Facebook

System klimatyzacji w zabytkowych budynkach Urzędu Miasta w Katowicach

W zabytkowym budynku Urzędu Miasta w Katowicach zainstalowano bezprzewodowo sterowany i wydajny system klimatyzacji typu VRF. Realizacja mieści się przy ulicy Młyńskiej 4 w Katowicach – jednej z najstarszych arterii miasta.

Budynek katowickiego Urzędu Miasta to dziedzictwo lokalnej architektury – w całości wykonany z czerwonej cegły powstał ponad 88 lat temu i od początku pełnił funkcję siedziby władz administracyjnych. Osiem pięter inwestycji łączy w sobie pomieszczenia o różnym przeznaczeniu, gdzie wydajna instalacja systemu klimatyzacji o zmiennej ilości czynnika chłodniczego zapewni komfortowe warunki do pracy i przyczyni się do ochrony zabytkowych murów. Prace wykonawcze w rewitalizowanych budynkach to często pasmo niespodzianek – kruszący się tynk, nieprawidłowo funkcjonująca wentylacja, niestabilne warunki termiczne czy niewielka przestrzeń na poprowadzenie instalacji, mogą zaskoczyć instalatorów i wymagają od nich elastycznego podejścia do realizowanych inwestycji.

Aby zapewnić wysokie standardy w warunkach biurowych, wykorzystano nowoczesny system klimatyzacji komercyjnej Tosot, działający w oparciu o technologię VRF. Rozwiązanie zapewnia komfort przy niskich kosztach eksploatacji, a wraz z szerokim wyborem jednostek non-modular, charakteryzujących się wysoką wydajnością, umożliwia projektowanie rozległych i efektywnych instalacji.

W budynku zainstalowano 8 ściennych jednostek wewnętrznych – eleganckich urządzeń o nowoczesnym wzornictwie i kompaktowej konstrukcji. Wydajna obsługa jednostek to zadanie dla agregatu zewnętrznego – niewielkich rozmiarów urządzenia o dobrej wydajności chłodzenia i grzania. Nowoczesne systemy klimatyzacji typu VRF to elastyczne urządzenia, które znajdą zastosowanie w nowym, jak i starszym typie budownictwa. W projektach, które realizujemy, stawiamy na rozwiązania, które pozwalają zachować unikalne cechy budynku, a przy tym oferują użytkownikom szereg udogodnień, w tym m.in. pracę w niskich temperaturach, gorący start czy zaprogramowaną funkcję samoczyszczenia – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska.

Dzięki kompaktowym rozmiarom jednostki układu MINI są dobrym rozwiązaniem, kiedy przestrzeń instalacyjna jest z różnych powodów ograniczona – poszerza się spektrum możliwych konfiguracji i lepszego dopasowania do zastosowanych w budynku rozwiązań architektonicznych, gdy zamontowana jednostka dyskretnie wpasowuje się w estetykę inwestycji. Dodatkowo urządzenia pracują w szerokim zakresie temperatur – od -5 do +52oC w trybie chłodzenia, a także od -20 do +27oC w trybie grzania, utrzymując korzystny ekonomiczne pobór mocy na poziomie od 4,67 do 4,85 kW.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas