Facebook

30-lecie Danfoss w Polsce

Firma Danfoss w 2021 roku świętuje 30. rocznicę swojej działalności w Polsce. Obecnie Danfoss Poland to dwa zakłady produkcyjne, 1470 pracowników, a także prawie 2,5 mln produktów sprzedawanych rocznie.

Historia Danfoss w Polsce rozpoczęła się w 1991 r. w Warszawie, w niewielkiej siedzibie przy ulicy Obozowej, gdzie wytwarzane były m.in. termostaty grzejnikowe, które firma jako pierwsza wprowadziła na polski rynek. Fabryka złożona z jednego piętra budynku i części produkcyjnej szybko okazała się zbyt mała. Kilka lat trwały poszukiwania nowego miejsca dla siedziby firmy, aż sześć lat później wkopano kamień węgielny pod zakład produkcyjny w Grodzisku Mazowieckim. Na uroczystości otwarcia pierwszej hali produkcyjnej, obok burmistrza Grodziska Mazowieckiego – Grzegorza Benedykcińskiego, obecni byli również: Jorgen Mads Clausen, syn założyciela Danfoss, Bitten Clausen, żona założyciela Danfoss, a także następca tronu Królestwa Danii, Książę Fryderyk oraz ówczesna pierwsza dama, Jolanta Kwaśniewska. Co znaczące – część osób z pierwszej załogi fabryki z ul. Obozowej nadal pracuje w Danfoss Poland, a wielu z nich obchodzić będzie w ciągu najbliższych lat swoje 20-lecie i 25-lecie pracy.

1991: Pierwsza siedziba Danfoss w Polsce1991: Pierwsza siedziba Danfoss w Polsce

Otwarta w roku 1998 fabryka w Grodzisku to także pierwsza firma w przemysłowej strefie miasta, po której pojawiły się inne podmioty, co stanowiło istotny krok w dalszym rozwoju miasta. Danfoss był i nadal jest największym pracodawcą w Grodzisku Mazowieckim. Na pierwszej hali wybudowanej w grodziskim kampusie Danfoss do dziś produkowane są komponenty wykorzystywane w chłodnictwie komercyjnym i przemysłowym: regulatory ciśnienia i temperatury, ciśnieniowe i temperaturowe zawory wodne, zawory grupy KV, presostaty kartridżowe.

1997: Wkopanie kamienia węgielnego w Grodzisku Mazowieckim1997: Wkopanie kamienia węgielnego w Grodzisku Mazowieckim

Danfoss
Historia firmy Danfoss rozpoczęła się 1 września 1933 roku, kiedy Mads Clausen założył przedsiębiorstwo w gospodarstwie rodziców w Nordborg w Danii. Oferta firmy stopniowo rozwijała się od termostatycznego zaworu rozprężnego do systemów chłodniczych, poprzez jeden z pierwszych na świecie termostatów grzejnikowych do regulacji ogrzewania, poprzez pierwsze na świecie masowo produkowane przemienniki częstotliwości, aż po dzisiejszą telematykę stosowaną w rolnictwie precyzyjnym.

Obecnie paleta produktów obejmuje m.in. napędy elektryczne, przetwornice, rozwiązania ograniczające poziom harmonicznych, serwonapędy, motoreduktory, softstarty, elektroniczne elementy sterowania, silniki, pompy, oprogramowanie, sterowanie, zawory i siłowniki, sprężarki, agregaty skraplające, wymienniki ciepła, czujniki i przetworniki, termostaty grzejnikowe oraz pokojowe, ogrzewanie podłogowe, węzły cieplne, regulatory.

Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: sterowanie silnikami i maszyny mobilne, chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Obecnie firma zatrudnia 25 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli.

W Polsce zakłady produkcyjne Danfoss znajdują się w Grodzisku Mazowieckim, Tuchomiu, Koleczkowie i Żelazkowie. Działają w obszarze Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych.

Danfoss Saginomiya

W 2002 roku, po ponad 50 latach od pojawienia się pierwszego pomysłu i zapoczątkowania rozmów na ten temat, powstał joint venture pomiędzy kulturą japońską i duńską w Polsce, czyli spółka Danfoss Saginomiya z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Odgrywa ona znaczącą rolę w produkcji i dostarczaniu na rynek miniaturowych wyłączników ciśnieniowych dla branży chłodniczej.

Druga hala produkcyjna

10 lat po otwarciu fabryki Danfoss Poland w Grodzisku Mazowieckim, w 2008 roku uruchomiono drugą halę produkcyjną, w której rozpoczęto produkcję nowoczesnych urządzeń do ogrzewania – pomp ciepła (obecnie już nie będących w portfolio firmy) oraz kabli i mat grzejnych DEVI. Ogrzewnictwo stało się drugim istotnym obszarem produkcji Danfoss Poland.

2008: Otwarcie drugiej hali produkcyjnej Danfoss2008: Otwarcie drugiej hali produkcyjnej

Danfoss Poland

W 2011 roku – po połączeniu dwóch spółek należących do grupy Danfoss, tj. Danfoss z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim i Danfoss LPM z siedzibą w Tuchomiu – powstała firma pod nazwą Danfoss Poland. Wówczas rozpoczęła się produkcja węzłów cieplnych w tuchomskim zakładzie. To tutaj w 2020 roku wyprodukowano olbrzymi węzeł cieplny o mocy 24 MW, ważący 17,5 tony, a swoim rozmiarem dorównujący boisku do siatkówki. Ten giga węzeł zamontowany został w siedzibie głównej Danfoss w Nordborgu, gdzie pełni funkcje zarówno użyteczne, jak i pokazowe oraz edukacyjne. Z kolei rok 2019 to otwarcie produkcji elektronicznych termostatów Danfoss Eco, umożliwiających łatwą kontrolę ciepła w domu za pomocą aplikacji w telefonie.

Trzecia hala produkcyjna

Rok 2021 to nie tylko 30. rocznica działalności Danfoss na polskim rynku, ale również uruchomienie trzeciej hali produkcyjnej w kampusie w Grodzisku Mazowieckim, na której produkowane są rozwiązania zwiększające efektywność oraz energooszczędność różnych systemów przemysłowych, np. chłodniczych w przemyśle spożywczym. Do końca roku uruchomiona zostanie również produkcja komponentów wspomagających ograniczenie zużycia wody (zawory elektromagnetyczne). Wraz z otwarciem nowej hali w Grodzisku, kampus ten stał się trzecim co do wielkości w Europie na globalnej mapie Danfoss.

2020: Inauguracja rozpoczęcia budowy trzeciej hali produkcyjnej2020: Inauguracja rozpoczęcia budowy trzeciej hali produkcyjnej

Rozwiązania Danfoss dedykowane są miastom, a w nich: budynkom, przedsiębiorstwom ciepłowniczym i wodno-kanalizayjnym, przemysłowi, w tym spożywczemu, gdzie wspierają utrzymanie ciągłości łańcucha chłodniczego. Stosowane są w motoryzacji, technice okrętowej i morskiej i hydraulice mobilnej i przede wszystkim – w energetyce. Ten szeroki wachlarz obszarów zastosowań łączy jedno – technologie Danfoss pomagają oszczędzać energię, a tym samym redukować emisje i ślad węglowy poszczególnych sektorów.

Ochrona środowiska

W 2019 roku firma zaangażowała się wspólnie ze wszystkimi pracownikami w akcję Less Plastic – jej efekt to 9 ton plastiku mniej rocznie w samych tylko zakładach w Polsce. Działania polskiej spółki zainspirowały pozostałe organizacje w grupie i wkrótce projekt stał się przedsięwzięciem globalnym. Ograniczenie zużycia plastiku to niejedyne wyzwanie jakie stawia sobie Danfoss. W tym bez wątpienia najistotniejszym jest cel klimatyczny. Osiągnięcie neutralności emisji CO2 wszystkich działań biznesowych zaplanowano do 2030 roku.

– Mamy pełną świadomość, że powyższe dokonania nie byłyby możliwe bez wykwalifikowanych i zaangażowanych pracowników. Pracujemy w najlepszym, bo zielonym biznesie. Wobec alarmujących informacji na temat stanu naszego klimatu możemy czuć się lepiej, wiedząc, że mamy wpływ i możemy dołożyć swoją cegiełkę do spowolnienia globalnego ocieplenia. Wszyscy wspólnie sprawiamy, że rozwiązania na rzecz ochrony klimatu stają się powszechne, a my tym samym możemy zmieniać świat na lepsze –  mówi prezes Danfoss Poland, Adam Jędrzejczak.

Przez 30 lat działalności w Polsce Danfoss zainwestował około miliard złotych, tworząc przez cały czas technologie i rozwiązania umożliwiające wysokie oszczędności energii i tym samym istotne ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na pogłębiające się zmiany klimatu. Na tym firma nie poprzestaje, planując dalszy rozwój i kolejne działania w kierunku zrównoważonego rozwoju.

Więcej informacji na stronie internetowej.

Aktualności

Notowania GISI

Wyniki GUS

Archiwum

Systemy Instalacyjne

Śledź nas