Facebook

Urządzenia klimatyzacyjne Bluevolution firmy Daikin

Czynniki chłodnicze stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych podlegają rozporządzeniom, które ograniczają ich stosowanie oraz ustanawiają kontrolę nad ich użyciem. Firma Daikin posiada w swojej ofercie nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne o nazwie Bluevolution pracujące w oparciu o czynnik R32.

Oferta nowoczesnych urządzeń HVAC (Heating Ventillation Air Conditioning – ogrzewanie wentylacja klimatyzacja) przeznaczonych dla odbiorców komercyjnych, jak i indywidualnych, jest na naszym rynku bardzo bogata. Dostępne są zarówno prostsze i tańsze urządzenia klimatyzacyjne z rynków azjatyckich, jak i topowe modele renomowanych producentów europejskich.
Przeciętny użytkownik poszukujący klimatyzatora dla swojego domu czy biura, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd i cenę. Trochę bardziej wymagający – zwróci uwagę na głośność i sprawność energetyczną. Niewielu jednak ma świadomość, jak duży wpływ na wybór urządzenia, może mieć zastosowany w nim czynnik chłodniczy oraz zmiany prawne z tym związane.

Model klasy premium Daikin EmuraModel klasy premium Daikin Emura

Czynnik chłodniczy

Czynniki chłodnicze stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych należą do tzw. gazów cieplarnianych. Ich negatywny wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego określa współczynnik GWP. Powszechnie stosowany w urządzeniach klimatyzacyjnych czynnik R410A ma wartość GWP 2088. W 2014 roku Parlament Europejski przyjął szereg rozporządzeń, które ograniczają stosowanie niektórych czynników chłodniczych oraz wzmagają kontrolę nad ich użyciem.
Pierwsze ograniczenia w ilości R410A trafiającego na rynek europejski zaczęły się w 2015 roku, a zaostrzone wymagania kontrolne w 2016 i 2017 roku. Aktualnie, wszystkie urządzenia z ilością czynnika R410A przekraczającą 2,4 kg wymagają elektronicznej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz przeprowadzania cyklicznej, obowiązkowej kontroli szczelności, wykonywanej wyłącznie przez uprawnione do tego podmioty, z tzw. certyfikatem F-gazowym, co podnosi koszty serwisowania. Ograniczenia te już spowodowały wzrost ceny czynnika R410A.
Od 2025 w urządzeniach klimatyzacyjnych typu split z ilością czynnika do 3 kg, można będzie stosować tylko i wyłącznie czynniki z GWP < 750. Tak więc stosowanie R410A w tych urządzeniach będzie zabronione. Producentów urządzeń czeka więc w najbliższych latach przestawienie produkcji na inne, ekologiczne czynniki chłodnicze.
Firma Daikin, jeden z największych producentów urządzeń klimatyzacyjnych na świecie, już w roku 2012 wprowadziła na rynek japoński pierwsze urządzenia klimatyzacyjne na czynnik R32, którego GWP wynosi 675.

Pompa ciepła Daikin Altherma 3Pompa ciepła Daikin Altherma 3

Czynnik R32

Czynnik R32 jest nietoksyczny, ma zerowy wpływ na niszczenie warstwy ozonowej, niski wskaźnik GWP, 1,5x lepsze parametry chłodnicze w stosunku do R410A, a także mniejszą lepkość, dzięki czemu ładunek czynnika na 1 kW mocy chłodniczej jest o około 30% mniejszy od R410A. Zastosowanie R32 pozwala obniżyć negatywny wpływ na środowisko o prawie 80%, przy uzyskaniu najwyższych klas energetycznych. Urządzenia z R32 o mocach nawet kilkunastu kW nie wymagają rejestracji ani obowiązkowych kontroli szczelności.

Model Daikin Emura srebrnyModel Daikin Emura srebrny

Urządzenia klimatyzacyjne Bluevolution

W 2014 roku firma Daikin wprowadziła jednostki z R32 na rynek europejski, a aktualnie jest jedynym producentem, który oferuje pełny typoszereg urządzeń klimatyzacyjnych z tym czynnikiem – o nazwie Bluevolution – dostosowany do różnych potrzeb oraz wymagań klienta.
W ofercie znajdują się jednostki ścienne split i multisplit o mocach od 2 do 7 kW w czterech klasach, zaczynając od prostszych i tańszych rozwiązań Easy, dalej idąc przez bardziej zaawansowane jednostki Comfort i Professional, a kończąc na topowych modelach klasy Premium, Ururu-Sarara i Emura, w klasach energetycznych A+++. Dla rozwiązań komercyjnych przeznaczony jest pełen typoszereg Bluevolution o mocach od 7 do 14 kW, w trzech klasach: Alpha, Advanced i Active.

Podsumowanie

Urządzenia klimatyzacyjne zwykle kupowane są nie na kilka, lecz kilkanaście lat. Biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne i ograniczenia serwisowe, które w kolejnych latach mogą się jeszcze zaostrzać, warto wybrać nowoczesne i perspektywiczne urządzenia pracujące w oparciu o czynnik R32.

Opracowano
na podstawie materiałów
firmy Daikin

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas