elektrycznej.

Sklep typu „Kliknij i odbierz” to nowa koncepcja IKEA, którą firma wdraża obecnie w Wielkiej Brytanii. Sklep w Birmingham Central jest drugim tego typu obiektem. Budynek jest w końcowym okresie użytkowania i ma zostać zburzony w ciągu najbliższych czterech lat. Jednak krótkoterminowa dzierżawa nie była przeszkodą dla firmy IKEA, aby przetestować funkcjonowanie nowego rodzaju sklepu. Wyzwaniem był natomiast ograniczony budżet, a także lokalizacja. Ze względu na usytuowanie budynku w centrum miasta, gdzie dostarczana moc elektryczna jest ograniczona, sklep nie miał wystarczającego zasilania, by zapewnić funkcjonowanie elektrycznego systemu ogrzewania
i chłodzenia zarówno we frontowej części sklepu, jak i w tylnej części budynku mieszczącej biura.

Rozwiązaniem okazała się technologia ECO G Panasonic. Firma Logicool dostarczyła dwa zasilane gazem agregaty ECO G firmy Panasonic, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie w przedniej, sklepowej części budynku. Pompy te zapewniają wyższą wydajność niż tradycyjne systemy zasilane gazem. Ponadto w budynku już wcześniej zainstalowane były wszystkie przyłącza gazowe,
co oznacza, że sklep nadawał się do podłączenia systemów ECO G.

Logicool dostarczyła też 16 jednostek wewnętrznych – 4-kierunkowych modeli kasetowych 90×90 typu U1. Logicool wraz z firmą TSG Electrical Services udało się zmniejszyć liczbę jednostek wewnętrznych przez zwiększenie rozmiarów klimakonwektorów.

W biurach pracowników oraz w punktach odbioru i zwrotu towarów zainstalowany został elektryczny system VRF firmy Panasonic – ECOi. Rozwiązanie to charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, osiągając współczynnik SCOP na poziomie 6,33 i SEER 8,06. W tej części również zastosowano 4-kierunkowe jednostki kasetonowe 90×90 typu U1. Dodatkowo system uzupełniono o skrzynkę odzysku ciepła oraz sterownik z timerem CZ-RTC4, by zwiększyć jego wydajność i ograniczyć straty energii.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas