Facebook

Rynek pomp ciepła w Europie wzrósł o 12%

W 2018 roku europejski rynek pomp ciepła odnotował już czwarty z rzędu dwucyfrowy wzrost – wynika z informacji Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA). W sumie w omawianym czasie sprzedano 1,25 mln jednostek – najwięcej we Francji, we Włoszech i Hiszpanii.

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła w maju opublikowało raport na temat sprzedaży pomp ciepła w roku 2018. Dane pochodzą z 19 państw europejskich. Z najnowszego opracowania wynika, że w ubiegłym roku rynek pomp ciepła zanotował czwarty z rzędu dwucyfrowy wzrost. Wyniósł on 12%, podobnie jak w latach 2017 i 2016 (w roku 2015 dynamika wyniosła 13%).

1,25 mln pomp ciepła w 2018 roku

W ubiegłym roku w Europie sprzedano ponad 1,25 mln pomp ciepła. Tym samym łącznie na Starym Kontynencie liczba zainstalowanych urządzeń tego typu na koniec ubiegłego roku wynosiła już 11,8 mln, co oznacza, że pracują one już średnio w co dziesiątym budynku.

W podziale na rodzaje urządzeń najwięcej sprzedano pomp ciepła typu powietrze/powietrze – ponad 596 tys. sztuk. Sprzedaż pomp ciepła powietrze/woda wyniosła 547,3 tys. sztuk, natomiast gruntowych – 99,4 tys.

EHPA szacuje, że europejskie pompy ciepła wyprodukowały w ubiegłym roku 128 TWh energii odnawialnej, co odpowiada energii wytworzonej przez około 40 tys. turbin wiatrowych. Dzięki temu udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 33 mln ton i zaoszczędzić 164 TWh energii pierwotnej.

ROCZNA SPRZEDAŻ POMP CIEPŁA W EUROPIE (w tys. sztuk)ROCZNA SPRZEDAŻ POMP CIEPŁA W EUROPIE (w tys. sztuk)

Francja, Włochy i Hiszpania na podium

Największym rynkiem w ubiegłym roku okazała się Francja, odpowiadająca za ponad jedną piątą sprzedanych pomp ciepła. W czołówce znalazły się jeszcze takie kraje jak Włochy i Hiszpania. Udział sprzedaży pomp ciepła tych trzech krajów wyniósł blisko 50%.

We Francji sprzedaż wyniosła 275 tys. sztuk, we Włoszech 200 tys., natomiast w Hiszpanii 120 tys. Pułap 100 tys. jednostek przekroczyły jeszcze dwa państwa skandynawskie – Szwecja z wynikiem 108 tys. oraz Norwegia – 101 tys. Tuż pod progiem 100 tys. znalazły się Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów wolumen sprzedaży był na poziomie 99 tys. sztuk.

SPRZEDAŻ POMP CIEPŁA W 2018 ROKU WEDŁUG PAŃSTW (w tys. sztuk)
SPRZEDAŻ POMP CIEPŁA W 2018 ROKU WEDŁUG PAŃSTW (w tys. sztuk)

Polska w pierwszej dziesiątce

Polska na tle europejskich rynków znajduje się w połowie zestawienia. W ubiegłym roku ze sprzedażą na poziomie ponad 31 tys. sztuk zajęła 10 pozycję, wyprzedzając m.in. Wielką Brytanię. Najmniej nowych pomp ciepła wśród europejskich rynków objętych badaniem, przybyło na Węgrzech. Poziom sprzedaży w tym kraju wyniósł zaledwie 800 jednostek.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas